Kultúrna diplomacia

Kultúrna diplomacia

Aktualizované 24.09.2022
24.09.2022
popis zmien
Publikované 23.06.2022

Kultúrna diplomacia je neoddeliteľnou súčasťou zahraničnej a európskej politiky Slovenskej republiky a je jedným z nástrojov presadzovania záujmov štátu. V porovnaní s klasickou diplomaciou je jej špecifickým atribútom zameranie sa na komunikáciu so zahraničnou verejnosťou prostredníctvom kultúry a umenia s cieľom napomáhať pozitívnemu vnímaniu Slovenska, a tak prispievať k rozvoju jeho atraktivity a dôveryhodnosti vo svete. 

Čo je kultúrna diplomacia


Magazín Art.Ex
Predstavujeme magazín Art.Ex zameraný na prezentáciu slovenského umenia v zahraničí a kultúrnu diplomaciu. Art.Ex prináša správy o úspešných umeleckých projektoch, ktoré Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR organizuje v zahraničí.
BACKGROUND COLOR:
#003078
FONT COLOR:
#FFFFFF
LINK COLOR:
#FFFFFF

Aktuálne

Tento prvok „živého dedičstva“ bol dnes zapísaný na Reprezentatívny zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO počas 17. zasadnutia Medzivládneho výboru nehmotného kultúrneho dedičstva, ktoré sa koná v dňoch 28. novembra až 3. decembra 2022 v marockom Rabate.

01.12.2022

Medzinárodný klub žien v Bratislave (IWCB) dnes s podporou Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky otvoril na Vianočných trhoch už 31. ročník charitatívneho bazáru.

30.11.2022

Slovenský ekonomický a kultúrny úrad v Taipei pri príležitosti predsedníctva SR vo Vyšehradskej štvorke  pripravil výstavu fotografií hradov a zámkov krajín V4. Oficiálne otvorenie podujatia sa konalo v stredu (30. novembra 2022) vo foyer Taipejského svetového obchodného centra, kde sídli aj slovenský úrad na Taiwane.

29.11.2022

Zastupiteľský úrad Slovenskej republiky v Čiernej Hore zorganizoval v pondelok (28. novembra 2022) koncert sólistu opery Slovenského národného divadla Ondreja Šalinga v Podgorici, ktorého na klavíri sprevádzal prorektor vysokej školy múzických umení, profesor Daniel Buranovský.


Slovenské inštitúty

Kultúra a umenie sú jedným z mimoriadne dôležitých nástrojov presadzovania zahranično-politických cieľov, budovania imidžu krajiny a podpory brandingu Slovenska v zahraničí. Pre kultúrnu diplomaciu Slovenska sú veľkým prínosom aktivity kultúrnych inštitútov v 9 významných kultúrnych mestách: Berlín, Budapešť, Jeruzalem, Moskva, Paríž, Praha, Rím, Varšava a Viedeň.
 
Slovenské inštitúty tvoria inštitucionálny základ prezentácie slovenského umenia a kultúry v krajinách svojho pôsobenia. Širokým spektrom svojich aktivít predstavujú zahraničnej verejnosti na pravidelnej báze najkvalitnejšie ukážky slovenského umenia a kultúry a prispievajú tak k pozitívnemu obrazu Slovenska, ako malej krajiny s veľkým kultúrnym bohatstvom a históriou.


Back To Top