Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Správy

Back

Poludňajší koncert v Slovenskom inštitúte vo Viedni na počesť významného slovenského skladateľa Jána Nepomuka Hummela

Poludňajší koncert v Slovenskom inštitúte vo Viedni na počesť významného slovenského skladateľa Jána Nepomuka Hummela

14.9.2018 | Kultúrna diplomacia | Kultúrna prezentácia | Prezentácia Slovenska v zahraničí | Rakúsko

 


V rámci cyklu poludňajších koncertov, na ktorých sa predstavujú mladí talentovaní umelci ocenení v zahraničí, pripravil Slovenský inštitút vo Viedni vo svojich priestoroch 11. septembra koncert s organizátormi a účastníkmi Medzinárodného klavírneho festivalu Hummelfest 2018. 

 

Klaviristka a umelecká riaditeľka festivalu Krizstina Gyöpös, pedagóg na Konzervatóriu v Bratislave, člen mnohých orchestrov, huslista Štefan Gyöpös, pedagogička a klavírna virtuózka Monika Mockovčáková a profesor hudby Hudobnej akadémie v Zürichu kontrabasista Roman Patkoló predniesli skladby výlučne z tvorby bratislavského rodáka Jána Nepomuka Hummela, ktorého vyučoval klavírnej hre vo Viedni Wolfgang Amadeus Mozart a Ludwig van Beethoven, ktorého v starobe aj finančne podporoval. Hummel prežil väčšinu svojho plodného života vo Weimare, kde sa dodnes hovorí: Ak si vo Wiemare, mal by si aspoň raz Gotheho vidieť a Hummela počuť.

 

Festival Hummelfest 2018 nadväzuje na úspešný bratislavský dlhoročný festival Hummelove dni, ktorý sa každoročne konal v Primaciálnom paláci.