Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Správy

Back

Rakúske štátne vyznamenanie pre Petra Dvorského vo Viedni

Rakúske štátne vyznamenanie pre Petra Dvorského vo Viedni

1.10.2018 | Kultúrna diplomacia | Kultúrna prezentácia | Prezentácia Slovenska v zahraničí | Rakúsko

V priestoroch Viedenského Palais Niederösterreich bol 27. septembra ocenený vysokým štátnym vyznamenaním Österreichischen Ehrenkreuz für Wissenschaft und Kultur – Rakúskym čestným krížom za vedu a kultúru významný slovenský umelec, legendárny operný spevák, ktorého v čase brilantnej kariéry poznal celý svet, maestro Peter Dvorský.

 

Ocenenie udeľuje prezident Rakúskej republiky Alexander van der Bellen. Petrovi Dvorskému ho slávnostne v mene prezidenta odovzdal sekčný šéf pre umenie a kultúru Úradu vlády Rakúskej republiky Jürgen Meindl.

 

Peter Dvorský, dlhoročný sólista Viedenskej štátnej opery, rakúsky „Kamersänger“ /vysoké vyznamenanie pre operných sólistov/, ako aj nositeľ vyznamenania „Lieber Augustin“ /ocenenie za popularitu/  patrí v Rakúsku medzi nezabudnuteľných predstaviteľov postáv Nemorina v Donizettiho opere Nápoj lásky, Werthera v rovnomennej Massenetovej opere, Cavaradossiho v Pucciniho Tosce, ako aj v Straussových, Mozartových a Verdiho operách, kde stvárnil desiatky skvelých postáv. 

 

Toto všetko, ako aj vtipne glosujúc jeho vzťah k Pavarottimu a Domingovi, spomínal vo svojom laudatio Otto Schenk, jedna z najvýraznejších postáv divadelného umenia Rakúska, režisér, herec, svetoznáma osobnosť. Veľkosť Petra Dvorského, umelca “so zázračným hlasom“ vyzdvihol predovšetkým v súvislosti ľudskosťou, skromnosťou a pokorou našej speváckej legendy.

 

Vysoké štátne vyznamenanie prevzal Peter Dvorský za prítomnosti množstva významných osobností spoločenského, politického a kultúrneho života oboch našich krajín. V hľadisku mu tlieskali súčasní aj bývalí veľvyslanci a diplomati Peter Mišík, Radomír Boháč, Uta Mayer Schalburg, Stephan Vavrik, Ivan Horský, bývalí ministri Werner Fasslabend, Maria Rauch-Kalat, bývalý primátor mesta Viedne, hudobní vedci, predstavitelia Spolku Slovákov v Rakúsku Ľubica Macura a Ingrid Žalneva, členovia EUNIC Austria. Maestra sprevádzali rodinní príslušníci a priatelia.

 
Peter Dvorský sa vo svojej ďakovnej reči zmienil o veľkej radosti z vyznamenania, o vďake za poctu rakúskemu spolkovému prezidentovi, rakúskemu národu, aj slovenským zástupcom diplomacie a kultúry vo Viedni, ktorí vyznamenanie spolu s Dr. Hansom Leitnerom  iniciovali a organizovali. Táto udalosť ho potešila aj v súvislosti s jeho dňom narodenín - 25. septembra oslávil svoje 67. narodeniny.

 

Slávnostný akt sprevádzal umelecký program komorného kvarteta, po jeho skončení pripravil Úrad vlády slávnostnú recepciu pre hostí.