Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah
Back

Výstava výtvarníka Petra Kocáka „Medzi striebrom a snami“, 22. 5. 2014

Výstava výtvarníka Petra Kocáka „Medzi striebrom a snami“, 22. 5. 2014

Výstavu slovenského výtvarného umelca Petra Kocáka „Medzi striebrom a snami“ otvoril 22. mája 2014 riaditeľ Slovenského inštitútu v Ríme Peter Dvorský. Vyše 100 výtvarných diel, od grafiky, ex libris po olejomaľbu nainštalovaných vo výstavných priestoroch Slovenského inštitútu v Ríme a Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Taliansku, ponúklo rímskym hosťom prierez tvorby tohto prešovského umelca.
Peter Kocák sa začal venovať grafike, ex libris a voľnej grafike od roku 1980 ako poslucháč Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave v ateliéri prof. Igora Rumanského a Albína Brunovského. Doteraz mal 25 samostatných výstav v zahraničí a 21 samostatných výstav na Slovensku.

Práce Petra Kocáka boli vystavené na asi 90 medzinárodných výstavách grafiky v zahraničí. V grafike i maľbe nachádza inšpiráciu v žene, ako v múze a vo vzťahoch medzi mužom a ženou. Venuje sa aj abstraktnej tvorbe. Od roku 2008 študuje techniku čínskej maľby a klasickú i modernú tušovú kaligrafiu. V posledných dielach spája figurálny motív a čínsky kaligrafický znak a líniu.

Diela Petra Kocáka, ako aj samotný výtvarník, ktorý sa predstavil aj v úlohe kurátora, vyvolali živý záujem u divákov, ktorí ocenili tradičnú grafickú techniku v kreatívnom prepojení s orientálnymi výtvarnými technikami.

Na záver otvorenia výstavy, na ktorej sa zúčastnila aj veľvyslankyňa Slovenskej republiky v Taliansku Mária Krasnohorská, riaditeľ Peter Dvorský pripomenul výročie významného počinu v moderných dejinách Slovenska, 10 rokov od vstupu Slovenska do Európskej únie a 10 rokov koexistencie v spoločnom európskom dome.