Kostarika

Vlajka Kostariky

Kostarika

San José - miestny čas:

Ilustračná fotografia Shutterstock


Upozornenie pred cestou


Cestovanie

Upozornenia pred cestou

Aktuálne

Vládne úrady Kostariky povoľujú vstup do krajiny všetkým cudzincom. Kostarické úrady v súčasnosti nevyžadujú na vstup cudzinca test na COVID-19 ani potvrdenie o zaočkovaní....

Podmienky vstupu
Aktualizované 19.04.2023
Publikované 11.06.2022

Občan Slovenskej republiky, ktorý je držiteľom platného pasu môže do Kostariky cestovať bez víz za účelom turistiky na dobu nie dlhšiu ako 90 dní.

Bezvízový pobyt za účelom turistiky nie je možné predĺžiť a je nutné vycestovať z Kostariky aspoň na 90 dní, tzn. v priebehu jedného roka je možné stráviť v Kostarike bez víz maximálne 180 dní.

Víza na dlhšie pobyty alebo k inému účelu ako turizmus udeľujú kostarické veľvyslanectvá a konzuláty.

Dokumenty potrebné na vstup do Kostariky na tzv. bezvízový vstup:

 • pas platný minimálne 6 mesiacov od predpokladaného odchodu z Kostariky a s minimálne jednou voľnou stránkou
 • spiatočná letenka
 • kostarika vyžaduje platné potvrdenie o očkovaní proti žltej zimnici v prípade príchodu turistu z krajiny s vysokým výskytom tejto choroby (Angola, Benin, Burkina Faso, Kamerun, Konžská demokratická republika, Gabon, Gambia, Ghana, Guinea, Libéria, Nigéria, Sierra Leone, Sudán, Bolívia, Brazília, Kolumbia, Ekvádor, Peru, Francúzska Guyana a Venezuela), ďalšie povinné očkovania nie sú vyžadované.

Pri vstupe na územie Kostariky môžu migrační úradníci požadovať, aby turista preukázal dostatočné finančné prostriedky k pobytu, adresu hotela a spiatočnú letenku.

Pri odchode z krajiny je potrebné uhradiť poplatok vo výške približne 29 USD (letecká doprava), avšak niektoré letecké spoločnosti už tento poplatok zahŕňajú v cene letenky. 

Cestovanie s deťmi
Publikované 11.06.2022

Deti musia mať platný cestovný doklad (pas). V prípade, že cestuje maloletý bez sprievodu rodiča alebo zákonného zástupcu, je povinný predložiť notárom overené povolenie rodiča, alebo zákonného zástupcu s cestovaním do Kostarickej republiky. Povolenie musí byť apostilované a oficiálne preložené do španielčiny, prípadne iného svetového jazyka. Overenie notárskeho povolenia formou apostily vykonáva príslušný krajský súd, v obvode ktorého notár pôsobí.  V prípade, že maloletý občan cestuje s rodičom, ktorého priezvisko nie je totožného s jeho vlastným priezviskom, odporúčame mať pripravený rodný list dieťaťa, apostilovaný príslušným okresným úradom a preložený do španielskeho jazyka, prípadne do iného svetového jazyka.

Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v slovenskom jazyku
Word 13.0 kB, 10.3.2023, 1680 stiahnutí
Stiahnuť
Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v anglickom jazyku
Word 12.8 kB, 10.3.2023, 1692 stiahnutí
Stiahnuť
COVID-19
Publikované 16.06.2022

Podmienky vstupu do krajiny

Vládne úrady Kostariky povoľujú vstup do krajiny všetkým cudzincom. Kostarické úrady v súčasnosti nevyžadujú na vstup cudzinca test na COVID-19 ani potvrdenie o zaočkovaní.

Na vstup do Kostariky bolo zrušené aj povinné zdravotné poistenie COVID-19. Napriek tomu Veľvyslanectvo SR v Mexiku slovenským občanom odporúča, aby pri cestovaní do Kostariky mali uzatvorené takéto medzinárodné zdravotné poistenie. 

V prípade, že cudzinec počas pobytu v Kostarike dostane COVID-19, je povinná karanténe v dĺžke 7-14 dní.   

 

Cestovanie v rámci krajiny

Pred prekročením kostaricko-nikaragujskej hranice cudzinec musí predložiť potvrdenie o negatívnom teste na COVID-19 vykonanom maximálne 72 hodín pred plánovaným prekročením hranice do Nikaraguy.

