Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah
Back

USA – Informácia pre účastníkov Summer Work and Travel Program k cestovaniu mimo územia Spojených štátov amerických po ukončení platnosti US víza J-1

USA – Informácia pre účastníkov Summer Work and Travel Program k cestovaniu mimo územia Spojených štátov amerických po ukončení platnosti US víza J-1

29.3.2016 | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Spojené štáty

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR informuje účastníkov Summer Work and Travel Program o odporúčaniach zverejnených na stránkach Ministerstva zahraničných vecí USA  http://j1visa.state.gov/participants/current/adjustments-and-extensions/ ohľadom vycestovania z územia Spojených štátov amerických a opätovného návratu do štátov v rámci tzv. 30 dňovej odkladnej lehoty všeobecne známej ako „Grace Period“. 

V súlade s odporúčaním Ministerstva zahraničných vecí USA skončením platnosti víza J-1 sa začína tzv. 30 dňová odkladná lehota s cieľom poskytnúť účastníkovi programu dostatočný čas na riadne ukončenie pobytu a opustenie USA. Po ukončení platnosti víza J-1 sa ich držiteľ, účastník programu môže voľne  pohybovať po celom území Spojených štátov amerických až do ukončenia odkladnej lehoty. Neodporúča sa však v 30 dňovej odkladnej lehote t.j. v „Grace Period“ cestovať mimo územie Spojených štátov napríklad do Kanady, Mexika, či štátov v Karibskej oblasti, vrátane okružných plavieb po Karibskom mori keďže existuje riziko, že účastník programu sa nebude môcť do USA vrátiť za účelom následného odletu do Európy, respektíve absolvovať okružnú plavbu mu nebude umožnené.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky zároveň vyzýva slovenských občanov, aby v prípade cestovania do Spojených štátov amerických využili službu dobrovoľnej elektronickej registrácie na webovej stránke MZVaEZ SR.