Island

Vlajka Islandu

Island

Reykjavík - miestny čas:

Ilustračná fotografia Shutterstock


Upozornenie pred cestou

Od 25. februára 2022 Island zrušil pre všetky prichádzajúce osoby (bez ohľadu na to, či je osoba zaočkovaná/nezaočkovaná proti COVID-19 alebo prekonala COVID-19) požiadavky ohľadom COVID-19 pri vstupe do krajiny.


Cestovanie

Upozornenia pred cestou

Aktuálne

Od 25. februára 2022 Island zrušil pre všetky prichádzajúce osoby (bez ohľadu na to, či je osoba zaočkovaná/nezaočkovaná proti COVID-19 alebo prekonala COVID-19) požiadavky ohľadom COVID-19 pri vstupe do krajiny.

Podmienky vstupu
Aktualizované 13.03.2023
Publikované 16.05.2022

Na Island je možné cestovať s cestovným pasom alebo občianskym preukazom.

Pas musí byť platný minimálne 3 mesiace po odchode z krajiny.

Občania Slovenskej republiky sa na Islande môžu bez registrácie zdržiavať po dobu 90 dní.

Cestovanie s deťmi
Aktualizované 13.03.2023
Publikované 16.05.2022

Deti musia mať platný cestovný doklad (pas/občiansky preukaz), v prípade, že necestujú s oboma rodičmi odporúčame mať so sebou notárom overené splnomocnenie na cestovanie s dieťaťom.

Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v slovenskom jazyku
Word 13.0 kB, 10.3.2023, 1731 stiahnutí
Stiahnuť
Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v anglickom jazyku
Word 12.8 kB, 10.3.2023, 1766 stiahnutí
Stiahnuť
COVID-19
Aktualizované 13.03.2023
Publikované 15.06.2022

Od 25. februára 2022 Island zrušil pre všetky prichádzajúce osoby (bez ohľadu na to, či je osoba zaočkovaná/nezaočkovaná proti COVID-19 alebo prekonala COVID-19) požiadavky ohľadom COVID-19 pri vstupe do krajiny.

Podrobnosti týkajúce problematiky COVID-19 v krajine sú na webovej stránke Islandu o COVID-19.

 

Podmienky návratu do SR

Informácie o postupe pri návrate do SR

Miestne špecifiká
Aktualizované 13.03.2023
Publikované 16.05.2022

Sopečná erupcia a bezpečnosť

​​​​​​​Pred samotnou cestou do islandskej prírody sa informujte o aktuálnej situácií v regióne, ktorý máte v úmysle navštíviť. V každom prípade sa však informujte aspoň o aktuálnom počasí, stave komunikácií a aktuálnej vulkanickej aktivite. 
 
Núdzové a evakuačné plány sú uverejňované v predstihu orgánmi islandskej civilnej ochrany na internetových stránkach a/alebo na Facebookovej stránke.

Okrem toho odporúčame si stiahnuť aplikáciu 112 a zaregistrovať sa v registračnom formulári Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

V prípade vulkanickej erupcie, postupujte podľa pokynov miestnych bezpečnostných orgánov (najmä civilnej ochrany, Červeného kríža a islandskej Search and Rescue Society Landsbjörg) a sledujte spravodajské informácie, ako aj bezpečnostné opatrenia.

Snažte sa zachovať pokoj a vyhnúť sa panike, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť Vaše rozhodovacie schopnosti. Mobilný telefón majte podľa možnosti stále zapnutý, nakoľko v prípade bezprostredného nebezpečenstva či ohrozenia zasielajú islandské orgány civilnej ochrany varovnú sms na všetky mobilné telefóny, ktoré majú v dosahu bez ohľadu na to kde je mobilný telefón registrovaný.

Ak sa v prípade sopečnej erupcie nachádzate na vulkáne, volajte číslo „112“ a informujte operátora o svojej polohe. Ak môžete zostúpte z vulkánu po tej istej trase, po ktorej ste sa na vulkán dostali. V prípade ak sopka chrlí popol (tzv. popolový dážď) pohybujte sa proti vetru. V prípade, ak sa zdržiavate na vulkáne, kde môže nastať výron roztopenej vody (potrebné sa o tejto možnosti vopred informovať), sledujte stopy predchádzajúcich výronov vody a ostaňte vyššie na svahu, ak bolo vydané varovanie pred týmto typom erupcie.

