Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Správy

Back

Slovenský novoročný koncert v Bruseli opäť postavil publikum na nohy

Slovenský novoročný koncert v Bruseli opäť postavil publikum na nohy

29.1.2018 | Slováci naprieč storočím

Brusel (25. januára 2018) - Tradičný slovenský novoročný koncert v Bruseli mal v tomto roku ešte slávnostnejší nádych než inokedy - konal sa totiž aj v znamení jubileí, ktoré si v ňom pripomíname. To prvé - výročie vzniku Slovenskej republiky - mu pripísalo do programového bulletinu dvadsaťpäťku. V tomto duchu sa niesli aj príhovory podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefčoviča a stáleho predstaviteľa SR pri EÚ, veľvyslanca Petra Javorčíka. 


Novoročný koncert, ktorý sa už po šiestykrát konal v krásnej a akusticky mimoriadne kvalitnej sále Flagey, nám ponúkol viacero umelcov, ktorí sa slovenským umením presadili nielen na Slovensku, ale aj v Európe a dokonca v zámorí. Na úvod to bol PUĽS - Poddukelský umelecký ľudový súbor s dirigentom Julom Selčanom, ku ktorému sa pridala mladá speváčka Ester Wiesnerová. Absolventka prestížnej Berkley College priletela do Bruselu až z USA, kde momentálne študuje a koncertuje. Kým PUĽS sa predstavil swingovkami aj slovenskými a rusínskym folklórom, Ester pridala aj zaujímavé kompozície, ktoré skĺbili ľudovú hudbu a džez. 


A potom už prišiel rad na zlatý klinec program - Jana Kirschner s kapelou. Tá publikum dostala do varu a postavila na nohy, no a samozrejme skvelá atmosféra priniesla aj niekoľko prídavkov, ktoré diváci odspievali spolu s Janou - či dokonca aj bez nej, keď Jana zabudla text staršej, divákmi vynútenej Žienky domácej. 


V hľadisku sedeli Slováci žijúci a pracujúci v Bruseli, ale aj veľa zahraničných hostí, ktorí si nenechajú ujsť príležitosť stretnúť sa so slovenským umením a skvelou atmosférou koncertov. A naozaj, odozvy po koncerte len potvrdili, že slovenský novoročný koncert už má povesť podujatia, na ktoré treba prísť. 


Organizačne malo prípravu na svojich pleciach Stále zastúpenie SR pri EÚ v spolupráci so slovenskou agentúrou mcp a s podporou Veľvyslanectva SR v Belgickom kráľovstve a Stálej delegácie SR pri NATO. Záštitu prebral podpredseda EK Maroš Šefčovič.


V roku 2018 sa v Bruseli uskutoční viacero slovenských kultúrnych podujatí s prívlastkom slávnostné - pri príležitosti osmičkových výročí.