Libanon

Vlajka Libanonu

Libanon

Bejrút - miestny čas:

Ilustračná fotografia Shutterstock


Upozornenie pred cestou

Bezpečnostná situácia v Libanone je komplikovaná, premenlivá a regionálne rôznorodá. Ozbrojený konflikt v prihraničných oblastiach s Izraelom, komplikovaná sociálno-ekonomická situácia, nedostatočné financovanie štátneho sektora a prítomnosť extrémistických a teroristických skupín negatívne ovplyvňujú pobyt v krajine.


Cestovanie

Upozornenia pred cestou

Aktuálne

Bezpečnostná situácia v Libanone je komplikovaná, premenlivá a regionálne rôznorodá. Ozbrojený konflikt v prihraničných oblastiach s Izraelom, komplikovaná sociálno-ekonomická situácia, nedostatočné financovanie štátneho sektora a prítomnosť extrémistických a teroristických skupín negatívne ovplyvňujú pobyt v krajine.

Podmienky vstupu
Aktualizované 02.07.2023
Publikované 24.06.2022

Na vstup do Libanonu sa potrebujú občania SR preukázať cestovným pasom s minimálnou platnosťou najmenej 6 mesiacov odo dňa vstupu na jeho územie.

Vstupné víza na obdobie 30 dní sú občanom SR udeľované pri vstupe do krajiny (na letisku, alebo hraničných prechodoch) bezplatne.

Upozorňujeme, že cudzinci, ktorí majú v pase vízum alebo pečiatku izraelských orgánov, majú do krajiny vstup zakázaný.

Cestovanie s deťmi
Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v slovenskom jazyku
Word 13.0 kB, 10.3.2023, 5541 stiahnutí
Stiahnuť
Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v anglickom jazyku
Word 12.8 kB, 10.3.2023, 5856 stiahnutí
Stiahnuť
Miestne špecifiká
Aktualizované 10.08.2022
Publikované 24.06.2022

Libanon je turisticky atraktívna krajina plná histórie, neopakovateľnej atmosféry aj zaujímavých spoločenských kontrastov. Nachádza sa na hranici medzi Európou a Orientom a obe kultúry sa v ňom stretávajú v pozoruhodnej koexistencii. Krajina sa však nachádza vo výbušnej časti sveta a trvalo prítomné domáce aj regionálne rozpory ju môžu kedykoľvek destabilizovať v priebehu dní alebo aj hodín.

Vo väčších mestách a turistických centrách je bežne možné dohovoriť sa po anglicky alebo po francúzsky, v odľahlejších vidieckych oblastiach iba po arabsky. Medzi vyhľadávané turistické atrakcie patria archeologické náleziská, historické pamiatky, prírodné scenérie a tiež veľký počet miest spojených so vznikom a históriou kresťanstva.

Cestná sieť v Libanone je v pomerne dobrom stave, treba však byť pripravený na hornatý charakter krajiny ako aj na živý až rizikový spôsob riadenia motorových vozidiel miestnymi vodičmi (pravidlá cestnej premávky sú dodržiavané „približne“, telefonovanie alebo textovanie počas riadenia je skôr pravidlom, než výnimkou).

Situácia v Libanone je priamo prepojená s vývojom situácie v susednej Sýrii, kde stále prebieha vnútorný konflikt. V krajine sa nachádza vysoký počet (viac ako 2 milióny) sýrskych a palestínskych utečencov, ktorí sú v lepšom prípade umiestnení na okraji spoločnosti a v horšom (Sýrčania) živoria v provizórnych utečeneckých táboroch. V súvislosti s konfliktom v Sýrii odporúčame občanom SR necestovať na sever Libanonu a do pohraničných oblastí so Sýriou. Rizikové môžu byť aj návštevy území, ktoré majú pod kontrolou Hizballáhu, predovšetkým južné predmestia Bejrútu a niektoré lokality na juhu krajiny. Taktiež sa neodporúča navštevovať palestínske utečenecké tábory. Na návštevu oblastí v blízkosti hraníc s Izraelom a okupovanými sýrskymi Golanskými výšinami treba mať povolenie miestnych bezpečnostných zložiek (spravidla z kancelárie General Security/Surete General v meste Saida/Sidon).

 

Sanitárne podmienky

Pred cestou sa odporúča uzavrieť zdravotné poistenie. Hygienické podmienky aj úroveň reštauračného stravovania sú vo všeobecnosti uspokojivé až veľmi dobré, neodporúča sa piť voda z vodovodu.

