Holandsko

Vlajka Holandska

Holandsko

Amsterdam, sídlo vlády: Haag - miestny čas:

Ilustračná fotografia Shutterstock


Upozornenie pred cestou


Cestovanie

Upozornenia pred cestou
Podmienky vstupu
Publikované 11.05.2022

Holandsko vyžaduje pre vstup do krajiny:

  • od štátnych príslušníkov EÚ platnosť cestovného pasu alebo občianskeho preukazu počas celej dĺžky pobytu v krajine;
  • od štátnych príslušníkov mimo EÚ cestovný pas s dĺžkou platnosti 3 mesiace po ukončení pobytu v krajine a musí byť vydaný v priebehu posledných desiatich rokov. Veľvyslanectvo SR v Haagu odporúča občanom SR cestovať do Holandska vždy s platným cestovným pasom alebo občianskym preukazom. Štátni príslušníci EÚ nie sú povinní mať spiatočnú letenku alebo dostatočné finančné prostriedky.

Turistika, krátkodobý pobyt
Vstup na územie Holandska je možný len po preukázaní sa platným cestovným dokladom (cestovný pas, občiansky preukaz). Občan SR sa môže na území Holandska zdržiavať do posledného dňa platnosti cestovného dokladu. Pri turistickom pobyte, kde celková doba pobytu nepresiahne 4 mesiace, nie je povinnosť prihlásiť sa k pobytu. Rodinní príslušníci občanov SR, ktorí nemajú štátnu príslušnosť niektorého členského štátu EÚ, resp. nemajú povolenie k pobytu v členskom štáte Schengenského priestoru, naďalej podliehajú vízovej povinnosti. Na dobu pobytu je potrebné mať uzavreté zdravotné poistenie, ktorej účel pre bežné lekárske ošetrenie spĺňa i Európska zdravotná karta. Finančná zábezpeka, t.j. finančný limit na osobu sa od občanov SR pri vstupe do Holandska nevyžaduje. 
 
Občanom SR sa odporúča pred cestou do Holandska uzavrieť komerčné úrazové alebo cestovné poistenie, ktoré pokrýva prípadné náklady na transport osoby späť do SR (v prípade zranenia, úmrtia).
 
Podmienky cestovania pre občanov SR do autonómnych súčastí Holandska – ostrovy Aruba, Curaçao a Sint Maarten a do karibskej časti Holandska – ostrovy Bonaire, Sint Eustatius a Saba
 
Pri cestovaní a pobyte v autonómnych oblastiach Holandska do 90 dní je nevyhnutné mať:
 

  • platný cestovný pas počas celej doby pobytu (veľvyslanectvo odporúča mať platnosť cestovného pasu dlhšiu ako iba po dobu pobytu v autonómnych oblastiach z dôvodu eliminácie prípadných problémov v súvislosti s možnými, niekedy aj nevyhnutnými presunmi na iné ostrovy a územia v Karibiku, v ktorých platia iné pravidlá a tiež aj eliminácie prípadných problémov pri nástupe na palubu lietadla na letisku Schiphol);
  • spiatočnú letenku/doklad o spiatočnej ceste;
  • víza nie sú potrebné.

Pri cestovaní a pobyte v karibskej časti Holandska do 90 dní je nevyhnutné mať:
 

  • je potrebné si vybaviť rezidentné povolenie prostredníctvom príslušných miestnych úradov (v prípade pracovného povolenia – o povolenie na pobyt musí požiadať zamestnávateľ za zamestnanca a pod.).

 
Doplňujúce informácie pre vstup na uvedené územia:

  • príslušné úrady môžu žiadať o preukázanie dôvodu a dĺžky pobytu, prípadne tranzitu – prostredníctvom hotelovej rezervácie alebo pozvania od rodiny, priateľov;
  • je potrebné mať dostatočnú hotovosť v miestnej mene;
  • a mať platné zdravotné a cestovné poistenie s pokrytím minimálne 15 000 USD na zdravotné výdavky, hospitalizáciu, ale prevezenie pozostatkov späť domov v prípade úmrtia.
     
