1. Domov
  2. Cestovanie
  3. Info pre motoristov

Info pre motoristov


Obsah
    Aktualizované 27.02.2024
    Publikované 02.05.2022

    Diaľničné poplatky

    Diaľničné poplatky v Albánsku sú zatiaľ zavedené (od roku 2019) len na úseku diaľnice z Rreshenu po albánsko-kosovskú hranicu (Morine) vo výške 660 ALL (cca 6,40 eur).

     

    Vodičské preukazy

    Vodičské preukazy Slovenskej republiky i medzinárodné vodičské preukazy sú uznávané pod podmienkou, že ich držiteľ sa nezdržuje na území Albánska viac ako jeden rok. Ak je držiteľ slovenského vodičského preukazu na prechodnom alebo trvalom pobyte v Albánsku, musí požiadať o vystavenie vodičského preukazu Albánska v rovnakej kategórii ako mal slovenský vodičský preukaz.

    Ak vodičský preukaz vydaný na území iného štátu nie je v súlade s medzinárodne určeným modelom, musí byť úradne preložený do albánskeho jazyka. Držitelia vodičských preukazov určených na riadenie špeciálnych vozidiel musia mať so sebou aj „osvedčenie o odbornej zručnosti“ alebo iný dokument tohto typu, vydaný kompetentným orgánom štátu, kde bol vydaný aj vodičský preukaz.

     

    Zelená karta

    Pri vstupe autom sa vyžaduje zelená karta. 

    Vozidlo so zahraničnými ŠPZ v Albánsku môže využívať režim dočasné použitie po dobu 6 mesiacov v rámci 12 mesiacov. Po tejto dobe musí vozidlo opustiť krajinu alebo ho treba colne odbaviť a zaregistrovať. Dočasný odchod do susedných krajín neslúži na opätovné započítanie/opätovné začatie šesťmesačného obdobia povolenia. Bližšie informácie na webovej stránke Colného úradu Albánska 

     

    Hraničné priechody

    • Albánsko – Čierna Hora: Muriqan – Sukobin, Hani i Hotit – Bozhaj, Vermosh – Gusinje (Plav)
    • Albánsko – Srbsko (Kosovo): Morine – Vermice
    • Albánsko – Macedónsko: Qafa e Thanes – Kjafa San, Shen Naum – Sveti Naum
    • Albánsko – Grécko: Kapshtice – Krystallopigi, Kakavia – Ktismata

     

    Cesty

    Stav cestnej infraštruktúry sa v krajine zlepšuje. Hlavné ťahy sú v dobrom stave; pribúdajú diaľnice a cesty 1. triedy. Cestná sieť mimo hlavných trás je však v horšom stave, absentuje značenie.

    Systém satelitnej navigácie GPS funguje v obmedzenom rozsahu. Nie je možné sa preto výhradne spoliehať na navigácie (často ako najvhodnejšiu ponúkajú trasu, ktorá je reálne nezjazdná). Pri vedení motorového vozidla na území Albánska je potrebné počínať si maximálne opatrne aj vzhľadom na nedisciplinovanosť vodičov a nedodržiavanie cestných pravidiel (vrátane neosvetlených cyklistov a chodcov v noci, aj na diaľniciach). Na cestách sa často pohybujú i domáce zvieratá.

    Časté sú policajné kontroly zamerané na dodržiavanie rýchlosti a na kontrolu vozidiel so zahraničnou registráciou. V zmysle platného zákonodarstva je potrebné jazdiť s rozsvietenými stretávacími svetlami celoročne aj v priebehu dňa.

    Na presun po Tirane je k dispozícii MHD a množstvo taxíkov za prijateľnú cenu. Vzdialenosti medzi inštitúciami, či turisticky zaujímavými miestami a ani samotné centrum, však nie sú veľké a možno sa medzi nimi bez problémov pohybovať i peši.

     

    Splnomocnenie

    Vodič súkromného vozidla, pokiaľ nie je súčasne aj jeho vlastníkom, musí byť vybavený splnomocnením majiteľa na používanie dopravného prostriedku mimo územia Slovenskej republiky. Splnomocnenie sa vyžaduje v anglickom jazyku a overené notárskym úradom.

     

    Nabíjanie elektrických motorových vozidiel

    V Albánsku nie sú plniace stanice CNG; existujú ale plniace stanice LPG. Nabíjanie elektrických motorových vozidiel je možné zatiaľ v obmedzenej miere – vo väčších mestách.