Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Správy

Back

Výstava „Príbeh jednej fotografie: Muž s odhalenou hruďou“ na Slovenskom inštitúte vo Viedni

Výstava „Príbeh jednej fotografie: Muž s odhalenou hruďou“ na Slovenskom inštitúte vo Viedni

9.11.2018 | Kultúrna diplomacia | Kultúrna prezentácia | Prezentácia Slovenska v zahraničí | Slováci naprieč storočím | Rakúsko

V priestoroch Slovenského inštitútu vo Viedni bola 7. novembra slávnostne otvorená výstava fotografií fotoreportéra denníka Smena Ladislava Bielika pod názvom „Príbeh jednej fotografie: Muž s odhalenou hruďou“. Výstavu pripravil Slovenský inštitút vo Viedni v spolupráci s MZVaEZ SR a zbierkové predmety zapožičal Ústav pamäti národa Bratislava.

 

Výstava je súčasťou dramaturgie v rámci roka výročí 1968-2018 a preto plagátovú výstavu dopĺňajú aj dobové tlačoviny, knihy venované osobnostiam roku 1968, uniforma člena ZNB, samopal zo 70-tych rokov, busty politikov tej doby, ako aj štátne znaky bývalej ČSSR a archívne fotografie, ktoré boli premietané počas vernisáže.

 

Výstavu otvorili členovia Muchovho kvarteta Juraj Tomka a Jozef Ostrolúcky zmesou ľudových piesní v úprave Bélu Bartóka a riaditeľka Slovenského inštitútu vo Viedni Alena Heribanová. Rečníkmi počas slávnostného otvorenia boli bývalý vicekancelár Spolkovej vlády Rakúska a predseda predstavenstva Inštitútu pre Dunajský priestor a strednú Európu Dr. Erhard Busek, veľvyslanec SR v Rakúsku Peter Mišík a legendárna hlásateľka Dana Hermannová, ktorá 21. augusta 1968 informovala divákov o okupácii Varšavských vojsk z ilegálneho televízneho štúdia. 

 

Dana Hermannová si zaspomínala na 20 rokov neslobody, kedy sa ako osobnosť roku 1968, ktorá nikdy neodvolala svoj protest proti obsadeniu Československa, musela zmieriť s hodinovou výpoveďou z práce a do televízie sa mohla vrátiť až po zmene v roku 1989. Spomínala na priateľstvo s Alexandrom Dubčekom, aj na pripravovaný celovečerný dokument venovaný kľúčovej osobnosti udalostí roka 1968.

 

Na výstave sa zúčastnilo okolo 120 hostí, z ktorých boli mnohí prekvapení silou výpovede fotografií Ladislava Bielika, ktoré dokumentujú fakt, že výraz Pražská jar, ktorí sa v zahraničí bežne používa, sa tak hlboko dotýkala aj Slovenska. Na vernisáie sa zúčastnili aj bývalí veľvyslanci Rakúska na Slovensku Martin Bolldorf a Maximilián Pammer. 

 

Fotografie Bratislavy augustových dní a najmä fotografia muža s odhalenou hruďou, ktorá reflektuje odvahu Emila Gallu, a neskutočnú túžbu po slobode spojenú s bolestným zistením tragickej reality okupácie, boli publikované v novinách a časopisoch celého sveta. Aj preto má táto výstava v zahraničí aj iný, ako umelecký a informatívny rozmer. 

 

Vernisáž ukončili hudobníci Muchovho kvarteta brilantným predvedení Štyroch ročných období Antonia Vivaldiho. Vernisáž snímala rakúska televízia ORF, ktorá pripravila aj niekoľko rozhovorov s účastníkmi.