V prípade sopečnej erupcie vo všeobecnosti platí, že je potrebné vyhľadať úkryt v dome, alebo v centre pomoci. Centrá sú zreteľne označené a obvykle sú zriadené v budove miestnej školy. Zapnite televíziu alebo rádio, kde orgány civilnej ochrany nepretržite informujú o aktuálnom vývoji.

Pri popolovom daždi ostaňte v dome či v budove a zavrite dvere a okná, nakoľko čiastočky popola môžu byť veľmi malé a môžu preniknúť hlboko do pľúc. Na zakrytie nosa a úst je potrebné používať podľa možnosti navlhčené textílie (ako napr. látkové tašky, uteráky a časti odevu a pod.), resp. ochranné masky za predpokladu, že boli v mieste rozdané. V prípade, ak sa vám dostane popol do očí nepretierajte si oči, ale vypláchnite si ich čistou vodou. Používateľom kontaktných šošoviek sa odporúča nemať šošovky nasadené, uprednostnite okuliare. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Volcanic Health Hazard Network. V prípade bezvetria sa vyhýbajte dutinám, priehlbinám resp. hlbokým jamám, nakoľko sa v nich môžu zhromažďovať jedovaté výpary.

Ihneď ako je to možné, sa prosím prihláste svojim rodinným príslušníkom či blízkym osobám, uveďte aktuálne miesto svojho pobytu a snažte sa ich upokojiť. Berte prosím do úvahy, že medializované informácie s obrázkami z postihnutých oblastí môžu vyvolať u vašich blízkych strach a veľké obavy, ktoré nemusia byť vždy odôvodnené. 

Colné predpisy – čo je možné doviezť a vyviezť pre osobnú spotrebu
Aktualizované 13.03.2023
Publikované 16.05.2022

Existujú prísne kontroly dovozu alkoholických nápojov. Dovolené sú nasledovné kvóty:

  • 1 l liehovín a 0,75 l vína a 3 l piva 
  • 1 l liehovín a 6 l piva 
  • 3 l vína a 6 l piva 
  • 1,5 l vína a 12 l piva 
  • 18 l piva na osobu staršiu ako 20 rokov,

-    
Kvóty na dovoz cigariet a tabakových výrobkov: 200 ks cigariet (alebo 250 g tabaku) na osobu staršiu ako 18 rokov.

Je možné priniesť max. 3 kg potravín v cene do 25000 ISK (cca 180 eur), je zakázaný dovoz mäsa a mäsových výrobkov (s výnimkou úplne uvarených), nevareného mlieka a nevarených vajec.

V hotovosti je možné bez obmedzení doviezť alebo vyviezť bankovky a mince v hodnote max. 10000 eur. Vyššiu sumu je nutné prihlásiť.

Info pre motoristov
Aktualizované 13.03.2023
Publikované 16.05.2022

Zelená karta potvrdzujúca zákonné poistenie motorových vozidiel nie je oficiálne potrebná, ale pre zjednodušenie situácie v prípade havárie sa plne odporúča si ju obstarať.

Slovenský občan, ako občan EU/Európskeho hospodárskeho priestoru môže v Islande používať vodičský preukaz vydaný v SR po dobu jeho platnosti. Slovenský občan môže požiadať o výmenu platného vodičského preukazu za islandský, avšak nie je to jeho povinnosťou.

Vozidlo registrované v zahraničí môže byť na Island bezcolne dovezené a riadené jedine osobou, ktorá má trvalý pobyt mimo Islandu. Toto vozidlo nesmie byť komerčne využívané. Viac informácií

Pre vodiča za jazdy (so spusteným motorom auta) platí zákaz telefonovania mobilným telefónom, pokiaľ nie je vozidlo vybavené zariadením "handsfree".

Pri porušení tohto zákazu je šoférovi udelená pokuta 5000 ISSK (cca. 40 eur). Pri šoférovaní platí hranica 0,5 promile alkoholu v krvi.

Vzhľadom na to, že necelých 30 % ciest na Islande je asfaltových, mnoho ciest mimo Reykjavík je v zime neprejazdných.

