Nový Zéland

  1. Domov
  2. Štáty
  3. Nový Zéland
Vlajka Nového Zélandu

Nový Zéland

Wellington - miestny čas:

Ilustračná fotografia Shutterstock


Upozornenie pred cestou


Cestovanie

Upozornenia pred cestou

Po viac ako 2 rokoch môžu od 3. mája 2022 slovenskí občania opätovne podnikať turistické cesty a krátkodobé návštevy na Nový Zéland.

Podmienky vstupu
Publikované 11.05.2022

Pobyt aj Tranzit

V prípade krátkodobých dovoleniek, návštev a pobytov na Novom Zélande nepresahujúcich 3 mesiace, ako aj v prípade tranzitu cez Nový Zéland musia mať slovenskí občania pred cestou schválenú tzv. NZeTA – New Zealand Electronic Travel Authority. Odporúča sa, aby ste si o NZeTA požiadali aspoň 72 hodín pred plánovaným vstupom na Nový Zéland. Žiadosť o NZeTA je spoplatnená, zároveň sa pri tej istej príležitosti uhrádza turistická daň tzv. IVL – International Visitor Conservation and Tourism Levy.
 
Za účelom vstupu na Nový Zéland pri pobytoch dlhších ako 3 mesiace alebo z iných dôvodov ako turistika a návštevy môžete využiť ďalšie druhy dostupných víz podľa vašich okolností.
 

COVID-19
Aktualizované 18.09.2022
Publikované 16.06.2022

Podmienky vstupu na Nový Zéland

Od 12. septembr nie sú žiadni cestujúci na Nový Zéland (vrátane posádky lietadla) povinní byť očkovaní ani testovať na COVID-19 po prílete.

Cestujúci nesmú mať žiadne príznaky COVID-19. Všetkým cestujúcim sa odporúča absolvovať v deň príletu antigénový samotest (tzv. RAT) a ďalší absolvovať na 5 deň po prílete.

Pokiaľ je jeden z testov pozitívny, je potrebné dať sa otestovať PCR metódou. V prípade pozitívneho PCR testu je nariadená 5 dňová karanténa.

Informácie na webovej stránke Ministerstva zdravotníctva Nového Zélandu

 

Hranice Nového Zélandu sú od 31. júla 2022 opäť otvorené pre všetkých turistov a držiteľov víz.

Pred príletom na Nový Zéland sú cestujúci povinní vyplniť deklaráciu.

 

Podmienky návratu do SR

Informácie o postupe pri návrate do SR

Miestne špecifiká
Publikované 11.05.2022

Na pláži a pri plávaní je potrebné sa riadiť signálmi, resp. zástavami na pláži. Plávať sa odporúča medzi žltými a červenými vlajkami a pozor si treba dávať aj pred silnými prúdmi, tzv. current rips. V prípade núdze sa môžete obrátiť na plavčíka, či miestne internetové stránky, ktoré pravidelne mapujú a aktualizujú situáciu v mori a na pláži. Počas leta sú veľmi rozšírené pieskové mušky, odporúča sa preto nosiť so sebou repelent proti hmyzu a chrániť sa oblečením a to najmä pri horských výletoch. 
Nový Zéland sa nachádza na zlome tektonických dosiek. Ako taký sa vyznačuje pomerne častými zemetraseniami (napr. Wellington), aj keď menšej intenzity. So seizmickou aktivitou býva spojený aj výskyt tsunami. Z bezpečnostného hľadiska je preto potrebné mať túto skutočnosť na vedomí, pred vycestovaním sa oboznámiť so situáciou v krajine a odporúčaniami ako sa správať počas zemetrasenia. Špecifickou črtou Nového Zélandu je aj vulkanická činnosť, nachádza sa tu niekoľko aktívnych sopiek. Je nevyhnutné pred každou návštevou takejto sopky oboznámiť sa s aktuálnou situáciou a rešpektovať nariadenia miestnych úradov, pokiaľ hrozí výbuch.
Nový Zéland dbá na ochranu životného prostredia, vrátane pláží, kde väčšina z nich má vyznačené ako sa správať pri ich návšteve. Nesprávna recyklácia odpadu môže byť pokutovaná. 
Internet a Wifi spojenie je dostupné vo väčších mestách, no v odľahlejších a vidieckych častiach chýba úplne. 