 

 

Miestna legislatíva

Libanonské zákony postihujú prechovávanie a požívanie drog už v minimálnom množstve a tiež obchodovanie s nimi. Previnilcom hrozí trest odňatia slobody od 3 mesiacov až doživotie. Treba rátať so zvýšenou drogovou kontrolou najmä na letiskách.

Libanon je formálne stále vo vojnovom stave s Izraelom (platí iba dohoda zastavení nepriateľských aktivít, nebolo uzavreté ani prímerie) a nevpustí do krajiny žiadneho cudzinca, z ktorého dokladov vyplýva, že niekedy v minulosti navštívil Izrael.

Colné predpisy – čo je možné doviezť a vyviezť pre osobnú spotrebu
Aktualizované 10.08.2022
Publikované 24.06.2022

Dovoz hotovosti do krajiny je limitovaný na 10 000 USD.

Rovnako možno bez cla doviezť predmety osobnej spotreby. Je zakázaný dovoz drog, zbraní, streliva, pornografie a erotiky v akejkoľvek forme.

Info pre motoristov
Bezpečnostná situácia
Aktualizované 05.01.2024
Publikované 24.06.2022

Bezpečnostná situácia v Libanone je komplikovaná, premenlivá a regionálne rôznorodá. Ozbrojený konflikt v prihraničných oblastiach s Izraelom, komplikovaná sociálno-ekonomická situácia, nedostatočné financovanie štátneho sektora a prítomnosť extrémistických a teroristických skupín negatívne ovplyvňujú pobyt v krajine. Z uvedených dôvodov sa odporúča necestovať do Libanonu, resp. cesty obmedziť iba na nevyhnutné. 

Turistické a iné užitočné informácie

Doprava

Aktualizované 10.08.2022
Publikované 24.06.2022

V krajine neexistuje verejná doprava v európskom ponímaní. Tá je nahradená súkromnými dopravcami, využívajúcimi minivany – „servise“, ktoré nie sú zo strany štátu regulované a ani kontrolované. Ich technický stav je v mnohých prípadoch zúfalý. Na prepravu v rámci mesta odporúčame používať taxíky, prípadne automobily, ktoré sa dajú ľahko požičať v oficiálnych auto požičovniach za cenu od 30 USD.- /deň.

Libanon uznáva medzinárodný vodičský preukaz. Na trasách mimo mesta sa dajú využiť oficiálne diaľkové autobusy. V Libanone sa nedodržiavajú všeobecne uznávané pravidlá cestnej premávky a cesta autom pripomína skôr adrenalínovú hru.

Pri nehode je vo väčšine arabských krajín vinníkom ten, kto má poškodenú prednú časť vozidla. Pre účely náhrady škody pri nehode je potrebné zabezpečiť spísanie protokolu o dopravnej nehode.

Vymáhanie náhrady za škodu v prípade nehody je takmer nemožné a vinníkom býva takmer vždy cudzinec. Havarijné poistenie je nie len povinnosťou, ale aj veľkou výhodou. Cestné komunikácie sú v relatívne dobrom stave, aj keď v dôsledku komplikovanej hospodárskej situácie sa ich stav zhoršuje. Hlavným problémom Libanonu je takmer nepretržitá dopravná zápcha na hlavných a vo veľkej väčšine prípadov aj vedľajších ťahoch.

Zdravotná  starostlivosť

Aktualizované 10.08.2022
Publikované 24.06.2022

Lekárske vyšetrenie, prípadne hospitalizáciu treba uhradiť v hotovosti.

Ceny za lekárske služby sú pomerne vysoké. Pred cestou sa odporúča uzavrieť komplexné pripoistenie na cesty do zahraničia. Hygienické podmienky sú vo všeobecnosti uspokojivé.

Klimatické podmienky

Aktualizované 10.08.2022
Publikované 24.06.2022

Subtropické podnebie pozdĺž pobrežia, teplé až horúce letá s vysokou vlhkosťou vzduchu.

Vo vnútrozemí teplé letá, studené zimy.

Štátne sviatky
Dôležité telefónne čísla
Aktualizované 10.08.2022
Publikované 24.06.2022

Polícia: 112

Hasiči: 175 alebo +961 1 445 000

Zdravotná pomoc (Libanonský Červený kríž): 140 alebo +961 5 924 017, +961 1 322 986

Civilná obrana: 125

Všeobecná bezpečnosť (General Security Office): 1717 alebo +961 1 425 610

Vnútorná bezpečnosť (Internal Security Forces) +961 1 425 650

Nemocnica Saint George (Bejrút): +961 1 585 700

Nemocnica Americkej univerzity (Bejrút): +961 1 350 000

Rady a odporúčania
Publikované 24.06.2022

Stupeň odporúčania: 2. stupeň - zvážiť nevyhnutnosť cestovania (zvážiť nevyhnutnosť cestovania do určitých oblastí) 

3. stupeň odporúčania (necestovať) sa mení na 2. stupeň – zvážiť nevyhnutnosť cestovania. V krajine je potrebné naďalej počítať s prítomnosťou extrémistických a teroristických skupín. Zložitá sociálno-ekonomická situácia negatívne ovplyvňuje pobyt v krajine. 


