Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Správy

Back

Ministerka G. Matečná: Dokedy si necháme zaberať polia a lúky betónovými halami?

Ministerka G. Matečná: Dokedy si necháme zaberať polia a lúky betónovými halami?

7.11.2017

Brusel (6.novebra 2017) – Ministri poľnohospodárstva Európskej únie (EÚ) dnes na Rade pre poľnohospodárstvo a rybné hospodárstvo rokovali o udržateľnom obhospodarovaní pôdy. Diskusia smerovala aj k vízii trvalo udržateľného obhospodarovania v budúcej Spoločnej poľnohospodárskej politike po roku 2020. 

 

„Je načase, aby sme na Slovensku začali vážne rozmýšľať nad tým, ako dlho ešte budeme povoľovať investorom zastavovať polia a lúky betónovými halami a parkoviskami, a pritom bývalé priemyselné areály zostávajú chátrať. Stavajme priemyselné haly tam, kde potraviny nedopestujeme a nie naopak. Cesta späť bude výrazne ťažšia, ak nie nemožná. Orná pôda je jedným z najdôležitejších prírodných zdrojov,“  uviedla Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. 

 

Práve problém zaberania pôdy urbanizáciou a jeho riziká spoločne s klimatickými zmenami a potravinovou bezpečnosťou zasahujú väčšinu členských krajín EÚ. O zaberaní pôdy urbanizáciou pritom hovorí aj Kjótsky protokol, ktorý ho považuje za vážny problém. Práve úrodná pôda, či už ide o polia alebo lúky, totiž dokáže viazať veľké množstvo CO2, ktorý prispieva k výrazným klimatickým zmenám. Tie spôsobujú na juhu Európy eróziu a dezertifikáciu, na severe zasa nadmerné zrážky, ktoré ničia úrodu.

 

Slovenský agrorezort je zástancom záväznej celoeurópskej legislatívy na ochranu pôdy, podobne ako to je pri vode. „Na ochranu poľnohospodárskej pôdy je nevyhnutné, aby sa na úrovni EÚ aplikoval princíp poľnohospodárskej pôdy ako jedného zo základných výrobných prostriedkov, a nie ako klasického tovaru. Vyzvala som na to aj Európsku komisiu,“ uviedla ministerka Gabriela Matečná. 

 

Na zabezpečenie udržateľného obhospodarovania poľnohospodárskej pôdy je tiež potrebné legislatívnymi opatreniami podporiť rovnomernú distribúciu jej užívania, vlastníctva a predchádzať špekulatívnym nákupom pôdy a koncentrácii jej vlastníctva. Nutné je zvýšiť počet menších aktívnych užívateľov a drobných agropodnikateľských firiem a podporovať lepší prístup aktívnych farmárov k nadobúdaniu vlastníctva pôdy.

 

Videozáznam z rozhovoru s ministerkou si môžete pozrieť tu.

Vľavo: Ministerka poľnohospodárstva Gabriela Matečná s holandskou partnerkou. Vľavo: Ministerka poľnohospodárstva Gabriela Matečná s holandskou partnerkou.