Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah
Back

V Ríme si pripomenuli 95. výročie smrti M.R. Štefánika a 96. výročie vzniku česko-slovenských légií, 27. 5. 2014

V Ríme si pripomenuli 95. výročie smrti M.R. Štefánika a 96. výročie vzniku česko-slovenských légií, 27. 5. 2014

Pri príležitosti pripomenutia si 95. výročie tragickej smrti Milana Rastislava Štefánika a 96. výročia vzniku česko-slovenských légií položili (27. mája 2014) veľvyslankyňa Slovenskej republiky Mária Krasnohorská a veľvyslanec Českej republiky Petr Burianek veniec k pamätnej tabuli M.R. Štefánika na námestí Piazza della Madonna di Loreto oproti Oltáru vlasti v historickom centre Ríma.
Na spomienkovom akte, ktorému primátor Ignazio Marini udelil patronát Hlavného mesta Rím, sa zúčastnil aj veľvyslanec Slovenskej republiky pri Sv. Stolici Peter Sopko, riaditeľ Slovenského inštitútu v Ríme Peter Dvorský, členovia Senátu Českej republiky, t.č. na pracovnej návšteve Talianska, zástupcovia oboch veľvyslanectiev a pozvaní hostia z radov historikov a odborníkov na 1. svetovú vojnu, československé légie na talianskom teritóriu a na osobnosť a poslanie Milana Rastislava Štefánik.
Na záver pietneho aktu si zúčastnení pripomenuli v reprezentačných priestoroch spolu s jej predstaviteľmi význam osobnosti M. R. Štefánika v moderných európskych dejinách, ako aj 10. výročie tejto tradície. Pamätná tabuľa bola osadená v roku 2004 za účasti najvyšších ústavných predstaviteľov Slovenska pri príležitosti podpisu Európskej ústavy.