Dobrovoľná registrácia pred cestou do zahraničia

Plánujete cestu do zahraničia? Využite našu službu, prostredníctvom ktorej môžete dostávať aktuálne informácie o zvolenej krajine. V prípade vzniku krízovej situácie registrácia umožní lepšiu organizáciu pomoci slovenským občanom v zahraničí.

Mobilná aplikácia Svetobežka

Aplikácia vám pomôže v núdzových situáciach v krajine, keď vás okradnú, havarujete alebo stratíte doklady. Nájdete v nej koho kontaktovať, kde hľadať pomoc, dobrovoľnú registráciu online a hlásenie stavu núdze. Upozorní vás tiež, na čo nezabudnúť pred cestou do vybranej krajiny.



Správy

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Wlachovský navštívil vo štvrtok 15. júna 2023, počas pracovnej cesty do Libanonskej republiky, utečenecké tábory v údolí Biká v sýrsko-libanonskom pohraničí. V spolupráci s mimovládnymi organizáciami sa tam Slovensku už niekoľko rokov darí úspešne realizovať humanitárne projekty SlovakAid.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Wlachovský v stredu 14. júna 2023, počas pracovnej návštevy Libanonskej republiky, oficiálne oznámil začiatok výstavby spaľovne nebezpečného zdravotníckeho odpadu.

Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec SR v Libanone Marek Varga včera (25. januára 2022) oficiálne odovzdal libanonskej mimovládnej organizácii Development for life and peace ďalšiu zásielku materiálnej humanitárnej pomoci zo Slovenska.

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ingrid Brocková dnes pokračovala v pracovnej návšteve Libanonu.

Druhý deň svojej pracovnej cesty v Libanone štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ingrid Brocková navštívila sýrsky utečenecký tábor v meste Zahle, kde sa oboznámila s podmienkami, v ktorých žijú utečenci zo Sýrie.


Libanon

Základné informácie

Zaužívaný anglický názov Lebanon
Oficiálny názov Libanonská republika
Oficiálny anglický názov Lebanese Republic
Zaužívaný názov Libanon
Miestny názov krajiny Al Jumhuriyah Al Lubnaniyah
Svetadiel Ázia
Hlavné mesto Bejrút
Anglický názov hlavného mesta Beirut
Miestny názov hlavného mesta Bayrúth, Bijrút
Názov meny Libanonská libra, je používaný taktiež názov Libanonská líra
Medzinárodná skratka meny LPB
Telefónna predvoľba 00961
Úradné jazyky arabčina, používa sa tiež francúzština a angličtina
Časové pásmo +0200
Internetová doména .lb
Medzinárodná poznávacia značka RL
Zem. dĺžka hl. mesta 35.50256
Zem. šírka hl. mesta 33.88923
Vznik štátu 22.11.1943
Štátne zriadenie republika

Hlava štátu prezident
Oficiálna vládna stránka

https://www.ministryinfo.gov.lb/en/

Webová stránka ministerstva

http://www.mfa.gov.lb/arabic/home

Uznanie Slovenskej republiky 1.1.1993
Nadviazanie diplomatických stykov so Slovenskou republikou 1.1.1993

Zastupiteľské úrady

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Bejrúte

Minet El Hosn, Omar Daouk Street, Tabco Building, 4th Floor, Beirut
Telefón
+961 1367422
+961 1362096
Fax
+961 1367423
Email konzulárneho oddelenia
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Bejrúte

Honorárne konzuláty

Bilaterálne vzťahy

Info a príležitosti pre podnikateľov

Ekonomické správy

Aktuálne

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ingrid Brocková v rámci prvého dňa svojej pracovnej návštevy Libanonu rokovala s ministrom zahraničných vecí a emigrantov Libanonu Charbelom Wehbem.

Tripoli (12. októbra) – Veľvyslanec SR v Libanone Ľubomír Macko uskutočnil pracovnú návštevu druhého najväčšieho libanonského mesta, prístavu Tripoli (Trablus).