Miestne špecifiká
Publikované 11.05.2022

Alkohol
Zákonnou požiadavkou pri nákupe alkoholu z hľadiska veku v Holandsku je 18 rokov. Podľa holandského práva môžu byť v supermarketoch predávané len liehoviny a víno s nízkym obsahom alkoholu, pod 15%. Na čerpacích staniciach nie je povolené predávať akékoľvek alkoholické nápoje. Predaj liehovín s vyšším obsahom alkoholu ako je 15% je obmedzený na predaj v licencovaných obchodoch s liehovinami.
 
Pokuty za riadenie pod vplyvom alkoholu
Cestná a dopravná bezpečnosť v Holandsku je v gescii Ministerstva infraštruktúry a životného prostredia.

V Holandsku platí zákonný limit pre vodičov - koncentrácia alkoholu v krvi nesmie presiahnuť 0,5 promile. Začínajúci vodiči, ktorí dostali svoj vodičský preukaz pred menej ako piatimi rokmi, nesmú mať koncentráciu alkoholu v krvi vyššiu ako 0,2 promile. Tá istá podmienka platí aj pre ľudí mladších ako 24 rokov.
 
Marihuana
Podľa holandských predpisov je držanie marihuany vo vyhradených priestoroch pre fajčiarov (resp. špecializovaných obchodoch – tzv. Coffee shop) povolené do 5 gramov a len pre osobné použitie. Držanie viac ako 5 gramov marihuany je trestný čin, pričom hrozí finančná pokuta, o výške ktorej rozhodne polícia. Prípadne hrozí nepodmienečný trest odňatia slobody. O výške trestu rozhoduje súd.

Jednotlivé provincie Holandska prijali vlastné zákony o marihuane. V zmysle holandských zákonov majú povolenie navštíviť špecializovanú kaviareň len obyvatelia Holandska s dokladom o pobyte. Pred vstupom je nutné preukázať vlastnú totožnosť. Doklad o pobyte (v holandskom jazyku Afschrift van gegevens uit de basisregistratie Personen) je možné získať na mestskom úrade (Gemeente).
 
Drogy
Používanie a predaj tzv. tvrdých drog je v Holandsku trestným činom, ktorý sa trestá finančnou pokutou, o výške ktorej rozhodne polícia, alebo trestom odňatia slobody, o výške ktorého rozhodne súd.

Colné predpisy – čo je možné doviezť a vyviezť pre osobnú spotrebu
Publikované 11.05.2022

Regulovaný dovoz a vývoz

  • hotovosť: do 10 000 eur v hotovosti alebo cenných papieroch;
  • domáce zvieratá (viac informácii o cestovaní s domácimi zvieratami)
  • falšované výrobky - len pre osobnú spotrebu;
  • chránené druhy živočíchov a rastlín; živočíšne výrobky a potraviny - len pre vlastnú spotrebu (pri väčšom množstve sa vyžaduje zdravotné osvedčenie);
  • rastliny, kvety, ovocie a zelenina - malé množstvo rastlín, kvetov, ovocia a zeleniny je povolené;
  • lieky - len pre osobnú spotrebu;
  • zákaz dovozu, vývozu, prechovávania drog a obchodovania s drogami;
  • umelecké diela a starožitnosti - osobitné pravidlá stanovuje Štátna inšpekcia kultúrneho dedičstva Holandska;
  • automobily a motocykle (viac informácií o dovoze auomobilov a motocyklov).
     
Info pre motoristov
Publikované 11.05.2022

V Holandsku, Luxembursku, Belgicku, Dánsku a Švédsku sú diaľnice a väčšina hlavných ťahov pre vozidlá nad 12t celkovej hmotnosti je spoplatnené formou Euroznámky Eurovignette.
 
Maximálna povolená rýchlosť v Holandsku je 50 km/hod. (v obci), 80 km/hod. (mimo obce), 100 km/hod. (rýchlostná cesta), 100 km/hod (diaľnica medzi 6.00-19.00 hod), 120/130 km/hod. (diaľnica).
 
V Holandsku platí povinné používanie bezpečnostných pásov a bezpečnostných sedačiek pre deti.
 
