1. Domov
  2. Cestovanie
  3. Info pre motoristov

Info pre motoristov

Vodičský preukaz vydaný v SR je tiež platný vo Švédsku. Pri riadení osobného automobilu musí mať občan SR so sebou vodičský preukaz, technický preukaz vozidla a zákonné poistenie vozidla (zelenú kartu). 

Švédsko patrí ku krajinám Európskej únie, kde sa prísne sleduje riadenie motorových vozidiel pod vplyvom alkoholu. V prípade zistenia hladiny alkoholu v krvi nad 0,2 promile alebo 0,10 mg alkoholu v dychu sa tento prečin kvalifikuje ako trestný čin spojený s odňatím vodičského preukazu a nepodmienečným odsúdením až do výšky 24 mesiacov. Z dôvodu častých kontrol, najmä nákladných motorových vozidiel, je potrebné dbať na dodržiavanie miestnych pravidiel, a to od momentu vstupu vozidla do krajiny, napríklad prostredníctvom lodnej dopravy. 

Čo vás vo Švédsku čaká a neminie? V prípade zistenia alkoholu dychovým testom dochádza k okamžitému odňatiu vodičského preukazu policajnými jednotkami, pričom v prípade vysokej hladiny alkoholu môže byť odňatý až po dobu 36 mesiacov. Dychový test tzv. alkometrom je následne potvrdený krvnými testami. Na základe policajnej správy a výsledku testov súd rozhoduje o pridelení a dĺžke trestu odňatia slobody ako aj prípadnej finančnej pokute. Pri rozsudku sa zohľadňujú aj ďalšie skutočnosti, napríklad zadržanie vodiča za podobných podmienok v minulosti, alebo závislosť od alkoholu. 

Počas jazdy je potrebné mať rozsvietené svetlá na motorovom vozidle vo dne a v noci.    

Všetci vo vozidle musia byť povinne pripútaní počas jazdy bezpečnostnými pásmi, deti musia mať autosedačky. 

Najvyššia povolená rýchlosť v obci je 50 km/h na hlavných ťahoch a 30 km/h na vedľajších cestách. Mimo obce je najvyššia povolená rýchlosť 90 km/h a na diaľniciach 110 km/h, príp. 120km/h.  

Na čerpacích staniciach (hustota čerpacích staníc nie je taká vysoká ako na Slovensku a prevádzková doba čerpacích staníc je obyčajne od 8.00 do 22.00 hod, málo z nich je otvorených non stop) sú dostupné všetky druhy bezolovnatého benzínu a motorová nafta. Cena 1 litra benzínu sa pohybuje v súčasnosti okolo 15 SEK/liter.   

Za parkovanie sa na celom území miest cez pracovné dni zvyčajne platí (obyčajne od 9.00 do 17.00 hod.). V parkovacích automatoch je potrebné si zakúpiť lístok na príslušnú dobu parkovania, ktorý má byť umiestnený na viditeľné miesto za predné sklo zaparkovaného vozidla. Úhrada poplatkov je kontrolovaná dopravnou službou, pokuty za nesprávne parkovanie resp. parkovanie bez úhrady poplatku dosahujú od 900 do 1 300 SEK. Za vstup do centra Štokholmu aj výstup platia vo Švédsku registrované vozidlá poplatok, tento neplatia zahraniční turisti. Raz do týždňa sa ulice v Štokholme čistia a vtedy je nutné auto preparkovať (ktorý deň a hodinu sa ulica čistí je označené na parkovacej značke). Autá nesprávne parkujúce, alebo neplatiace parkovné sa neodťahujú, ale dopravná služba za stierače motorového vozidla necháva vypísané pokuty.   

Výška pokút za najčastejšie dopravné priestupky: 

  • prekročenie povolenej rýchlosti 2000 – 4000 SEK- nepoužitie bezpečnostných pásov počas jazdy 1500 SEK 

  • nedanie znamenia o zmene smeru jazdy 500 SEK- prejazd na červenú 3000 SEK 

  • nezastavenie pri značke Stop, daj prednosť v jazde 2 500 SEK- nedanie prednosti v jazde 2 000 SEK 

  • nezastavenie pred prechodom pre chodcov 3 000 SEK- nedodržanie odstupu od predchádzajúceho vozidla  2 000 SEK 

Viac informácií  

Celkovo sa vo Švédsku jazdí najmä v mestách opatrnejšie v porovnaní so Slovenskom, preto odporúčame vodičom byť mimoriadne ohľaduplní v cestnej premávke, a najmä voči chodcom a cyklistom. 

V podvečer a v noci na cestách vedúcich cez les musia vodiči počítať s rizikom prechádzania lesnej zveri cez cestu. Osobitne nebezpečné sú losy, ktoré môžu spôsobiť tragické dopravné nehody. 

Pri prenajímaní motorového vozidla vo Švédsku v rámci auto požičovní je potrebné mať so sebou kreditnú (nie debetnú) platobnú kartu. 

V aute je počas jazdy povolené telefonovať len s hands-free systémom.