Vnútorný pohyb /tranzit po krajine je povolený bez obmedzení, v prostriedkoch verejnej MHD však stále platia obmedzenia regulujúce počet cestujúcich.
 

Opatrenia v krajine

Turistické centrá, obchodné domy, reštaurácie, hotely diskotéky, nočné kluby, resp. všetky aktivity určené verejnosti sú otvorené. 

 

Podmienky návratu do SR

Informácie o postupe pri návrate do SR

Miestne špecifiká
Publikované 11.06.2022

V poslednej dobe sa sprísnili kontroly pobytového režimu cudzincov. Pri prechode hraníc (najmä medzi Panamou a Nikaraguou) sú časté kontroly, kedy sú overované cestovné doklady a v nich vstupné alebo výstupné pečiatky. Preto sa odporúča dať pozor, aby migračný úradník dal pečiatku správne do pasu. 

Väčšina obchodov, reštaurácií, požičovní automobilov a hotelov akceptuje bežné platobné karty (najrozšírenejšie VISA alebo MasterCard). Kreditná karta býva požadovaná vo väčšine hotelov. 

V Kostarike sú bežne používané aj americké doláre, ktoré sú bez problémov prijímané vo väčšine obchodov a hotelov. Iné meny ako americké doláre sú ťažšie vymeniteľné. Euro sa dá zameniť v niektorých bankách, avšak za veľmi nevýhodný kurz. 

Poplatky pri vstupe do národných parkov, rezervácií alebo na niektoré pláže sú pre turistov vyššie ako pre miestnych. 
 

Colné predpisy – čo je možné doviezť a vyviezť pre osobnú spotrebu
Aktualizované 19.04.2023
Publikované 11.06.2022

Každá osoba, ktorá vstupuje do Kostariky, je oprávnená doviezť si batožinu s predmetmi pre osobnú potrebu v primeranom množstve.

Nasledujúce informácie slúžia iba na základnú orientáciu.

Ak počas cesty do Kostariky potrebujete užívať osobné lieky, vezmite si so sebou len nevyhnutné množstvo, teda množstvo, ktoré bežne používa osoba s vaším zdravotným problémom.

Taktiež, by ste mali mať lekársky predpis alebo písomné vyhlásenie od lekára, v ktorom je uvedené, že liek užívate pod jeho kontrolou a že ho potrebujete pre svoje fyzické zdravie.

Pre vašu spotrebu a spotrebu vašej rodiny si môžete priniesť aj:

 • Cigarety (500 gramov na osobu = 400 ks),
 • Víno a alkohol (do 5 litrov na osobu). Musíte byť starší ako 18 rokov.

 

Do Kostariky si cudzinec nesmie v kufri doviesť žiadne čerstvé potraviny (primárne ovocie, zelenina, mäsové výrobky, syry).

Info pre motoristov
Publikované 11.06.2022

Jazda autom je na pravej strane cesty. K požičaniu automobilu nie je potrebný medzinárodný vodičský preukaz (počas bezvízového pobytu v rámci 90 dní). 

V Kostarike neexistuje železničná doprava, preto sa väčšina nákladnej prepravy sústreďuje na dopravu po cestách. Cestná sieť je pomerne v zlom stave kvôli klimatickým podmienkam. Cesty sú úzke, s mnohými zákrutami, často chýba cestné značenie, čo komplikuje dopravu najmä v noci alebo pri daždi a v hmle.
 

Bezpečnostná situácia
Publikované 11.06.2022

V poslednej dobe sa zhoršila bezpečnostná situácia v krajine. Boli zaznamenané prípady krádeže, obťažovania žien, násilia a pod. 

Prírodné nebezpečenstvá: prípadné zemetrasenia, hurikány na atlantickom pobreží, aktívne sopky, záplavy v nížinách najmä v období dažďov. Vo všeobecnosti platí zásada dodržiavania štandardnej bezpečnosti. Odporúča sa vyhýbať okázalému obliekaniu a správaniu. Ďalej sa odporúča nosiť so sebou kópiu pasu a samotný pas nechať na bezpečnom mieste (napríklad v hotelovom sejfe), pretože miestne orgány nevydávajú potvrdenia o ukradnutí. V prípade trestného činu v San José sa je možné obrátiť na Oficina de Recepción de Denuncias del Ministerio Publico, ktorá sa nachádza na prvom poschodí Úradu pre právne vyšetrovanie (Organismo de Investigación Judicial) – otvorené 24 hodín, 365 dní v roku. V provincii sa je možné obrátiť na miestne Úrady pre právne vyšetrovanie, či miestne polície.
 

