Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Správy

Back

Štátny tajomník I. Korčok: Vzťahy Európskej únie a Gruzínska sú vzorom úspešnej susedskej politiky EÚ

Štátny tajomník I. Korčok: Vzťahy Európskej únie a Gruzínska sú vzorom úspešnej susedskej politiky EÚ

27.9.2016 | Aktivity štátnych tajomníkov | Predsedníctvo SR v Rade EÚ | SR a EÚ | Slovensko a Európska únia | Gruzínsko

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a splnomocnenec vlády pre predsedníctvo SR v Rade EÚ Ivan Korčok dnes na pracovnom obede prijal štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí Gruzínska Gigiho Gigiadzeho.

 

Spoločnému rokovaniu štátnych tajomníkov dominovala téma liberalizácie vízovej povinnosti pre občanov Gruzínska, ktorá je v súčasnosti diskutovaná na pôde Rady EÚ. Slovenská republika v pozícii predsedníckej krajiny momentálne vedie v Rade rokovania s cieľom dosiahnuť dohodu medzi členskými štátmi a následne vstúpiť do rokovaní s Európskym parlamentom tak, aby bol legislatívny proces zavŕšený čo najskôr. 

 

Spomedzi krajín Východného partnerstva patrí Gruzínsko k tým, ktoré majú s Európskou úniou najintenzívnejšie vzťahy. Prielomom vo vzťahoch bol podpis Asociačnej dohody v roku 2014. „Spoluprácu s Gruzínskom považujeme za vzor spolupráce medzi partnerskými krajinami a úniou,“ podotkol štátny tajomník I. Korčok, pričom poukázal na to, že Gruzínsko je príkladom úspechu Európskej susedskej politiky. V súvislosti s parlamentnými voľbami v Gruzínsku, ktoré sa uskutočnia 8. októbra, vyjadril očakávanie, že „nová gruzínska vláda sa prihlási k plneniu reforiem tak, ako sú vytýčené v Asociačnej dohode.“ 

 

S Gruzínskom má Slovenská republika najintenzívnejšie kontakty zo všetkých krajín južného Kaukazu. Posledným príkladom je oficiálna návšteva prezidenta SR A. Kisku v Gruzínsku, ktorá sa uskutočnila v júni tohto roku. 

Štátny tajomník Ivan Korčok a štátny tajomník Grutínska G. Gigiadze počas pracovného obeda. Štátny tajomník Ivan Korčok a štátny tajomník Grutínska G. Gigiadze počas pracovného obeda. Štátny tajomník Ivan Korčok a štátny tajomník Grutínska G. Gigiadze počas pracovného obeda. Štátny tajomník Ivan Korčok a štátny tajomník Grutínska G. Gigiadze počas pracovného obeda.