Víza

Publikované 28.06.2022

Dovoľujeme si Vás požiadať, aby ste venovali pozornosť časti Všeobecné informácie.

Bezvízový vstup

Štátni občania Spojených štátov amerických, ktorí sú držiteľmi platných amerických cestovných pasov s platnosťou, ktorá je dlhšia ako 3 mesiace od konca plánovaného krátkodobého pobytu na území Schengenského priestoru nepotrebujú na krátkodobý pobyt na území Schengenského priestoru víza. Títo občania sú povinní rešpektovať pravidlo krátkodobého pobytu, ktorého trvanie nesmie presiahnuť 90 dní počas ktorýchkoľvek 180 dní (viď. Krátkodobý pobyt).

Pre štátnych občanov iných štátov je potrebné kontaktovať príslušný zastupiteľský úrad Slovenskej republiky (cons.washington@mzv.sk alebo cg.newyork@mzv.sk).

Generálny konzulát Rakúska v Los Angeles zastupuje Slovenskú republiku pri vydávaní schengenských víz žiadateľom v Spojených štátoch amerických, ktorí majú pobyt v štátoch: Aljaška, Arizona, Colorado, Hawaii, Idaho, California, Montana, Nevada, Nové Mexiko, Oregon, Utah, Washington, Wyoming a na závislých amerických územiach. Žiadatelia o udelenie schengenského víza s legálnym pobytom v uvedených štátoch prosím kontaktujte generálny konzulát Rakúska v Los Angeles.

 

Generálny konzulát Rakúska v Los Angeles
11859 Wilshire Blvd., Suite 501
Los Angeles, CA 90025
Telefón: (+1) 310-444-9310
Fax: (+1) 310 477 9897
E-mail: los-angeles-gk@bmeia.gv.at

Webová stránke Generálneho konzulátu Rakúska v Los Angeles

 

 

Čo je schengenský priestor?

Schengenský priestor je časť územia Európskej únie, v ktorom je garantovaný voľný pohyb osôb, tovarov, služieb a kapitálu. Osoby sú oprávnené voľne sa pohybovať v tomto priestore bez hraničných kontrol.

 

Krátkodobý pobyt

Krátkodobý pobytom v Schengenskom priestore je pobyt za účelom turizmu, štúdia alebo podnikania (nikdy nie závislej práce), ktorý nepresiahne dobu 90 dní počas ktorýchkoľvek 180 dní. Pre dlhší pobyt:

  • Pobyt na území Slovenskej republiky
  • Národné víza

Dátumom vstupu je vždy prvý deň pobytu na schengenskom území a dňom výstupu je deň opustenia schengenského územia.

Akýchkoľvek 180 dní znamená, že toto obdobie je počítané spätne na každý jeden začatý deň od konkrétneho dátumu. Takýto spätný súčet dní v schengenskom priestore nesmie nikdy presiahnuť povolenú hranicu 90 dní.

Štátny občan tretieho štátu je sám zodpovedný za dodržiavanie pravidla 90 dní počas akýchkoľvek 180 dní.

Na výpočet dodržiavania pravidla 90 dní v rámci akýchkoľvek 180 dní slúži aj softwarový nástroj vytvorený Európskou komisiou, vízová kalkulačka:

Vízová kalkulačna na webovej stránke Európskej komisie

 

Druhy víz

Schengenské víza typu A – letiskové tranzitné vízum

Oprávňuje držiteľa na vstup do tranzitných priestorov letísk a na zotrvanie v tranzitnom priestore letiska do času odletu lietadla.

Štátni občania tretích krajín, ktorí sú držiteľmi platného povolenia na pobyt vydaného Spojenými štátmi americkými typu:

  • Platné, neexpirované prisťahovalecké víza
  • Platného neexpirovaného formulára I-551 (kartička povolenia na trvalý pobyt)
  • Platného, neexpirovaného formulára I-327 (povolenia na návrat do USA)
  • Platného, neexpirovaného formulára I-571 (cestovný doklad utečenca označený „Trvalý pobyt cudzinca“)

Sú oslobodení od požiadavky na udelenie schengenského víza typu A – letiského tranzitné vízum.