Na Novom Zélande platia špecifické pravidlá pri používaní dronov. Nepoužívajte ich bez toho, že by ste sa s tými pravidla vopred oboznámili.
i-SITE je oficiálna stránka pre návštevníkov krajiny, ktorú tvorí vyše 350 odborníkov a poskytuje pomoc v rôznych oblastiach, napr. s mapami, nasmerovaním na cestách, mestskou a leteckou dopravou, ubytovaním či plánovaním výletov. 

Nový Zéland si ctí a váži pôvodné obyvateľstvo Maori, pred návštevou krajiny sa odporúča oboznámiť sa s touto kultúrou. Pri návštevách „marae“ je vhodné vopred si naštudovať etiketu. Vo všeobecnosti platí sa vždy vyzuť pred vstupom do „marae“, nesedieť na miestach, kde sa ukladá jedlo a nasledovať pokyny/protokol počas Powhiri (uvítanie) ceremónie. 

Bezpečnostná situácia
Publikované 11.05.2022

Nový Zéland je bezpečná krajina. Buďte prirodzene obozretní, chráňte si svoje osobné veci. Drobné krádeže sú bežné vo väčších mestách a vychytených turistických lokalitách.
Dbajte a rešpektujte miestne zvyklosti. 

Sledujte miestne výstrahy a nariadenia v spojitosti s očakávaným zemetrasením, vulkanickou činnosťou alebo nebezpečným počasím.

Ak plánujete navštíviť odľahlé oblasti, o svojich plánoch informujte miestne autority, prípadne ubytovacie zariadenie alebo najbližších. Poveternostné podmienky najmä v horách počas zimy môžu byť zradné a rýchlo sa zmenia. 

Na Novom Zélande bolo v novodobej histórii zaznamenaných niekoľko teroristických útokov.

Turistické a iné užitočné informácie

Doprava

Publikované 11.05.2022

Na Novom Zélande sa jazdí na ľavej strane vozovky, pri prekračovaní prechodu pre chodcov sa vždy pozerajte vpravo. Cestná infraštruktúra na Novom Zélande je špecifická, aj tzv. diaľnice (highways) môžu byť pomerne úzke a kľukaté a presun na väčšie vzdialenosti zaberie nečakane veľa času. Na cestách je potrebné si dávať pozor a rešpektovať rýchlostné limity. Aj minimálne prekročenie je pokutované. Vyšší stupeň opatrnosti na cestách sa kladie v zime, predovšetkým na členitých horských cestách, ktoré v tomto období zvyknú zamrznúť. V takomto prípade sa odporúča mať so sebou reťaze na kolesá. Zároveň v horských oblastiach je potrebné byť ostražitý pred padajúcimi skalami alebo skalami na cestách.

Zdravotná  starostlivosť

Klimatické podmienky

Publikované 11.05.2022

Vzhľadom na subtropické podnebie na Novom Zélande, s časom stráveným v prírode hrozí aj niekoľko rizík. Aj keď sa nám to nemusí na prvý pohľad zdať, slnko na Novom Zélande je ostrejšie, preto je potrebné sa dostatočne chrániť pred slnečným žiarením. V ozónovej vrstve nie je nad Novým Zélandom priamy otvor, ale stenčujúca sa vrstva od začiatku jari vysiela do niektorých častí krajiny vzduch zbavený ozónu. Niektoré dni vás preto môžu zasiahnuť viac ako iné, takže sa neustále chráňte.

Štátne sviatky
Nasledovný sviatok v krajine Nový Zéland je
14. jún
Narodeniny kráľovnej
DÁTUM DEŇ SVIATOK
1. január nedeľa Nový rok
2. január pondelok Deň po Novom roku
6. február pondelok Waitangi
7. apríl piatok Veľkonočný piatok
10. apríl pondelok Veľkonočný pondelok
25. apríl utorok Deň vojnových veteránov
14. jún streda Narodeniny kráľovnej
24. jún sobota Matariki
24. október utorok Deň práce
25. december pondelok Vianoce
26. december utorok Vianočný sviatok

Dobrovoľná registrácia pred cestou do zahraničia

Plánujete cestu do zahraničia? Využite našu službu, prostredníctvom ktorej môžete dostávať aktuálne informácie o zvolenej krajine. V prípade vzniku krízovej situácie registrácia umožní lepšiu organizáciu pomoci slovenským občanom v zahraničí.