Turistické a iné užitočné informácie

Doprava

Publikované 11.06.2022

Letecké spojenie: Medzinárodné letisko v Kostarike sa nachádza v San José a v Liberii. Priame letecké spojenie SR v Kostarikou neexistuje.  

Najvhodnejšia a najrýchlejšia forma pohybu po San José je taxík. Oficiálne taxíky sú červenej farby, všetky by mali mať taxametre, ktoré sa volajú María. Taxikári nie sú povinní používať taxametre pri cestách mimo San José. V tom prípade si je potrebné dohodnúť cenu pred cestou. S autom z požičovne v prípade nehody netreba v žiadnom prípade hýbať z miesta, kde sa udiala. Vždy je potrebné počkať na príchod dopravnej polície.
 

Zdravotná  starostlivosť

Publikované 11.06.2022

Zdravotnú starostlivosť poskytujú súkromné a štátne zdravotnícke zariadenia. V súkromných nemocniciach je potrebné predložiť pred ošetrením platné medzinárodné cestovné/zdravotné poistenie alebo uhradiť všetky náklady na liečbu. Pri hospitalizácii sa vyžaduje finančná záloha podľa typu zranenia/ochorenia (cca 1 000 USD). V štátnych nemocniciach je ošetrenie poskytnuté bezodkladne. Potom sa požaduje buď predložiť platné medzinárodné cestovné/zdravotné poistenie alebo uhradiť všetky náklady na liečbu. 

V hlavnom meste San José je dobre rozvinutý systém zdravotníckych zariadení s nepretržitou pohotovostnou službou. V iných oblastiach je zdravotná starostlivosť na nižšej úrovni. 

Hygienické podmienky sú v Kostarike na dobrej úrovni. Voda z vodovodu je pitná, avšak odporúča sa piť balenú vodu. 

V Kostarike existuje riziko nákazy vírusmi a ochoreniami prenášanými komármi (napr. chikungunya, zika, malária, dengue). Preto sa odporúča použitie ochranných prostriedkov proti komárom. 

Povinné očkovanie proti niektorému ochoreniu pri vstupe do krajiny nie je vyžadované. O odporúčaných očkovaniach poskytujú na Slovensku informácie príslušné oddelenia cudzineckých chorôb.
 

Klimatické podmienky

Publikované 11.06.2022

Tropické a subtropické podnebie, suché obdobie (december-apríl) a obdobie dažďov (máj-november). V horských polohách je chladnejšie. Pláže sa vyznačujú silnými prúdmi. Kostarika sa nachádza v seizmicky aktívnej oblasti. V niektorých prípadoch môže byť územie Kostariky zasiahnuté hurikánmi alebo tropickými búrkami.

Štátne sviatky
Nasledovný sviatok v krajine Kostarika je
25. júl
Anexia Guanacaste
DÁTUM DEŇ SVIATOK
1. január nedeľa Nový rok
11. apríl utorok Deň Juana Santamaria
12. apríl streda Sviatok veľkého týždňa
13. apríl štvrtok Sviatok veľkého týždňa
14. apríl piatok Zelený štvrtok
15. apríl sobota Veľký piatok
1. máj pondelok Deň práce
25. júl utorok Anexia Guanacaste
2. august streda Deň Panny Márie z Los Angeles
15. august utorok Deň matiek
31. august štvrtok Deň afro-kostarickej kultúry
15. september piatok Deň nezávisloti
1. december piatok Deň zrušenia armády
25. december pondelok Vianoce
Dôležité telefónne čísla
Publikované 11.06.2022

Predvoľba krajiny: +502
dobrovoľní požiarnici: 122
miestni požiarnici: 123
národná polícia: 110 a 120
miestna polícia: 123
záchranná služba: 128 
červený kríž: 2322026

