Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Správy

Back

Vernisáž výstavy Milana Struhárika pod názvom „Poézia dreva” v SI Varšava

Vernisáž výstavy Milana Struhárika pod názvom „Poézia dreva” v SI Varšava

9.10.2018 | Kultúrna diplomacia | Kultúrna prezentácia | Prezentácia Slovenska v zahraničí | Poľsko

V priestoroch galérie Slovenského inštitútu vo Varšave sa 4. októbra 2018 uskutočnila vernisáž výstavy Milana Struhárika pod názvom „Poézia dreva”. Výstavu otvorili slávnostným príhovorom riaditeľ SI Varšava Adrián Kromka, autor Milan Struhárik a kurátorka výstavy Jarmila Struháriková.

 

Meno Milana Struhárika je späté s Novým Mestom nad Váhom, kde sa narodil, kam sa po stredoškolských štúdiách v Bratislave a na Vysokej škole umeleckého priemyslu Prahe vrátil, a kde dodnes žije a tvorí. Venuje sa komornej a monumentálnej sochárskej tvorbe a kresbe. Popri rozvíjaní vlastnej sochárskej aktivity pôsobil dlhé roky ako člen umeleckých komisií pri Slovenskom fonde výtvarných umení, Soche piešťanských parkov, zúčastnil sa na medzinárodných sochárskych sympóziách a vytvoril viac ako 45 exteriérových a interiérových realizácií v architektúre po celom Slovensku. Z najvýznamnejších realizácií treba spomenúť pomník maliara profesora Petra Matejku, bustu významného maliara Juraja Kréna, pamätnú tabuľu prvej slovenskej herečky Aničky Jurkovičovej, ďalej bustu Miloša Alexandra Bazovského v Galérii M. A. Bazovského v Trenčíne, bustu skladateľa Gejzu Dusíka, spisovateľky Ľudmily Podjavorinskej a mnoho ďalších diel. V jeho tvorbe sa objavovali rôzne sochárske materiály – kameň, cín, bronz, ale jeho nosným materiálom sa stalo drevo, ktoré svojimi špecifickými vlastnosťami najpresvedčivejšie vyjadruje jeho umelecké zámery.

 

V sochárskej tvorbe M. Struhárika sa spájajú prvky ľudového a moderného výtvarného prejavu. Dominujú v ňom dve základné a navzájom sa prelínajúce témy – prírodná a figurálna, ktorá je zameraná na tému ženy. Jeho ženské postavy sú pôsobivo štíhle, vertikálne predimenzované, vystupujúce z prírodného bloku dreva len v náznakoch telesných línií, detailov tváre a rúk, niekedy ozvláštnené jemným farebným akcentom. Je označovaný ako sochár symetrie, harmónie a meditatívno-poetických tvarov. V súčasnosti jeho tvorbu charakterizujú viacfigurálne kompozície z dreva a bronzu i múdrosť času symbolizujúce hlavy z dreva. Z nefiguratívnej tvorby sú to predovšetkým portály, ktoré tvoria metaforické „brány“ nikdy nekončiaceho poznávania a nádeje. Milan Struhárik svoju tvorbu prezentoval na mnohých kolektívnych a individuálnych výstavách doma i v zahraničí (v Čechách, Poľsku, Nemecku, Maďarsku a Rakúsku).