 

Schengenské víza typu C – jednotné schengenské vízum

Oprávňuje držiteľa na vstup a krátkodobý pobyt v Schengenskom priestore na nie viac ako 90 dní počas ktorýchkoľvek 180 dní. Jednotné schengenské vízum môže byť vystavené na jeden, dva alebo viac vstupov.

 

Schengenské víza typu C – vízum s obmedzenou územnou platnosťou (LTV vízum)

Osobitný druh schengenského víza, ktorý oprávňuje jeho držiteľa na vstup a krátkodobý pobyt v krajine, ktorá takéto vízum vydala, prípadne aj na vstup a krátkodobý pobyt v presne určených krajinách Schengenského priestoru uvedených pri podaní žiadosti o udelenie víza. Vízum s obmedzenou územnou platnosťou môže byť vydané výhradne:

  • ak to štát považuje za nevyhnuté z humanitárnych dôvodov, národného záujmu alebo medzinárodného záväzku,
  • ak na základe uvedených dôvodov sú takéto víza vystavené na krátkodobý pobyt počas rovnakých 180 dní počas ktorých sa žiadateľ zdržiaval na území na základe jednotných schengenských víz alebo schengenských víz s obmedzenou územnou platnosťou počas 90 dní.

 

Kde podať žiadosť o udelenie víza

Štátni občania tretích štátov, ktorí sa legálne zdržiavajú na území Spojených štátov amerických, ktorí chcú vstúpiť do schengenského priestoru a podliehajú vízovej povinnosti môžu požiadať o vízum

1. Ak je Slovenská republika cieľovou destináciou, žiadosť o udelenie víza musí byť podaná na zastupiteľský úrad miestne príslušný podľa štátu pobytu v Spojených štátoch amerických (pozri Všeobecné informácie – Konzulárna jurisdikcia).

2. Ak žiadateľ o udelenie schengenského víza plánuje navštíviť viac ako jednu destináciu alebo ak sa má počas obdobia dvoch mesiacov uskutočniť viacero samostatných návštev, žiadosť o udelenie schengenského víza musí byť podaná na zastupiteľskom úrade toho štátu, ktorý predstavuje hlavnú destináciu návštev(-y) vzhľadom na dĺžku pobytu počítanú v dňoch alebo účel pobytu.

3. Ak žiadateľ o udelenie schengenského víza plánuje navštíviť viaceré štáty schengenského priestoru a nie je možné určiť hlavnú destináciu, žiadosť o udelenie schengenského víza musí byť podaná na zastupiteľskom úrade toho štátu schengenského priestoru, do ktorého vstúpi ako do prvého.

 

Kedy podať žiadosť o udelenie schengenského víza

Vybavenie žiadosti o udelenie schengenského víza môže niekedy trvať dlhší čas. Z uvedeného dôvodu je potrebné podať žiadosť o udelenie schengenského víza čo najskôr, avšak nie skôr ako šesť mesiacov pred plánovaným začiatkom cesty. Spravidla nie kratšie ako 15 dní pred plánovaným začiatkom cesty.

 

Osobná účasť na podaní žiadosti a zber biometrických údajov

Osobná účasť na podaní žiadosti o udelenie schengenského víza sa vyžaduje. Všetkých žiadateľov o udelenie schengenského víza žiadame o rezervovanie si termínu stretnutia vopred (viď. Všeobecné informácie). Výnimkou sú žiadosti podané akreditovaným sprostredkovateľským subjektom a žiadosti podané profesijným, kultúrnym, športovým alebo vzdelávacím združením/inštitúciou v mene svojho člena.

Všetky osoby, ktoré žiadajú o udelenie schengenského víza, sú povinné poskytnúť svoje biometrické údaje (odtlačky prstov) pri podaní žiadosti.