U vodičov s dlhodobou praxou a profesionálnych vodičov je akceptovaná hladina alkoholu v krvi 0,5 g/l. U vodičov s praxou menšou ako 5 rokov je akceptovaná hladina alkoholu na úrovni 0,2 g/l.
 
V Holandsku je zakázané viesť vozidlo pod vplyvom marihuany, metylamfetamínu, MDMA (extázy) alebo akýchkoľvek iných drog/liekov s vplyvom na schopnosť riadenia vozidla.
 
Použitie mobilného telefónu počas jazdy je povolené len s hand-free sadou.
 
Do povinnej výbavy vozidla patrí výstražný trojuholník. Vo výbave vozidla je vhodné mať taktiež lekárničku, výstražnú vestu a hasiaci prístroj.
 
Počas vedenia motorového vozidla v Holandsku je potrebné maximálnu pozornosť venovať cyklistom, nakoľko cyklistická premávka je veľmi intenzívna a v drvivej väčšine prípadov majú cyklisti prednosť pred motorovými vozidlami.
 
Informácie o jazde v Holandsku

 
Štandardné povolené rýchlosti (ak cestné označenie neurčuje inak):
 

  • V obci – 50 km/h
  • Mimo obce – 80 km/h
  • Na diaľnici – 100, 130, 120 km/h

 
Prihlasovanie motorového vozidla v Holandsku

Dočasný pobyt
V prípade, že občan SR býva v inom štáte EÚ kratšie ako 4 mesiacov, nemusí si tam zaregistrovať svoje motorové vozidlo ani zaň platiť dane, pretože zostáva zaregistrované v krajine trvalého pobytu. Vozidlo nie je možné požičiavať alebo prenajímať osobám s bydliskom v tomto štáte EÚ. Takéto osoby môžu jazdiť vo vozidle len v sprievode majiteľa. Vozidlo je však možné požičať priateľom alebo rodine na návšteve, ale len za predpokladu, že nemajú bydlisko v uvedenej krajine.
 
Ak má pobyt slovenského občana v inej krajine EÚ presiahnuť 4 mesiace, je potrebné po príchode do krajiny zmeniť trvalý pobyt a prihlásiť svoje auto do miestnej evidencie. 
 
Pobyt dlhší ako 4 mesiace

V prípade presťahovania sa do Holandska je potrebné vozidlo dovezené zo SR zaregistrovať a zaplatiť všetky príslušné dane. Vozidlo je potrebné zaregistrovať do 4 mesiacov od prihlásenia sa na pobyt v Holandsku. Registráciu je možné urobiť formou požiadania o holandskú značku na Štátnom úrade pre cestnú dopravu (Rijksdienst voor het Wegverkeer - RDW). Po registrácii vozidla na holandskú značku obdrží majiteľ vozidla automaticky správu z Daňového úradu/Belastingdienst.

 
Kontakt na RDW

  • z Holandska - 0900 0739 (€ 0,10 za minútu)
  • zo zahraničia - +31 598 39 33 30
  • pracovný čas 08.00 - 17.00 hod.
  • web stránka RDW - www.rdw.nl

 
Kontakt na Daňový úrad (Belastingdienst)

  • z Holandska - daňový telefón ohľadom auta/de BelastingTelefoon Auto - 0800-0749
  • pracovný čas od 8.00 do 17.00 hod.
  • webová stránka daňového úradu - www.belastingdienst.nl

 
V niektorých krajinách môžu príslušné úrady priznať pri sťahovaní z jednej krajiny do druhej výnimku z platenia registračnej dane v prípade, že žiadateľ spĺňa nevyhnutné podmienky a lehoty. Pred presťahovaním sa do novej krajiny je vhodné kontaktovať príslušné vnútroštátne úrady.
 
Ceny
Pohonné hmoty sú drahšie ako v Slovenskej republike.

Bezpečnostná situácia
Publikované 11.05.2022

Holandsko je krajina s nízkou mierou násilných trestných činov. Obeťami trestných činov proti majetku, najmä krádeží osobných vecí na uliciach veľkých miest (najnebezpečnejším mestom s najväčším počtom krádeží a vlámaní je Amsterdam), vecí uložených v automobiloch a v hotelových izbách, sú predovšetkým turisti. Dramatický nárast zaznamenali elektronické krádeže so zapojením tzv. skimming techniky na kopírovanie bankových kariet.