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR informuje podnikateľskú verejnosť o zverejnení výzvy na predkladanie ponúk, ktorú vypísali Libanonské elektrárne.

Pobočka zastupiteľského úradu SR v Bejrúte informuje o prejavenom záujme libanonskej spoločnosti Site Technology Group, ktorá ponúka širokú škálu riešení pre neprerušované záložné zdroje energie (UPS)

Rada pre rozvoj a obnovu Libanonskej republiky vyzýva na predkladanie zapečatených ponúk na návrh a výstavbu čističky odpadových vôd, jej inštaláciu, údržbu, zaškolenie zamestnancov a všeobecné riadenie počas 1. roka funkčnosti projektu. Projekt je čiastočne financovaný zo zdrojov Rozvojového fondu Abu Dhabi (Abu Dahbi Fund for Development).

Ekonomické informácie o teritóriu
Libanon - ekonomické informácie o teritóriu 2023
PDF 482.7 kB, 19.9.2023, 227 stiahnutí
Stiahnuť
Obstarávanie a tendre
Libanon - ekonomické informácie o teritóriu 2023
PDF 482.7 kB, 19.9.2023, 227 stiahnutí
Stiahnuť
Veľtrhy a výstavy

Aktuálne

Libanon - ekonomické informácie o teritóriu 2023
PDF 482.7 kB, 19.9.2023, 227 stiahnutí
Stiahnuť
Podujatia veľvyslanectva
Ekonomický diplomat
Meno a priezvisko Katarína Zembjaková
Zastupiteľský úrad Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Bejrúte
Email katarina.zembjakova@mzv.sk
Funkcia ekonomický diplomat

Kultúra a krajania

Aktuálne

Ďalšou zo série podujatí Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Bejrúte v rámci slovenského kultúrneho leta v Libanone bol Filmový večer 24. augusta 2023.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Bejrúte pri príležitosti osláv 30. výročia vzniku Slovenskej republiky usporiadalo 22. júna 2023 „Literárny večer“, ktorý otvoril veľvyslanec SR v Libanone Marek Varga.

Koncertom sláčikového zoskupenia Mucha Quartet v kostole sv. Jozefa v Bejrúte si Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Libanone spolu s pozvanými hosťami z radov diplomatického zboru, krajanov aj libanonských osobností, pripomenulo 30. výročie Nežnej revolúcie v bývalom Československu.

Bejrút (31. januára) – Film režiséra Martina Šulíka „Tlmočník“ sa po sérii medzinárodných festivalov predstavil aj na Európskom filmovom festivale v Libanone.

Bejrút (19. november) – Sté výročie založenia Československa a výročie 17. novembra 1989 si v Libanone spoločne pripomenuli veľvyslanectvá Slovenskej republiky a Českej republiky.

Bejrút (10. októbra) - Prezentáciou Slovenskej a Českej republiky na pôde Bejrútskej arabskej univerzity (BAU) v Bejrúte pokračovala v stredu 10. októbra séria spoločných podujatí veľvyslanectiev SR a ČR v Libanone na pripomenutie si 100. výročia založenia Československa.

Tripoli (19. septembra) – Veľvyslanectvá Slovenskej a Českej republiky v Libanone zorganizovali pri príležitosti stého výročia založenia Československa spoločnú prezentáciu svojich krajín v druhom najväčšom meste Libanonu – Tripoli (Trablus) na severe krajiny. Podujatie pod univerzálnym mottom „České a slovenské storočie“ sa konalo na pôde tripoliského kampusu Bejrútskej arabskej univerzity.

V rámci série podujatí zameraných na pripomenutie si 100. výročia vzniku Československa usporiadali veľvyslanectvá Českej republiky a Slovenskej republiky v Bejrúte v piatok 29. júna spoločenský večer spojený s premietaním filmu Lída Baarová.

Pri príležitosti 24. výročia demokratických zmien v bývalom Česko-Slovensku ako aj 20. výročia rozdelenia bývalého spoločného štátu a vzniku dvoch samostatných republík sa na pôde Americkej univerzity v Bejrúte uskutočnil prezentačný večer slovenskej a českej kultúry. Organizátormi podujatia, na ktorom sa zúčastnilo viac ako 700 hostí, boli diplomatické misie SR a ČR v Libanone, Americká univerzita v Bejrúte a Nadácia +421

Na juhu Libanonu v meste Tyr, historickom centre dávnovekých Feničanov, sa od 25. do 26. mája 2013 uskutočnila výstava venovaná 20. výročiu vzniku Slovenska.


Back To Top