Extrémnu pozornosť treba jazde venovať v období október-apríl, kedy je svetlo len pár hodín denne a kvôli poveternostným podmienkam sa stav vozovky môže rýchlo meniť. Veľa ciest je neprejazdných až do júla kvôli bahnu, topiacemu sa snehu a rozvodneným riekam.

Ceny pohonných hmôt sú pomerne vyššie ako v Slovenskej republike.

Bezpečnostná situácia
Aktualizované 13.03.2023
Publikované 16.05.2022

Na Islande je relatívne nízka kriminalita, aj napriek tomu sa odporúča dodržiavať nasledovné:

  • nenechávať tašky, kabelky, peňaženky a doklady bez dohľadu,
  • nenechávať cennosti v zaparkovaných vozidlách, aj napriek tomu, že sú zamknuté,
  • v centre Reykjavíku byť obozretný, a to najmä v skorých ranných hodinách, kedy sa nočné kluby zatvárajú a v meste môžu nastať rizikové situácie.
     
Turistické a iné užitočné informácie

Doprava

Aktualizované 13.03.2023
Publikované 16.05.2022

Letecké spojenie

Priame letecké spojenie so Slovenskou republikou neexistuje; je možné využiť lety napr. z Viedne, Budapešti, Krakova alebo Prahy cez Oslo. Z letiska Keflavik sa do centra dostanete napr. autobusom (45 min). 

​​​​​​​

Pozemné spojenie

Cesta autom je možná trajektom z Dánska cez Faerské ostrovy (2 dni). Na cestovanie po Islande odporúčame vozidlá s náhonom 4x4. 

 

Doprava v hlavnom meste

V Reykjavíku sa ako hlavný prostriedok mestskej hromadnej dopravy využíva autobus. Autobusom sa dostanete aj do iných väčších miest na ostrove. 

Webová stránka pre plánovanie cesty

Zdravotná  starostlivosť

Klimatické podmienky

Aktualizované 13.03.2023
Publikované 16.05.2022

Island je seizmicky a vulkanicky aktívny, preto sa návštevníkom odporúča sledovať predpovede počasia a správy.

Pri turistike a cestovaní na Islande je potrebné rátať s prudkými a častými zmenami počasia. Takisto sa neodporúča vypínať si mobilný telefón.

Štátne sviatky
Nasledovný sviatok v krajine Island je
17. jún
Deň nezávislosti
DÁTUM DEŇ SVIATOK
1. január nedeľa Nový rok
6. apríl štvrtok Zelený štvrtok
7. apríl piatok Veľký piatok
10. apríl pondelok Veľkonočný pondelok
20. apríl štvrtok Prvý letný deň
1. máj pondelok Deň práce
17. máj streda Deň ústavy
18. máj štvrtok Deň nanebovsúpenia Pána
28. máj nedeľa Turíce - Svätodušná nedeľa
29. máj pondelok Turíce - Svätodušný pondelok
17. jún sobota Deň nezávislosti
7. august pondelok Deň obchodu
24. december nedeľa Štedrý deň
25. december pondelok Prvý sviatok vianočný
26. december utorok Druhý sviatok vianočný
31. december nedeľa Novoročný večer
Dôležité telefónne čísla
Aktualizované 13.03.2023
Publikované 16.05.2022

Predvoľba krajiny: +354; 
Rýchla pomoc: 112;
Polícia: 112; 
Požiarna služba: 112
Verejná núdzová linka islandského červeného kríža: 1717
Islandská dopravná služba (dopravná situácia): 1777

Rady a odporúčania
Aktualizované 13.03.2023
Publikované 16.05.2022

Odporúčame štandardnú ostražitosť a nasledovanie pokynov miestnych orgánov.


Dobrovoľná registrácia pred cestou do zahraničia

Plánujete cestu do zahraničia? Využite našu službu, prostredníctvom ktorej môžete dostávať aktuálne informácie o zvolenej krajine. V prípade vzniku krízovej situácie registrácia umožní lepšiu organizáciu pomoci slovenským občanom v zahraničí.

