Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Správy

Back

Literárny večer s Máriou Bátorovou a Etelou Farkašovou vo Viedni

Literárny večer s Máriou Bátorovou a Etelou Farkašovou vo Viedni

12.10.2018 | Kultúrna diplomacia | Kultúrna prezentácia | Prezentácia Slovenska v zahraničí | Rakúsko

 

V priestoroch Slovenského inštitútu vo Viedni sa 11. októbra 2018 uskutočnil Literárny večer s pedagogičkami, literárnymi vedkyňami, ale predovšetkým úspešnými autorkami Máriou Bátorovou a Etelou Farkašovou. 

 

Na úvod večera priblížila riaditeľka Slovenského inštitútu vo Viedni Alena Heribanová, ktorá večer moderovala, úlohu žien v dejinách slovenskej literatúry – od Eleny Maróthy Šoltésovej, cez Timravu prierezom dejín literatúry až po veľmi úspešnú Kláru Jarunkovú, ktorej román Jediná je preložený do sedemdesiatich jazykov a zaradený medzi svetovú literárnu elitu. 

 

Obe dámy včerajšieho večera sú dôstojnými nástupkyňami nášho diapazónu úspešných literátiek.

 

Etela Farkašová je čerstvou laureátkou ceny Anasoft Litera, ktorú získala vo veľmi silnej konkurencii za román o dvoch starnúcich manželoch, pod názvom Scenár. Na včerajšom večere čítala z podobne koncipovaného románu Priateľstvá padajúceho lístia z prostredia starobinca. 

 

Mária Bátorová pôsobí ako literárna vedkyňa na SAV a ako hosťujúca profesorka na Univerzite v Kölne. Jej román Stred, z ktorého včera čítala, je jedným z najprekladanejších literárnych diel súčasnosti.