Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Správy

Back

Premietnutie dokumetárneho filmu Sprechen Sie Karpatendeutsch? spojeného s diskusiou

Premietnutie dokumetárneho filmu Sprechen Sie Karpatendeutsch? spojeného s diskusiou

4.5.2018 | Kultúrna diplomacia | Kultúrna prezentácia | Prezentácia Slovenska v zahraničí | Rakúsko
V spolupráci s Deutsches Kulturforum östliches Europa, s Veľvyslanectvom SRN v Rakúsku a IDM - Institut für Donauraum und Mitteleuropa zorganizoval Slovenský inštitút vo Viedni 2. mája filmový večer venovaný osudom karpatských Nemcov, našim spoločným dejinám od prvého osídľovania územia dnešného Slovenska Nemcami – 13. storočia, ale najmä večer venovaný spomienkam tých, ktorí prežili dejinné udalosti minulého storočia.
 
 
Film Sprechen Sie Karpatendeutsch? pripravili v spolupráci s RTVS scénarista a vedúci projektu Doc. Jozef Tancer, germanista a historik, vedúci Katedry germanistiky UK Bratislava a Anna Grusková, spoluscenáristka a režisérka filmu.
 
 
Po úspešnom vydavateľskom počine Jozefa Tancera, publikácii Rozviazané jazyky, v ktorej sa venuje unikátnej mnohojazyčnosti starej Bratislavy a okolia, ako aj vzdelanosti starých „prešpurákov“, nakrútil autor spoločne s renomovanou uznávanou spisovateľkou, dramatičkou a režisérkou Annou Gruskovou film venovaný tejto aj podobnej téme multikulturálnemu regiónu územia dnešného Slovenska.
 
 
Vo filme spracúvajú autori faktografiu našich dejín od prvého osídľovania nemeckou komunitou, cez zakladanie prvých remeselníckych cechov, banských miest, inštitúcií, vzdelávacích zariadení... až po dejiny vojen minulého storočia a následky tragédií.
 
 
Dokument Sprechen Sie Karpatendeutsch ? má veľmi emotívnu umeleckú výpoveď, zároveń triezvy pohľad na naše spoločné dejiny, nechýba mu šarm, humor, ale aj nostalgia a tichá bolesť pamätníkov smutných vojnových a povojnových rokov.
 
 
Po skončení filmu nasledovala debata s tvorcami, ktorú moderovala Tanja Krombach, vedúca oddelenia kultúry Deutsches Kulturforum ôstlichen Europa.
 
 
Filmový večer uviedla  riaditeľka inštitútu Alena Heribanová a medzi takmer 120 hosťami privítala Georga Krauchenberga - generálneho sekretára IDM, zástupcov Zastupiteľského úradu SRN v Rakúsku, predsedu Spolku Karpatských Nemcov v SR Ondreja Pôssa, bývalú veľvyslankyňu SRN v SR Utu Mayer Schallburg, Karin Licko z Radio Slovakia International, ako aj množstvo osobností spoločenského života v Rakúsku, riaditeľov múzeí a kultúrnych inštitúcií. 
 
 
Spolupráca Slovenského inštitútu vo Viedni a Deutsches Kulturforum je veľmi úspešná, pravidelne organizujeme spoločné podujatia, ktoré prezentujú špičkových slovenských tvorcov a dešifrujú ešte stále utajované momenty našich spoločných dejín na území dnešného Slovenska. Odklínajú našu históriu, ktorá je spojením a akousi večnou  križovatkou tajomného severu, temperamentného východu, slnečného juhu a hospodársky rozvinutého západu. Jednotlivé kultúry sa tu stretávali a navzájom ovplyvňovali naše dnešné kultúrne dedičstvo, folklór, remeslá, zručnosti aj vzdelanosť našich ľudí.