Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Správy

Back

Slávnostný koncert pri príležitosti 100. výročia vzniku ČSR v kostole Karlskirche vo Viedni

Slávnostný koncert pri príležitosti 100. výročia vzniku ČSR v kostole Karlskirche vo Viedni

24.4.2018 | Kultúrna diplomacia | Kultúrna prezentácia | Rakúsko

V priestoroch rímsko-katolíckeho kostola sv. Karla Borromejského, známeho ako  Karlskirche, v srdci Viedne, sa 19.4. o 19.30 konal slávnostný koncert pri príležitosti 100. výročia vzniku Československej republiky. Koncert pripravilo ZÚ SR a ZÚ ČR v Rakúsku v spolupráci so SI Viedeň a Českým centrom vo Viedni. Dramaturgiu koncertu tvorili vystúpenia dvoch speváckych zborov,  Cambiar la Música zo SR a Boni Pueri z ČR. Koncert otvorili príhovormi veľvyslankyňa ČR v Rakúsku. Ivana Červenková a veľvyslanec SR v Rakúsku Peter Mišík. Ústrednou myšlienkou oboch príhovorov bolo sté výročie vzniku prvého spoločného štátu Čechov a Slovákov v roku 1918 a význam tohto spojenia pre naše dejiny. Pani veľvyslankyňa ČR sa sústredila skôr na pohyb českých udalostí v priereze spoločnej histórie,  pán veľvyslanec SR vyzdvihol viac prínos vzniku ČSR pre históriu SR. Po prvý krát získalo Slovensko, ktoré bolo vždy súčasťou iných spoločensko-geopolitických územných celkov svoju územnú, jazykovú aj spoločenskú identitu a v spoločnej republike aj východiská k ďalšiemu hospodárskemu a duchovnému rozvoju. Umelecký program koncertu tvorili vystúpenia špičkových speváckych zborov, viac ako 30 ročného telesa z Prahy, chlapčenského speváckeho zboru Boni Pueri a  dievčenského zboru z Pohronskej Polhory Cambiar la Música.

 

Dievčenský zbor Cambiar la Música vznikol v roku 2009. Skupina má momentálne 19 členiek prevažne z Pohronskej Polhory a Michalovej, ale aj z Brezna, Šumiaca, Topoľčianok a Dolných Plachtiniec. Venujú sa predovšetkým interpretácii zborovej tvorby od sakrálnej, folklórnej a vážnej hudby cez spirituály až po muzikály a gospel. Na medzinárodnej súťaži Praga Cantat 2014 v Prahe, na ktorej sa zúčastnilo 24 zborov zo 16 krajín sveta, dievčatá dokázali, že patria medzi absolútnu špičku. Nielenže sa im podarilo získať zlato a nomináciu na Grand Prix v mládežníckej kategórii, ale vyhrali aj v kategórii folklór, odniesli si zvláštnu cenu poroty za prevedenie ľudovej piesne, za vynikajúci dirigentský výkon a napokon sa stali aj absolútnym víťazom súťaže a získali pohár Grand Prix. Dirigentkou a umeleckou vedúcou zboru je Veronika Veverková.

 

Boni Pueri, chlapčenský spevácky zbor z Hradca Králové,  patrí desaťročia medzi svetoznáme zborové telesá. Pracuje pod vedením zbormajstrom Pavla Horáka. Spoluúčinkuje s Českou filharmóniou, účinkuje pravidelne na medzinárodných hudobných festivaloch v Shanghaji na International Arts Festival, Europalia, na Pražskej jari, je kultúrnym ambasádorom Zborovej federácie pri  Európskej únii (European Federation of Choirs of the Union), absolvoval viac ako 2500 samostatných koncertov po Európe,  USA, a Ázii.

 

Koncert tvorili známe diela zborovej tvorby od Bedřicha Smetanu, W.A. Mozarta, a Friedricha Händla, dievčatá predniesli menej známe diela slovenských autorov Eugena Suchoňa, Ivana Hrušovského, Anny Kurekovej, ale aj Jevgenija Iršaia a Pierra Passeraua.  Ich originálna interpretácia, zakódovaná už v samotnom názve „cambiar „/zmena, premena/,  plná speváckych aj choreografických inovácií zaznamenala u publika neobyčajný úspech. 

 

Podobne aj Boni Pueri s vyzretým interpretačným prejavom a populárnym repertoárom zožali za svoje vystúpenie veľký aplauz. Bonusom koncertu bolo spoločné vystúpenie oboch zborov pri Suchoňovom hymnuse Aká si mi krásna a českej ľudovej piesni Ty Bystrické zvony. Na záver zazneli hymny oboch krajín.

 

Koncert navštívilo okolo  tristo hostí, prevažne  z kruhov diplomatického zboru, politického a spoločenského života, veľkú komunitu tvorili členovia krajanských spolkov Čechov a Slovákov, žijúcich v Rakúsku.