Mobilná aplikácia Svetobežka

Aplikácia vám pomôže v núdzových situáciach v krajine, keď vás okradnú, havarujete alebo stratíte doklady. Nájdete v nej koho kontaktovať, kde hľadať pomoc, dobrovoľnú registráciu online a hlásenie stavu núdze. Upozorní vás tiež, na čo nezabudnúť pred cestou do vybranej krajiny.Správy

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok otvoril v pondelok 31. mája islandsko-slovenský vedecko-obchodný webinár. „Žijeme v časoch bezprecedentného globálneho prepojenia: vedomosti, informácie, ale aj choroby, či ekonomické krízy rýchlo prekračujú hranice. Musíme pomáhať vedcom rozširovať ich vedecké kapacity, a to podporou vedy doma a otváraním dverí v zahraničí...

Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR František Ružička prijal dnes (14. novembra) mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Islandskej republiky Thórira Ibsena so sídlom v Reykjavíku. Išlo o jeho nástupnú návštevu, počas ktorej odovzdal do rúk štátneho tajomníka kópiu poverovacích listín.

Bratislava (12. marca) – Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák prijal dnes v Bratislave svojho islandského rezortného kolegu Gunnara Bragi Sveinssona, ktorý prišiel na Slovensko ako vôbec prvý minister zahraničných vecí Islandu. Bilaterálne stretnutie sa uskutočnilo pred ministerskou schôdzkou krajín strednej a severnej Európy, ktorá sa začne podvečer vo Vysokých Tatrách.Ministri M. Lajčák a G. B. Sveinsson spolu prediskutovali vývoj v oboch krajinách s akcentom na obojstrannú snahu o zdynamizovanie a rozšírenie dvojstrannej spolupráce.

O ďalšom posilňovaní vzájomných kontaktov na politickej úrovni, ako aj o prehĺbení bilaterálnej spolupráce v akademickej oblasti, vo vede a výskume rokoval dnes (6. februára) štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Peter Javorčík v islandskom Reykjavíku.

Dezignovaný veľvyslanec Islandskej republiky v Slovenskej republike so sídlom vo Viedni Auđunn Atlason odovzdal 21. júla 2014 do rúk štátneho tajomníka MZV a EZ SR Petra Javorčíka kópie poverovacích listín.


Island

Základné informácie

Zaužívaný anglický názov Iceland
Oficiálny názov Islandská republika
Oficiálny anglický názov Republic of Iceland
Zaužívaný názov Island
Miestny názov krajiny Lýðveldið Ísland
Svetadiel Európa
Hlavné mesto Reykjavík
Anglický názov hlavného mesta Reykjavík
Miestny názov hlavného mesta Reykjavík
Názov meny Islandská koruna
Medzinárodná skratka meny ISK
Telefónna predvoľba +354
Úradné jazyky islandčina
Časové pásmo -0100
Internetová doména .is
Medzinárodná poznávacia značka IS
Zem. dĺžka hl. mesta -21.94224
Zem. šírka hl. mesta 64.14598
Vznik štátu 17.06.1944
Štátne zriadenie demokratická republika

Webová stránka ministerstva

Ministry for Foreign Affairs

Zastupiteľské úrady

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Osle

Thomas Heftyes gate 24, 0244 Oslo
Telefón
+47 22049470
Fax
+47 22049474
Email konzulárneho oddelenia
Núdzová linka
+4791773094

Na núdzovej linke neposkytujeme konzulárne informácie. Je určená len na nahlásenie úmrtí, hospitalizácií, policajného zadržania a iných vážnych prípadov ohrozujúcich život, zdravie či majetok slovenských občanov, ktorí sa ocitli v núdzi.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Osle

Honorárne konzuláty

Bilaterálne vzťahy

Info a príležitosti pre podnikateľov

Ekonomické správy

Aktuálne

Ekonomické informácie o teritóriu
Island - ekonomické informácie o teritóriu 2022
PDF 580.3 kB, 21.6.2022, 104 stiahnutí
Stiahnuť
Obstarávanie a tendre
Island - ekonomické informácie o teritóriu 2022
PDF 580.3 kB, 21.6.2022, 104 stiahnutí
Stiahnuť
Veľtrhy a výstavy

Aktuálne

Island - ekonomické informácie o teritóriu 2022
PDF 580.3 kB, 21.6.2022, 104 stiahnutí
Stiahnuť
Podujatia veľvyslanectva
Ekonomický diplomat
Meno a priezvisko Dominika Francúzová
Zastupiteľský úrad Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Osle
Email dominika.francuzova@mzv.sk
Funkcia ekonomická diplomatka

Medzinárodné zmluvy

Kultúra a krajania

Aktuálne


Back To Top