Demonštrácie pod policajným dohľadom sú bežné v počte od niekoľko demonštrantov až po niekoľko tisíc demonštrujúcich. Kvôli riziku, že aj pokojné demonštrácie sa môžu zmeniť na konfrontačné, príp. prerásť do násilia, odporúča sa zvýšená opatrnosť. 

Turistické a iné užitočné informácie

Doprava

Publikované 11.05.2022

Doprava do Holandska je možná letecky (z Viedne priamo do Amsterdamu, alebo z Bratislavy do Eindhovenu), autobusmi linky Eurolines alebo motorovým vozidlom.
V Holandsku nie sú zavedené poplatky za používanie diaľnic. Hustá diaľničná sieť podstatne urýchľuje cestovanie, aj keď v dopravných špičkách sa vytvárajú niekoľkokilometrové kolóny. 

Maximálne povolené rýchlosti sú v čase od 6.00 do 19.00 hod. 100 km/h a mimo tohto času 120 až 130 km/h na diaľnici, 80 alebo 100 km/h na ostatných komunikáciách a 50 km/h v obciach a mestách. Holandská polícia často kontroluje dodržiavanie povolených rýchlostí a ich prekročenie je pokutované od 50 do 400 eur. 

Parkovanie v mestách je povolené na určených parkovacích miestach, kde sú väčšinou inštalované parkovacie hodiny, alebo na určených parkoviskách. V prípade nesprávneho parkovania sa vozidlá odťahujú. Slovenské vodičské preukazy sú počas krátkodobého pobytu uznávané. Sieť čerpacích staníc je hustá, na diaľniciach otvorené 24 hodín denne, v mestách a obciach do 18.00 až 24.00 hod. Pri návšteve väčších miest sa odporúča zaparkovať auto na platenom parkovisku a pohybovať sa verejnou dopravou. 

V Holandsku je veľmi rozšíreným dopravným prostriedkom bicykel. Je vytvorená široká sieť cyklistických chodníkov v mestách i mimo nich. Platí nepísané pravidlo, že cyklista má vždy prednosť a v praxi sa dosť často aj uplatňuje a cyklisti jazdia neohrozene aj na červenú. Preto jedno dôležité upozornenie: pri odbočovaní - hlavne vpravo - sa treba presvedčiť, či neohrozíte cyklistu, hoci máte aj zelenú na semafore. Hlavné križovatky v mestách sú vybavené semaformi, ale väčšina menších ulíc nie je rozlíšená dopravným značením a platí prednosť sprava! Samozrejme pokiaľ križovatka nie je označená dopravným značením. 

Zdravotná  starostlivosť

Publikované 11.05.2022

Pri bezvízovom pobyte v Holandsku (po dobu 3 mesiacov za účelom návštevy, turistiky, tranzitu a pod.) nie je povinné predkladať pri vstupe do krajiny očkovacie preukazy. Odporúčame mať pri vstupe do krajiny poistenie liečebných nákladov. Zdravotná starostlivosť je veľmi nákladná a v prípade úrazu alebo ochorenia sa pobyt bez poistenia môže niekoľkonásobne predražiť. Pohotovostná služba nemusí byť zavedená v každej nemocnici. Spravidla býva vo väčších nemocniciach.

Pri cestách do členských krajín EÚ ja teda aj do Holandska je potrebné mať preukaz zdravotného poistenca. O preukaz treba požiadať príslušnú zdravotnú poisťovňu s časovým predstihom, nakoľko jeho vybavovanie trvá 30 dní. 

Klimatické podmienky

Publikované 11.05.2022

Podnebie je ovplyvňované Severným morom a Golfským prúdom - mierne zimy bez snehu, chladnejšie letá (priemerná letná teplota je 16° C) a časté dažde. 

