Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Správy

Back

Miroslav Lajčák Takes Part in Series of Bilateral Talks on Sidelines of UN General Assembly

M. Lajčák absolvoval na okraj Valného zhromaždenia OSN sériu bilaterálnych rokovaní

28.9.2019 | Aktivity ministra | SR v medzinárodných organizáciách | Slovensko a OSN | Predsedníctvo Slovenska v OBSE

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák začal včerajšiu (27. septembra 2019) sériu bilaterálnych rokovaní stretnutím s bývalým ministrom zahraničných vecí Srbska, predsedom 67. Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov Vukom Jeremićom. Partneri prediskutovali vnútropolitickú situáciu v Srbsku s ohľadom na blížiace sa parlamentné voľby na jar 2020 a avizovaný bojkot zo strany opozície. M. Lajčák sa zaujímal o pohľad V. Jeremića na aktuálny stav dialógu Belehrad – Priština a na možnosti jeho obnovenia. Dialóg je zamrznutý od novembra 2018, keď Kosovo zaviedlo 100 % clá na dovoz tovarov zo Srbska a Bosny a Hercegoviny. 

 

M. Lajčák  rokoval aj s ďalším partnerom z regiónu západného Balkánu - s ministrom zahraničných vecí Severného Macedónska Nikolom Dimitrovom. Primárnou témou ich diskusie bola aktuálna vnútropolitická situácia v Severnom Macedónsku i v samotnom regióne. „Slovensko podporuje otvorenie prístupových rokovaní Severného Macedónska s Európskou úniou,“ ubezpečil svojho partnera M. Lajčák a dodal, že záujmom Slovenska je, aby Severné Macedónsko bolo vnútorne stabilné, schopné uskutočňovať reformy a prispieť k riešeniu výziev, ktorým krajina ako aj región západného Balkánu čelia. Ministri prediskutovali aj otázky ďalšieho rozvoja bilaterálnych vzťahov, vrátane posúdenia stavu realizácie konkrétnych obchodno-ekonomických projektov. 

 

Šéf slovenskej diplomacie na úvod rokovania s indickým ministrom zahraničných vecí zablahoželal Subrahmanyamovi Jaishankarovi k vymenovaniu do tejto funkcie a pozval ho na návštevu Slovenskej republiky. Partneri diskutovali o aktuálnych medzinárodnopolitických otázkach, ako aj o dianí v regióne. Ministri ocenili rozvoj vzájomných vzťahov a vyjadrili záujem o prehĺbenie spolupráce v obchodno-ekonomickej oblasti, aj v nadväznosti na investíciu Tata Group v Nitre - Jaguar Land Rover. Partneri hovorili aj o úlohe Indie v OSN a o možnej reforme tejto organizácie. 

 

Bilaterálne vzťahy a možnosti ďalšieho prehĺbenia spolupráce, ako aj vzťahy EÚ - Bielorusko - to boli nosné témy stretnutia ministra Lajčáka s ministrom zahraničných vecí Bieloruska Vladimírom Makejom. M. Lajčák partnera ubezpečil, že Slovensko má záujem o prehlbovanie spolupráce s Bieloruskom, o čom svedčí aj rast vzájomného obchodného obratu za rok 2018,  ako i rozvoj spoločných projektov v obchodno-ekonomickej, vedeckej a technickej oblasti.  

 

Rokovanie ministra Lajčáka s azerbajdžanským partnerom Elmarom Mammadyarovom bolo predovšetkým o aktuálnom predsedníctve SR v OBSE, najmä z pohľadu vývoja rokovaní o Náhornom Karabachu. Partneri sa venovali aj otázke vzájomných bilaterálnych vzťahov. M. Lajčák vyjadril presvedčenie, že skoré otvorenie veľvyslanectva SR v Baku prispeje k prehĺbeniu vzájomných vzťahov v mnohých oblastiach. 

 

M. Lajčák vyjadril na stretnutí s kirgizským ministrom zahraničných vecí Čingizom Ajdarbekovom pripravenosť OBSE a SR podporovať Kirgizsko v jeho reformnom úsilí s cieľom rozširovať spoluprácu v oblastiach, ako sú nadnárodné hrozby, dobrá správa vecí verejných a ľudské práva. Partneri ocenili prijatie novej stratégie EÚ pre Strednú Áziu, ktorá bola schválená 17. júna tohto roku. Dokument identifikuje priority Bruselu pre stredoázijský región na dlhšie obdobie, zohľadňuje novú geopolitickú realitu a potreby jednotlivých krajín. Šéf slovenskej diplomacie ubezpečil ministra Ajdarbekova, že SR má záujem o rozvoj bilaterálnych vzťahov s Kirgizskom s dôrazom na obchodno-hospodársku spoluprácu a odovzdávanie skúseností z reforiem.  

