Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah
subor.jpg

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky vo Viedni

Armbrustergasse 24, A-1190, Wien, Rakúsko
Mapka polohy
Tel.: +43 13189055200
Fax: +43 13189055208
Mobil: +43 6643401861 (pohotovostný mobil po pracovnej dobe a v dňoch pracovného pokoja a voľna iba v závažných pripadoch, napr. ak ide o ohrozenie života alebo zdravia)
Email: emb.vieden@mzv.sk

 

VÝZVA K OBČANOM SR – Vybavovanie telefonických a e-mailových dopytov

Veľvyslanectvo SR vo Viedni sa v maximálnej možnej miere snaží pomáhať nielen občanom SR, ktorí sa aktuálne nachádzajú na území Rakúska, ale aj občanom, ktorí cez územie Rakúska tranzitujú domov do SR (lietadlom, autobusom, autom). Poskytujeme rady, infomácie, zbierame údaje k pripravovanej organizovanej repatriácii občanov SR autobusom domov. Denne odpovedáme na stovky e-mailov aj telefonátov, riešime krízové prípady a komunikujeme s rakúskymi úradmi, kde pre občanov SR overujeme potrebné informácie. Zistili sme pri zodpovedaní vašich e-mailových a telefonických dopytov, že 70 – 80% z nich sa týka informácií, ktoré sú 7dní/24h denne verejne prístupné na našej a ďalších relevantných verejne v SR i Rakúsku oznamovaných webových stránkach.

 

PROSÍME VÁS PRETO A APELUJEME:

 

Skôr, ako nám adresujete individuálny e-mailový alebo telefonický dopyt, pozorne si prečítajte informácie na tejto našej webovej a ďalších relevantných stránkach (uvedených tu v oznamoch nižšie). Iba pokiaľ nenájdete odpoveď alebo máte skutočne úplne individuálny problém alebo sa chcete nahlásiť na skupinovú repatriáciu domov do SR, iba potom nám píšte na: emb.vienna@mzv.sk. Umožníte nám tak venovať sa a riešiť skutočne individuálne dopyty a problémy ostatných občanov SR, ktorých je tiež nie málo. V tomto duchu buďte prosíme ohľaduplní k svojim spoluobčanom i k nám a našim ľudským kapacitám.
 

 

INFORMÁCIE O AKTUÁLNEJ SITUÁCII NA HRANICIACH A CESTOVANÍ NA ÚZEMÍ RAKÚSKA

Oznamy

OZNAM – Okamžité uzatvorenie konzulárneho oddelenia pre verejnosť

Vzhľadom na aktuálny vývoj situácie spojenej s koronavírusom a ochorením COVID-19, ako aj na aktuálne nariadenia vlády Rakúskej republiky proti šíreniu nákazy a na ochranu zdravia všetkých občanov, bude Konzulárne oddelenie veľvyslanectva SR s okamžitou platnosťou až do odvolania pre bežné podania stránok uzatvorené. Vybavovať budeme naďalej prípady občanov SR v núdzi a zabezpečovať výkon opatrení Krízového štábu SR zameraných na občanov SR aktuálne sa vyskytujúcich za hranicami Slovenska.

 

S okamžitou platnosťou až do odvolania je tiež pozastavené prijímanie žiadostí o víza a vydávanie víz.