Štátne sviatky
Nasledovný sviatok v krajine Holandsko je
29. marec
Veľkonočný piatok
DÁTUM DEŇ SVIATOK
1. január pondelok Nový rok
29. marec piatok Veľkonočný piatok
1. apríl pondelok Veľkonočný pondelok
17. apríl streda Veľkonočná nedeľa
27. apríl sobota Deň kráľa
5. máj nedeľa Deň oslobodenia
26. máj nedeľa Deň nanebovstúpenia
5. jún streda Svätodušná nedeľa
6. jún štvrtok Svätodušný pondelok
25. december streda Prvý sviatok vianočný
26. december štvrtok Druhý sviatok vianočný
Dôležité telefónne čísla
Publikované 11.05.2022

Mimoriadne udalosti v Holandsku

Pohotovostné číslo na políciu alebo zdravotnú službu je 112.
 
Pri telefonickom rozhovore operátori žiadajú informácie o presnej polohe a povahe udalosti.
 
Informácie o mimoriadnych situáciách (v holandskom jazyku noodsituaties)

Pohotovostné mobilné telefónne číslo a  informácie o núdzových situáciách uvádza stránka
 
(Možnosť poslať textovú správu o akejkoľvek mimoriadnej udalosti alebo registrácia v prípade núdze)

 
Linky dôvery a čísla tiesňového volania
Informácie o telefónnych číslach: 0900 22 22 377 (20 ct/min) | www.access-nl.org | helpdesk@access-nl.org

Anonymní alkoholici: 02 06 25 60 57 | www.aa-netherlands.org

Ambulancie pre zvieratá (v holandskom jazyku Dierenambulance): 0900 02 45 | www.dierenambulance.nl

Linka dôvery pre deti a mládež: 0800 04 32 | www.kindertelefoon.nl

SOS linka (24/7): 0900 07 67 (5 ct/min) | www.sensoor.nl

Mimoriadne situácie spôsobené výpadkami elektrického prúdu a plynu: 0800 90 09 | www.gasenstroomstoringen.nl

Pobrežná stráž (v holandskom jazyku Kustwacht): 0900 01 11 | www.kustwacht.nl

Cestná poruchová služba: 08 82 69 22 22

Hasiči

Mimoriadne zdravotné situácie
V holandskom jazyku Centrale Huisartsenpost. Pohotovostné číslo o všetkých zdravotných službách v Holandsku (24/7): 0900 15 15

Amsterdam a okolie (Stichting Huisartsen Dienstenposten): 08 80 03 06 00
 
Haag a okolie (Huisartsendienst): 07 03 46 96 69
 
Rotterdam (Huisartsenposten, Rijnmond): 010 290 9888 (juh), 01 04 66 95 73 (sever-stred) 01 02 79 92 62 (východ)
 
Utrecht (primaire Huisartsenposten): 0900 45 01 450
 
Eindhoven, Geldrop a Helmond: 0900 88 61

Rady a odporúčania
Publikované 11.05.2022

Slovenským občanom odporúčame pred cestou do Holandska uzavrieť komerčné úrazové alebo cestovné poistenie, ktoré pokrýva prípadné náklady na transport osoby späť do SR v prípade ťažkého zranenia alebo úmrtia, v prípade lekárskeho ambulantného a nemocničného ošetrenia, výdajov spojených so stornovaním letu a podobne.
  
Žlté stránky 
 
Lekárne
 
Užitočné frázy pre prípad núdze
Zavolajte sanitku: Bel een ambulancie
Zavolajte políciu: Bel de Politie
Zavolajte hasičov: Bel de Brandweer
Zavolajte lekára: Haal / bel een Dokter
Som chorý: Ik ben ziek
 
Zubná pohotovosť: www.tandarts.nl.  
Amsterdam (24/7): 0900 82 12 230
Haag (24/7): 07 03 11 03 05 | Dental365 – 07 02 04 00 10
Rotterdam (24/7): 01 04 55 21 55
 
Odkazy na užitočné webové stránky v anglickom jazyku

Čo robiť v prípade nehody v Holandsku
Vodičské preukazy a ich používanie v Holandsku


Dobrovoľná registrácia pred cestou do zahraničia

Plánujete cestu do zahraničia? Využite našu službu, prostredníctvom ktorej môžete dostávať aktuálne informácie o zvolenej krajine. V prípade vzniku krízovej situácie registrácia umožní lepšiu organizáciu pomoci slovenským občanom v zahraničí.