 

M. Lajčák sa ako úradujúci predseda OBSE stretol so svojím osobným predstaviteľom pre boj proti antisemitizmu rabínom Andrewom Bakerom. Ten upriamil pozornosť na neutíchajúci trend nových prejavov antisemitizmu vrátane členských krajín EÚ. A. Baker ocenil doterajšiu činnosť OBSE, osobitne Úradu OBSE pre demokratické inštitúcie pre ľudské práva (ODIHR) v boji proti antisemitizmu. Zároveň považuje za potrebné, aby organizácia aj naďalej venovala pozornosť tejto agende. M. Lajčák poďakoval A. Bakerovi za jeho doterajšie aktivity a spoluprácu so slovenským predsedníctvom. Zhodol sa s partnerom, že problematika diskriminácie na základe náboženstva alebo viery neustáva, naopak takéto prejavy sa množia. Minister ubezpečil rabína Bakera o pretrvávajúcej podpore a aktívnom prístupe Slovenska v boji proti prejavom antisemitizmu. 

 

Šéf slovenskej diplomacie sa následne stretol so zástupcami amerických židovských organizácií - American-Jewish Committee a B´nai B´rith International. Išlo o tradičné sprievodné podujatie, organizované počas Valného zhromaždenia OSN. Partneri diskutovali o transatlantických vzťahoch, prehlbovaní spolupráce so židovskou komunitou, zvyšovaní povedomia o holokauste, aktuálnom vývoji na Blízkom východe, ako aj o ľudsko-právnej agende na pôde OSN. Predstavitelia American-Jewish Committee a B´nai B´rith International vyzdvihli usporiadanie medzinárodnej  konferencie o boji proti antisemitizmu v regióne OBSE, ktorá sa uskutočnila v Bratislave vo februári 2019. 

 


Včera sa tiež na okraj 74. Valného zhromaždenia OSN v New Yorku uskutočnilo aj pracovné stretnutie  predstaviteľov Trojky Organizácie pre bezpečnosť a spolupráce v Európe, ktoré viedol M. Lajčák a na ktorom sa zúčastnil aj generálny tajomník OBSE Thomas Greminger. Formát Trojky tvoria tri po sebe idúce predsedajúce krajiny – Taliansko (2018), Slovensko (2019) a Albánsko (2020). Cieľom rokovania bola najmä príprava Ministerskej rady OBSE v decembri 2019 na Slovensku. Účastníci koordinačnej schôdzky zároveň zhodnotili doterajší priebeh slovenského predsedníctva v OBSE a pripravenosť Albánska na prevzatie tejto dôležitej pozície od januára 2020.

S ministrom zahraničných vecí Severného Macedónska Nikolom Dimitrovom. S ministrom zahraničných vecí Severného Macedónska Nikolom Dimitrovom. So svojím osobným predstaviteľom pre boj proti antisemitizmu rabínom Andrewom Bakerom. So svojím osobným predstaviteľom pre boj proti antisemitizmu rabínom Andrewom Bakerom.
S ministrom zahraničných vecí Bieloruska Vladimírom Makejom. S ministrom zahraničných vecí Bieloruska Vladimírom Makejom. S ministrom zahraničných vecí Bieloruska Vladimírom Makejom. S ministrom zahraničných vecí Bieloruska Vladimírom Makejom.
S indickým ministrom zahraničných vecí S. Jaishankarovom. S indickým ministrom zahraničných vecí S. Jaishankarovom. S indickým ministrom zahraničných vecí S. Jaishankarovom. S indickým ministrom zahraničných vecí S. Jaishankarovom. S indickým ministrom zahraničných vecí S. Jaishankarovom. S indickým ministrom zahraničných vecí S. Jaishankarovom.
S kirgizským ministrom zahraničných vecí Č. Ajdarbekovom. S kirgizským ministrom zahraničných vecí Č. Ajdarbekovom. S kirgizským ministrom zahraničných vecí Č. Ajdarbekovom. S kirgizským ministrom zahraničných vecí Č. Ajdarbekovom. S azerbajdžanským partnerom Elmarom Mammadyarovom. S azerbajdžanským partnerom Elmarom Mammadyarovom.
S azerbajdžanským partnerom Elmarom Mammadyarovom. S azerbajdžanským partnerom Elmarom Mammadyarovom.