Obsah
    Aktualizované 21.02.2024
    Publikované 24.05.2022

    Základné informácie o OBSE

    Slovenský názov: Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe /OBSE
    Oficiálny názov v anglickom jazyku: Organization for Security and Co-operation in Europe/OSCE

    Vznik

    1. augusta 1975 v Helsinkách 35 štátov podpísalo Helsinský záverečný akt.

    Na summite v Budapešti 1994 bol formálne prijatý nový názov Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (platný od 1. januára 1995) namiesto pôvodného Konferencia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (KBSE).

    Úradujúci predseda OBSE v roku 2024: Ian Borg

    Generálny tajomník OBSE: Helga Maria Schmid

    Predseda Parlamentného zhromaždenia OBSE: Pia Kauma​​​​​​​

     

    Účastnícke štáty

    57 štátov - Albánsko, Andorra, Arménsko, Azerbajdžan, Belgicko, Bielorusko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Cyprus, Česká republika, Čierna Hora, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Gruzínsko, Holandsko, Chorvátsko, Írsko, Island, Kanada, Kazachstan, Kirgizsko, Lichtenštajnsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Maďarsko, Malta, Moldavsko, Monako, Mongolsko, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Ruská federácia, San Marino, Severné Macedónsko, Slovenská republika, Slovinsko, Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska, Spojené štáty americké, Srbsko, Svätá stolica, Španielsko, Švajčiarsko, Švédsko, Tadžikistan, Taliansko, Turecko, Turkménsko, Ukrajina, Uzbekistan

     

    Partneri OBSE

    Partneri pre spoluprácu v Ázii - Afganistan, Austrália, Japonsko, Kórejská republika, Thajsko

    Partneri pre spoluprácu v regióne Stredozemného mora - Alžírsko, Egypt, Izrael, Maroko, Tunis, Jordánsko

     

    Počet rokovacích jazykov

    6 – angličtina, francúzština, nemčina, ruština, španielčina, taliančina

    Hlavné orgány

    Rozhodovacie orgány Summity / Ministerské konferencie Stála rada Fórum pre bezpečnostnú spoluprácu
    Výkonné orgány generálny tajomník Sekretariát
    Inštitúcie Úrad OBSE pre demokratické inštitúcie a ľudské práva (ODIHR) Vysoký komisár pre otázky národnostných menšín Predstaviteľ OBSE pre slobodu médií
    Ostatné štruktúry a inštitúcie Parlamentné zhromaždenie OBSE Zmierovací a arbitrážny súd Minská skupina
    Terénne misie*  
    Štruktúry spriaznené s OBSE Spoločná konzultatívna skupina (Zmluva o konvenčných ozbrojených silách v Európe) Spoločná konzultatívna komisia (Zmluva o otvorenom nebi)

     

    *V súčasnosti pôsobí v priestore OBSE celkovo 13 misií, resp. Centier OBSE (OSCE Missions/Centres): 6 na Balkáne (Srbsko, Čierna Hora, Kosovo, Bosna a Hercegovina, Albánsko, Severné Macedónsko); 1 vo východnej Európe (Moldavsko,); 1 na Kaukaze (Úrad Osobného predstaviteľa Úradujúceho predsedu pre konflikt, ktorým sa zaoberá Minská konferencia OBSE – so sídlom v Tbilisi) a 5 misií v Strednej Ázii (Uzbekistan, Kazachstan, Kirgizsko, Tadžikistan, Turkménsko).

     

    Úradujúcim predsedom OBSE je minister zahraničných vecí predsedajúcej krajiny. OBSE v roku 2024 predsedá Malta. Bývalé, súčasné a budúce predsednícke štáty tvoria tzv. Trojku OBSE.

     

    Charakteristika a hlavné ciele

    OBSE je najväčšou existujúcou regionálnou bezpečnostnou organizáciou, ktorá zahŕňa oblasť Európy, Kaukazu, Strednej Ázie a severnej Ameriky. Všetky účastnícke štáty OBSE majú rovnaké práva. Rozhodnutia OBSE sa prijímajú konsenzom. Prijaté rozhodnutia sú pre účastnícke štáty OBSE politicky záväzné. Implementácia existujúcich záväzkov závisí od ich dobrej vôle.

    Spoločným cieľom všetkých účastníckych krajín OBSE je na základe vzájomnej spolupráce udržiavať mier a bezpečnosť v geografickom priestore OBSE. Štáty sa zaviazali rešpektovať ľudské práva a základné slobody, demokraciu, princípy právneho štátu a zabezpečiť sociálnu spravodlivosť a ochranu životného prostredia. Základným dokumentom OBSE je Deklarácia zásad riadiacich vzťahy medzi účastníckymi štátmi Konferencie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe prijatá v Helsinkách v roku 1975. Deklaráciu tvorí 10 princípov.

    OBSE je platformou pre nepretržitý dialóg medzi 57 účastníckymi štátmi, svojimi aktivitami v oblastiach preventívnej diplomacie, kontroly zbrojenia a odzbrojenia, a postkonfliktnej obnovy prispieva k budovaniu spoločného európskeho bezpečnostného priestoru. Organizácia má tri dimenzie: politicko-vojenskú, ekonomicko-environmentálnu a ľudskú/ľudskoprávnu.

     

    Kontaktné údaje

    Organization for Security and Co - operation in Europe
    Wallnerstraße 6, 1010 Vienna, Austria
    Phone Nr.: +43 1 514 36 6000
    Fax: +43 1 514 36 6996
    e-mail: info@osce.org

     

    Slovensko a OBSE

    Slovenská republiky je aktívnym účastníckym štátom, podieľa sa na činnosti organizácie vo všetkých troch dimenziách jej činnosti.

    • Slovenská republika súčasťou tzv. predsedníckej Trojky OBSE. a počas celého roka 2018 viedla Stredomorskú kontaktnú skupinu OBSE (MCG)

      január 2018

    • Slovenská republika predsedala Fóru pre bezpečnostnú spoluprácu (FBS)

      2018

    • Slovenská republika predsedala Ekonomickému a environmentálnemu výboru OBSE

      2013 - 2014

    • Slovenská republika predsedala Výboru OBSE pre nevojenské aspekty bezpečnosti

      2005 - 2006

    • funkciu generálneho tajomníka OBSE zastával Ján Kubiš

      1999 - 2005

    • úradujúcim predsedom OBSE bol vtedajší federálny minister zahraničných vecí Jozef Moravčík, keď bola Slovenská republika súčasťou predsedníctva Československa v OBSE

      1992

    • Dátum vstupu Slovenskej republiky do OBSE

      1. januára 1993

    Zobraziť viac

    Slovensko v OBSE

    Nemáte roly potrebné k prístupu na tento portlet.