Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah
Back

Slovenský deň na medzinárodnom hudobnom festivale "Hudba cestuje" v Akadémii rímskej filharmónie, 20. jún 2014

Slovenský deň na medzinárodnom hudobnom festivale "Hudba cestuje" v Akadémii rímskej filharmónie, 20. jún 2014

V rámci medzinárodného hudobného festivalu „Národy oslavujú – Hudba cestuje“, ktorý sa uskutočňuje v priestoroch Akadémie rímskej filharmónie od 18. júna do 4. júla bol piatok 20. júna venovaný slovenským hudobným umelcom. Okrem Slovenska sa na festivale zúčastňujú aj Španielsko, Portugalsko, Maďarsko, Rakúsko, Nórsko, Malta, Argentína a Irán. Tento hudobný festival sa organizuje každoročne a existuje už 4 roky, ktorým predchádzala dlhodobá spolupráca Akadémie s mnohými zastupiteľskými úradmi a kultúrnymi inštitútmi akreditovanými v Taliansku.

Hlavnými organizátormi Slovenského dňa boli Akadémia rímskej filharmónie a Slovenský Inštitút v Ríme. Podujatie podporilo Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Taliansku za finančnej pomoci Ministerstva kultúry Slovenskej republiky a sponzorských spoločností Nadácia VÚB a Železiarne Podbrezová.
Rímskemu publiku sa prezentoval mladý a charizmatický slovenský virtuóz v hre na fisarmonike Michal Červienka, ktorý sa pri výbere koncertného repertoára inšpiroval francúzskym akordeonistom Richardom Gallianom a talianskym autorom Vittoriom Montim. Jeho hudobnou nadhodnotou je zapájať do klasického repertoára moderné prvky iných žánrov, ako jazz, soul a iné.

V druhej polovici večerného programu Rím očarili temperamentné melódie Cigánskych diablov, ktorí už cez 20 rokov úspešne reprezentujú Slovensko po celom svete. „Diabli, ktorí spievaju božsky“, ako ich pred niekoľkými rokmi označil sám pápež Ján Pavol II., sú držiteľmi viacerých svetových ocenení. Cigánski diabli priviezli do Ríma fantastickú energiu a miešané rytmy klasickej hudby s prvkami jazzu, soulu a virtuóznych prvkov ako je hra na cimbal na slepo v podaní jedného z najlepších cimbalistov na svete Ernesta Sarkoziho. Hudobná osmička sa môže pochváliť unikátnou hrou na tárogáto, klarinet, violu, violončelo, kontrabas, husle a v neposlednom rade spevom Silvie Sarkozi.

Koncertov sa zúčastnili veľvyslanci Slovenskej republiky v Taliansku Mária Krasnohorská, pri Svätej stolici Peter Sopko, riaditeľ Slovenského inštitútu v Ríme Peter Dvorský, zástupcovia diplomatického zboru, krajania, partneri z politického, ekonomického, obchodného a kultúrneho sveta, hudobní nadšenci a priatelia Slovenska.