Mobilná aplikácia Svetobežka

Aplikácia vám pomôže v núdzových situáciach v krajine, keď vás okradnú, havarujete alebo stratíte doklady. Nájdete v nej koho kontaktovať, kde hľadať pomoc, dobrovoľnú registráciu online a hlásenie stavu núdze. Upozorní vás tiež, na čo nezabudnúť pred cestou do vybranej krajiny.



Správy

Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec SR v Holandskom kráľovstve Juraj Podhorský 24. januára 2024 odovzdal poverovacie listiny holandskému monarchovi, kráľovi Willemovi–Alexandrovi.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislav Chovanec prijal 23. januára 2024 veľvyslankyňu Holandska na Slovensku Gabriellu Sancisi. Stretnutie potvrdilo obojstranný záujem o ďalšie posilňovanie spolupráce najmä v oblasti energetiky, využitia jadra, smart riešení a stavebníctva.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislav Káčer rokoval v utorok 7. marca 2023 v Bratislave s holandským rezortným partnerom, ministrom zahraničných vecí Holandského kráľovstva Wopkem Hoekstrom, ktorý sprevádza holandský kráľovský pár počas jeho štátnej návštevy Slovenska.


Holandsko

Základné informácie

Zaužívaný anglický názov Netherlands
Oficiálny názov Holandské kráľovstvo
Oficiálny anglický názov Kingdom of the Netherlands
Zaužívaný názov Holandsko
Miestny názov krajiny Koninkrijk Der Nederlanden
Svetadiel Európa
Hlavné mesto Amsterdam, sídlo vlády: Haag
Anglický názov hlavného mesta Amsterdam, The Hague
Miestny názov hlavného mesta Amsterdam, Den Haag
Názov meny Euro
Medzinárodná skratka meny EUR
Telefónna predvoľba +31
Úradné jazyky holandský, v provincii Friesland od r. 1994 aj frízsky jazyk
Časové pásmo +0100
Internetová doména .nl
Medzinárodná poznávacia značka NL
Zem. dĺžka hl. mesta 4.89360
Zem. šírka hl. mesta 52.37276
Vznik štátu 01.09.1813
Štátne zriadenie konštitučná monarchia (od roku 1815)

Hlava štátu kráľ
Oficiálna vládna stránka

https://www.government.nl/

Webová stránka ministerstva

https://www.rijksoverheid.nl/ministeries/ministerie-van-buitenlandse-zaken 

Uznanie Slovenskej republiky 1.1.1993
Nadviazanie diplomatických stykov so Slovenskou republikou 1.1.1993

Zastupiteľské úrady

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Haagu

Parkweg 1, 2585 Haag
Telefón
+31704167777 ( sekretariát )
Email

všeobecná emailová adresa veľyslanectva

Email konzulárneho oddelenia

emailová adresa pre písomné žiadosti o informácie týkajúce sa vybavovania cestovných dokladov, občianskych preukazov, vodičských preukazov, rodných a sobášnych listov, štátnoobčianskej a ďalšej bežnej konzulárnej agendy

Núdzová linka
+31653361210

Na núdzovej linke neposkytujeme konzulárne informácie. Je určená len na nahlásenie úmrtí, hospitalizácií, policajného zadržania a iných vážnych prípadov ohrozujúcich život, zdravie či majetok slovenských občanov, ktorí sa ocitli v núdzi.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Haagu