Rady a odporúčania
Publikované 11.06.2022
 • Počas pobytu v Kostarike Veľvyslanectvo SR slovenským občanom odporúča:
 • Všetky cennosti, vrátane dokladov,  mať uložené v príručnej batožine, v hoteli uložiť do sejfu
 • Pred cestou si spraviť fotokópie všetkých dokladov, leteniek a platobných kariet
 • V prípade, že do krajiny dovážate hotovosť vyššiu ako 10 000 USD, je nutné tento fakt deklarovať
 • Majte všetky dôležité telefónne čísla poruke, napr. veľvyslanectva SR, číslo hotela, známych a podobne
 • V žiadnom prípade nenechávať cennosti v aute
 • Zdržať sa nosenia drahých šperkov a hodiniek, drahých fotoaparátov a pútať tak pozornosť prípadných zlodejov
 • V hoteloch využiť možnosť uskladnenia cenností do hotelového sejfu
 • Nevyužívať služby neautorizovaných turistických sprievodcov, využiť odporučenie hotela, alebo organizovanú turistiku cez tour operátora
 • Po krajine neodporúčame cestný tranzit v noci v akejkoľvek oblasti
 • Nepiť vodu z vodovodu, piť len balenú vodu
 • V celej Kostarike je elektrické napätie 110 V a zásuvky sú prispôsobené pre zástrčky s plochými konektormi
 • Odporúčame slovenským občanom, aby v prípade cestovania do Kostariky využili tiež službu dobrovoľnej elektronickej registrácie na webovej stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie Svetobežka.
   

Dobrovoľná registrácia pred cestou do zahraničia

Plánujete cestu do zahraničia? Využite našu službu, prostredníctvom ktorej môžete dostávať aktuálne informácie o zvolenej krajine. V prípade vzniku krízovej situácie registrácia umožní lepšiu organizáciu pomoci slovenským občanom v zahraničí.

Mobilná aplikácia Svetobežka

Aplikácia vám pomôže v núdzových situáciach v krajine, keď vás okradnú, havarujete alebo stratíte doklady. Nájdete v nej koho kontaktovať, kde hľadať pomoc, dobrovoľnú registráciu online a hlásenie stavu núdze. Upozorní vás tiež, na čo nezabudnúť pred cestou do vybranej krajiny.Správy


Kostarika

Základné informácie

Zaužívaný anglický názov Costa Rica
Oficiálny názov Kostarická republika
Oficiálny anglický názov Republic of Costa Rica
Zaužívaný názov Kostarika
Miestny názov krajiny República de Costa Rica
Svetadiel Južná Amerika
Hlavné mesto San José
Anglický názov hlavného mesta San José
Miestny názov hlavného mesta San José
Názov meny Kostarický kolón
Medzinárodná skratka meny CRC
Telefónna predvoľba +506
Úradné jazyky Španielčina
Časové pásmo -0600
Internetová doména .cr
Medzinárodná poznávacia značka CR
Zem. dĺžka hl. mesta -84.07958
Zem. šírka hl. mesta 9.93254
Vznik štátu 15.09.1821
Štátne zriadenie Republika s prezidentskou demokraciou

Webová stránka ministerstva

https://www.rree.go.cr/

Nadviazanie diplomatických stykov so Slovenskou republikou 06.01.1993

Zastupiteľské úrady

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Mexiku

Julio Verne 35, 11 560 Mexiko
Telefón
+52 5552806669
Núdzová linka
+525539991020

Na núdzovej linke neposkytujeme konzulárne informácie. Je určená len na nahlásenie úmrtí, hospitalizácií, policajného zadržania a iných vážnych prípadov ohrozujúcich život, zdravie či majetok slovenských občanov, ktorí sa ocitli v núdzi.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Mexiku

Honorárne konzuláty

Bilaterálne vzťahy

Info a príležitosti pre podnikateľov

Ekonomické správy

Aktuálne

Styčný úrad SR v Prištine informuje o konaní 15. ročníka veľtrhu "Education Fair", ktorý sa uskutoční 27. - 28. apríla 2023 v Prištine, Kosovo.

Ekonomické informácie o teritóriu
Kostarika - ekonomické informácie o teritóriu 2021
PDF 914.7 kB, 21.6.2022, 96 stiahnutí
Stiahnuť
Obstarávanie a tendre
Kostarika - ekonomické informácie o teritóriu 2021
PDF 914.7 kB, 21.6.2022, 96 stiahnutí
Stiahnuť
Veľtrhy a výstavy

Aktuálne

Styčný úrad SR v Prištine informuje o konaní 15. ročníka veľtrhu "Education Fair", ktorý sa uskutoční 27. - 28. apríla 2023 v Prištine, Kosovo.

Kostarika - ekonomické informácie o teritóriu 2021
PDF 914.7 kB, 21.6.2022, 96 stiahnutí
Stiahnuť
Podujatia veľvyslanectva
Ekonomický diplomat
Meno a priezvisko Anton Jurkovič
Zastupiteľský úrad Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Mexiku
Email anton.jurkovic@mzv.sk
Funkcia ekonomický diplomat, konzul, zástupca vedúceho zastupiteľského úradu

Medzinárodné zmluvy

Kultúra a krajania

Aktuálne


Back To Top