Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah
Back

Presadzovanie slovenských moderných technológií v Silicon Valley

Presadzovanie slovenských moderných technológií v Silicon Valley

24.4.2015 | Aktivity ministra | Ekonomické správy | Prezentácia Slovenska v zahraničí | Slovensko a V4 | Spojené štáty

Palo Alto, Kalifornia (23. apríla) - Otvorením vôbec prvej spoločnej prezentácie start-upov z Vyšehradskej štvorky v americkom Silicon Valley a stretnutím s predstaviteľmi telekomunikačného gigantu AT&T začal podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák dvojdňovú návštevu najľudnatejšieho štátu USA - Kalifornie.

V meste Palo Alto, ktoré leží v inovačnom a technologickom centre Silicon Valley neďaleko San Francisca, otvoril historicky prvý spoločný projekt V4 pod názvom „We4Startups“. V rámci neho predstavili vybrané slovenské, české, maďarské a poľské start-upy svoju činnosť a zámery miestnej komunite investorov a podnikateľov.

Spojenie šikovných Stredoeurópanov s americkým podnikateľským duchom predstavuje výbornú kombináciu,“ vyhlásil minister M. Lajčák „V4 je jedna z ekonomicky najdynamickejších častí súčasnej Európy. A keďže inovácie a digitálna agenda sú pre V4 spoločnou prioritou, je pre nás dôležité zviditeľniť inovačný potenciál našich krajín práve tu a spoločne pracovať na podpore start-upov.“ Nejde pritom podľa neho o jednorazovú akciu ale o začiatok trvalej prítomnosti krajín V4 v Silicon Valley. Pilotný projekt We4Startups sa má pretransformovať na spoločnú platformu pre dlhodobú a systematickú spoluprácu start-upovej komunity z krajín V4 v Silicon Valley.

Podujatie „We4Startups“ vzniklo v rámci aktivít slovenského predsedníctva vo V4 v oblasti digitálnej agendy z iniciatívy slovenského veľvyslanectva vo Washingtone a Slovenskej organizácie pre vedecko-výskumné aktivity (SOVVA) a tiež s podporou Medzinárodného vyšehradského fondu. V rámci projektu absolvovalo 12 vybraných start-upov trojdňový program zameraný na tréning, mentoring, spoznávanie start-up prostredia v Silicon Valley a návštevy technologických gigantov ako je Google, Facebook alebo AirBnB. Z každej krajiny V4 sa na ňom zúčastnili 3 start-upy (za SR to boli Mentegram, Staffino a Droppie).

Počas pobytu v Palo Alto navštívil minister M. Lajčák aj inovačno-poradenské podnikateľské centrum (tzv. Foundry) spoločnosti AT&T, kde o inováciách a start-upoch hovoril s riaditeľom pre inovačnú politiku a sociálne investície Jacobom Sapersteinom a riaditeľom centra Sorenom Telferom. Minister M. Lajčák zároveň ocenil pôsobenie tohto telekomunikačného holdingu na Slovensku, kde za 15 rokov činnosti vybudovala štyri pobočky v Bratislave a Košiciach a zamestnáva viac ako 3-tisíc ľudí.

Inovácie sú motorom modernej ekonomiky. Informačno-komunikačný sektor sa stáva jedným z pilierov slovenskej ekonomiky. Na dosiahnutie väčšieho a udržateľnejšieho ekonomického rastu budujeme ekonomiku poháňanú inováciami. Aj preto máme záujem o ďalšie rozšírenie aktivít AT&T na Slovensku,“ uviedol minister M. Lajčák v diskusii s predstaviteľmi spoločnosti.

AT&T je popredný telekomunikačný holding a jednou z najvýznamnejších globálnych firiem. Na Slovensku sa sústreďuje na oblasti prenosu hlasu, dát a videa pre nadnárodných zákazníkov ako aj dizajn a konfiguráciu sieťových zariadení, správu sietí a riadenie dodávok služieb pre veľkých klientov.

Prezentácia startupov z krajín V4 v Silicon Valley. Prezentácia startupov z krajín V4 v Silicon Valley. Spoločná prezentácia startupov z krajín Vyšehradskej štvorky v Silicon Valley. Spoločná prezentácia startupov z krajín Vyšehradskej štvorky v Silicon Valley.