Mobilná aplikácia Svetobežka

Aplikácia vám pomôže v núdzových situáciach v krajine, keď vás okradnú, havarujete alebo stratíte doklady. Nájdete v nej koho kontaktovať, kde hľadať pomoc, dobrovoľnú registráciu online a hlásenie stavu núdze. Upozorní vás tiež, na čo nezabudnúť pred cestou do vybranej krajiny.Správy

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Lukáš Parízek dnes (12. januára) prijal odchádzajúcu veľvyslankyňu Nového Zélandu v Slovenskej republike so sídlom vo Viedni Deborah Geelsovú.

Bratislava (18. augusta) – Slovensko a Nový Zéland sú si napriek veľkej geografickej vzdialenosti veľmi blízke. Zhodli sa na tom ministri zahraničných vecí oboch krajín Miroslav Lajčák a Murray McCully počas rokovania v Bratislave.

O aktuálnom dianí vo svete, ekonomickej a bilaterálnej spolupráci Slovenskej republiky a Nového Zélandu hovorili dnes (20. novembra) štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Igor Slobodník s veľvyslankyňou Nového Zélandu v Slovenskej republike so sídlom vo Viedni Deborah Geelsovou.


Nový Zéland

Základné informácie

Zaužívaný anglický názov New Zealand
Oficiálny názov Nový Zéland
Oficiálny anglický názov New Zealand
Zaužívaný názov Nový Zéland
Miestny názov krajiny Aotearoa
Svetadiel Austrália a Oceánia
Hlavné mesto Wellington
Anglický názov hlavného mesta Wellington
Miestny názov hlavného mesta Wellington
Názov meny Novozélandský dolár
Medzinárodná skratka meny NZD
Telefónna predvoľba +64
Úradné jazyky Anglický, maorský
Časové pásmo +1100
Internetová doména .nz
Medzinárodná poznávacia značka NZ
Zem. dĺžka hl. mesta 175.41576
Zem. šírka hl. mesta -41.22355
Vznik štátu 26.9.1907

Hlava štátu generálna guvernérka Dame Cindy Kiro
Predseda vlády Jacinda Ardern
Minister zahraničných vecí Nanaia Mahuta
Webová stránka ministerstva

http://www.mfat.govt.nz

Nadviazanie diplomatických stykov so Slovenskou republikou 1.1.1993

Zastupiteľské úrady

Honorárne konzuláty

Bilaterálne vzťahy

Publikované 13.05.2022

Vzťahy medzi Slovenskou republikou a Novým Zélandom sú veľmi dobré a priateľské, založené na rozvoji demokracie, ľudských práv, posilnení princípov právneho štátu a vzájomnej spolupráci v oblastiach spoločných záujmov. 

Info a príležitosti pre podnikateľov

Ekonomické správy
Ekonomické informácie o teritóriu
Nový Zéland - ekonomické informácie o teritóriu
PDF 1.5 MB, 3.5.2023, 42 stiahnutí
Stiahnuť
Obstarávanie a tendre
Nový Zéland - ekonomické informácie o teritóriu
PDF 1.5 MB, 3.5.2023, 42 stiahnutí
Stiahnuť
Veľtrhy a výstavy
Nový Zéland - ekonomické informácie o teritóriu
PDF 1.5 MB, 3.5.2023, 42 stiahnutí
Stiahnuť
Podujatia veľvyslanectva
Ekonomický diplomat

Medzinárodné zmluvy

Kultúra a krajania

Veľvyslanec Nového Zélandu Griffiths dnes podpísal so slovenským ministrom vnútra Lipšicom bilaterálnu zmluvu o programe pracovnej dovolenky pre mladých...


Back To Top