AKTUALITY

 • 01.04.2020
  Tranzit občanov SR územím Českej republiky je možný na základe uznesenia vlády ČR z 19. marca 2020, ktorým boli stanovené výnimky zo zákazu vstupu cudzincov na územie Českej republiky. Podmienkou tranzitu je, že sa občan Slovenskej republiky preukáže nótou zastupiteľského úradu Slovenskej republiky v Prahe o ktorú požiada príslušné veľvyslanectvo SR v krajine, z ktorej plánuje odchod...
 • 30.03.2020
  V súvislosti so zhoršujúcou sa epidemiologickou situáciou v Európe, vrátane Slovenska a vo svete, vyvolanou pandémiou ochorenia COVID-19, s neustále sa meniacou situáciou na hraničných priechodoch jednotlivých štátov, obmedzením leteckej a autobusovej prepravy osôb, ako aj možným postupným uzatváraním hraníc ďalších štátov, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky vyzýva občanov SR, aby rešpektovali platné cestovné odporúčanie rezortu diplomacie v stupni číslo 3 – necestovať do všetkých štátov sveta, platné od 16. marca 2020.
 • 30.03.2020
  Veľvyslanectvo SR vo Viedni informuje slovenských občanov uviaznutých v Tirolsku o možnosti opustiť územie. Podmienkou je, aby mali títo občania negatívny výsledok testovania na ochorenie COVID-19, resp. nevykazovali symptómy nákazy. Podmienkou je tiež preprava osobným automobilom. Veľvyslanectvo vystavilo formulár s parafou, ktorý potvrdzuje, že Slovenská republika umožňuje návrat svojim občanom. Formulár je potrebné farebne vytlačiť, vyplniť a predložiť miestnemu úradu. Upozorňujeme však, že rozhodnutie je výlučne v kompetencii miestnych úradov v oblasti.
 • 29.03.2020
  Do odvolania sú prerušené letecké, vlakové a autobusové spojenia s Čínou, Južnou Kóreou, Iránom, Talianskom, Španielskom, Švajčiarskom, Francúzskom. Zároveň do Rakúska neprilietajú lietadlá z Veľkej Británie, Holandska, Ruska, Ukrajiny a Peru. Letecké spoločnosti Austrian Airlines, Laudamotion a Wizzair zrušili všetky svoje komerčné letecké linky až do odvolania.
 • 28.03.2020
  Od 30. marca 2020 od 00:00 hod. sa výrazne sprísňuje tranzit pre občanov SR z Letiska V. Havla v Prahe na slovenské územie. Individuálne prílety slovenskýcj občanov síce budú naďalej možné na základe notifikácií prostredníctvom verbálnych nót, avšak tranzit individuálne prilietajúcich občanov SR z Letiska V. Havla v Prahe na územie SR bude organizovaný MZVEZ SR – autobusmi, nakoľko nie je možnosť ďalej pokračovať individuálnou prepravou.
 • 27.03.2020
  Na diaľničnom hraničnom prechode Jarovce - Kittsee bol 27. marca 2020 zriadený priestor pre občanov (24 hodín denne), ktorí individuálne prekročia hranicu a chcú byť umiestnení v štátnych karanténnych zariadeniach. Prítomní budú príslušníci Policajného zboru alebo Hasičského záchranného zboru, u ktorých je možné sa nahlásiť.
 • 24.03.2020
  Do odvolania sú prerušené letecké, vlakové a autobusové spojenia s Čínou, Južnou Kóreou, Iránom, Talianskom, Španielskom, Švajčiarskom, Francúzskom. Zároveň do Rakúska neprilietajú lietadlá z Veľkej Británie, Holandska, Ruska, Ukrajiny a Peru. Letecké spoločnosti Austrian Airlines, Laudamotion a Wizzair zrušili všetky svoje komerčné letecké linky až do odvolania...
 • 23.03.2020
  Do odvolania sú prerušené letecké, vlakové a autobusové spojenia s Čínou, Južnou Kóreou, Iránom, Talianskom, Španielskom, Švajčiarskom, Francúzskom. Zároveň do Rakúska neprilietajú lietadlá z Veľkej Británie, Holandska, Ruska, Ukrajiny a Peru. Letecké spoločnosti Austrian Airlines a Laudamotion zrušili všetky svoje komerčné letecké linky až do odvolania...
 • 20.03.2020
  Dočasne sú prerušené letecké aj vlakové spojenia s Čínou, Južnou Kóreou, Iránom, Talianskom, Španielskom, Švajčiarskom a Francúzskom. Od 18. marca 2020 od 00:00 h nebudú do Rakúska prilietať lietadlá zo Spojeného kráľovstva, Holandska, Ruska a Ukrajiny...
 • 17.03.2020
  Na základe rozhodnutia ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka zastupiteľské úrady SR v zahraničí evidujú informácie o občanoch, ktorí sa momentálne nachádzajú v zahraničí a majú záujem o repatriáciu. Pre neustálu vyťaženosť telefónnych liniek odporúčame občanom, aby občania kontaktovali zastupiteľské úrady elektronicky (pričom je potrebné uviesť identifikačné a kontaktné údaje, ako aj dôvod pobytu v zahraničí).
Viac