Honorárne konzuláty

Bilaterálne vzťahy

Publikované 12.05.2022
Dátum Popis
30/03/2022 pracovná návšteva ministra zahraničných vecí Holandska Wopkeho Hoekstru na Slovensku
27/01/2022 pracovná návšteva predsedu vlády Holandska Marka Rutteho na Slovensku
18/11/2019 pracovná návšteva štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Františka Ružičku v Holandsku
15/03/2019 pracovná návšteva ministra zahraničných vecí Holandska Stefa Bloka na Slovensku
30/06/2016 pracovná návšteva holandskej princeznej Beatrix na Slovensku
20-22/11/2012 oficiálna návšteva prezidenta SR Ivana Gašparoviča s manželkou v NL
12/11/2008 pracovná návšteva predsedu vlády Holandska Jana Petra Balkenendeho na Slovensku
21-23/05/2007 štátna návšteva holandskej kráľovnej Beatrix na Slovensku

Info a príležitosti pre podnikateľov

Ekonomické správy

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislav Chovanec prijal 23. januára 2024 veľvyslankyňu Holandska na Slovensku Gabriellu Sancisi. Stretnutie potvrdilo obojstranný záujem o ďalšie posilňovanie spolupráce najmä v oblasti energetiky, využitia jadra, smart riešení a stavebníctva.

Veľvyslanectvo SR v Haagu v spolupráci s Česko-holandskou obchodnou komorou a českým veľvyslanectvom zorganizovalo 14. júna 2018 podnikateľský seminár: Business Speed-Dating.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Haagu informuje podnikateľov o službách Slovenskej asociácie exportérov a importérov (SAEI). SAEI je nezisková organizácia, ktorej cieľom je pomáhať slovenským a zahraničným spoločnostiam nachádzať nové príležitosti a obchodných partnerov za hranicami.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Haagu informuje verejnosť o podujatí veľvyslanectiev V4 k podpore start-upov a investícií, ktoré sa uskutočnilo 23.mája 2016 v Rotterdame.

Ekonomické informácie o teritóriu
Holandsko - ekonomické informácie o teritóriu 2023
PDF 890.7 kB, 24.9.2023, 528 stiahnutí
Stiahnuť
Obstarávanie a tendre
Holandsko - ekonomické informácie o teritóriu 2023
PDF 890.7 kB, 24.9.2023, 528 stiahnutí
Stiahnuť
Veľtrhy a výstavy
Holandsko - ekonomické informácie o teritóriu 2023
PDF 890.7 kB, 24.9.2023, 528 stiahnutí
Stiahnuť
Podujatia veľvyslanectva
Ekonomický diplomat

Medzinárodné zmluvy

Kultúra a krajania

Slovenské národné divadlo a Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Vás 25. septembra 2021 o 19:00 hod. pozývajú osláviť 70. narodeniny Petra Dvorského.

Veľvyslanectvá Slovenskej a Českej republiky v Haagu usporiadali 30. októbra slávnostný koncert pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa.

Do programu detského filmového festivalu Cinekid 2017 v Amsterdame bol zaradený aj slovenský film Piata loď (Little Harbour) režírovaný Ivetou Grófovou.

Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák dnes (23. októbra 2014) prijal honorárneho konzula SR v holandskom Eindhovene a iniciátora výstavby bratislavskej galérie Danubiana Gerarda Hendrika Meulensteena.V rozhovore minister ocenil entuziazmus G. H. Muelensteena pri propagáciu predovšetkým kultúrnych vzťahov medzi SR a Holandskom. „Hrdo môžem spoluprácu medzi našimi dvoma krajinami označiť za vynikajúcu, a to tak v politickej a ekonomickej rovine, ako aj v oblasti kultúrnej výmeny, v ktorej má Danubiana svoje nezastupiteľné miesto. S blížiacim sa vzájomne nadväzujúcim predsedníctvom Holandska a Slovenska v Rade EÚ by sa dalo povedať, že práve projekt tejto galérie je symbolom našej spoločnej európskej cesty,“ povedal minister, ktorý sa živo zaujímal o pripravované výstavné projekty v Danubiane, ako aj o možnosti perspektívnej spolupráce galérie s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR pri príprave podujatí súvisiacich s predsedníctvom.

Dňa 15. decembra 2010 pri príležitosti rozlúčkového obeda so slovenskou veľvyslankyňou v Holandskom kráľovstve Oksanou Tomovou za účasti významných predstaviteľov holandskej spoločnosti, jej holandská kráľovná Beatrix udelila vysoké vyznamenanie ......


Back To Top