Biometrické údaje osoby, ktorá žiada o udelenie schengenského víza sú uložené v novom vízom informačnom systéme (VIS). Niektoré kategórie žiadateľov o udelenie schengenského víza sú od povinnosti poskytnúť biometrické údaje oslobodené:

a)  deti mladšie ako 12 rokov (požiadavka na osobnú účasť pri podaní žiadosti zostáva zachovaná),

b) osoby, ktorým je fyzicky nemožné odobrať odtlačky prstov,

c) hlavy štátov alebo vlád a členovia národných vlád so sprevádzajúcimi manželmi/manželkami, členmi oficiálnych delegácií ak sú pozvaní členským štátom alebo medzinárodnou organizáciou na oficiálnu návštevu,

d) panovníci a najvýznamnejší členovia kráľovských rodín, ak sú pozvaní štátom alebo medzinárodnou organizáciou na oficiálnu návštevu.

Viac informácií a často kladené otázky (FAQ) na webovej stránke Európskej komisie

 

Rozhodnutie o žiadosti o udelenie schengenského víza

Rozhodnutie o žiadosti o udelenie schengenského víza má byť prijaté do 15 dní odo dňa podania prípustnej žiadosti o udelenie schengenského víza. Táto lehota môže byť predĺžená najviac na 45 dní.

Výnimky z uvedených lehôt sa vzťahujú na štáty, ktoré podpísali dohodu o zjednodušení postupu pri spracúvaní žiadosti o udelenie víza. Medzi takéto krajiny patrí napríklad Albánsko, Bosna a Hercegovina, Gruzínsko, Čierna Hora, Severné Macedónsko, Ruská federácia, Srbsko a Ukrajina. Pri žiadosti o udelenie schengenského víza štátnych občanov uvedených štátov je lehota na rozhodnutie 10 dní.

 

Žiadateľovi o udelenie schengenského víza na viac vstupov sa udelí vízom s platnosťou:


a) doba platnosti jeden rok, ak žiadateľ počas predchádzajúcich dvoch rokov získal a zákonne využil tri víza,

b) doba platnosti dva roky, ak žiadateľ počas predchádzajúcich dvoch rokov získal a zákonne využil predchádzajúce vízum na viac vstupov platné jeden rok,

c) doba platnosti päť rokov, ak žiadateľ počas predchádzajúcich troch rokov získal a zákonne využil predchádzajúce vízum na viac vstupov platné dva roky.

Platnosť udelené víza nemôže presiahnuť platnosť cestovného dokladu, do ktorého má byť schengenské vízum udelené.

Letiskové tranzitné víza a víza s obmedzenou územnou platnosťou sa na účely udeľovania víz na viac vstupov neberú do úvahy.

 

Žiadosť o udelenie schengenského víza/predkladané doklady

1. Formulár žiadosti o udelenie schengenského víza

pdf
Žiadosť o udelenie schengenského víza
(pdf; 111.78 KB)
Stiahnuť

 

Vyplnená žiadosť o udelenie schengenského víza. Uvedená žiadosť musí byť podpísaná žiadateľom na zastupiteľskom úrade. V prípade, ak ide o žiadosť neplnoletej osoby alebo osoby s obmedzenou spôsobilosťou na právne úkony, žiadosť musí byť podpísaná rodičom, opatrovníkom alebo osobou, ktorá koná v jej mene.

 

2. Fotografia

Jedna farebná fotografia zobrazujúca aktuálnu podobu žiadateľa s rozmermi najmenej 3 × 3,5 cm.

 

3. Cestovný doklad

Cestovný pas alebo oficiálny cestovný dokument nie starší ako 10 rokov uznaný Slovenskou republikou (a krajinami Schengenského priestoru) s platnosťou, ktorá je dlhšia ako 3 mesiace pred plánovaným koncom pobytu v Schengenskom priestore. Predložený cestovný doklad musí mať najmenej dve prázdne strany. Cestovné doklady vypísané rukou a cestovné doklady bez strojovo čitateľnej zóny nie sú prípustné.

 

4. Dôkaz legálneho pobytu v Spojených štátoch amerických (dokument oprávňujúci na opätovný vstup na územie Spojených štátov amerických)

Originál platného povolenia na pobyt v Spojených štátoch amerických (zelená karta) alebo platné pobytové víza (typ A, E, F plus potvrdené I-20, G, H, I, J plus J1 dokumenty, L, O, R). Uvedené povolenie na pobyt alebo víza musia byť platné najmenej 3 mesiace po plánovanom odchode zo Schengenského priestoru.

 

5. Podporné dokumenty

Návšteva rodiny/priateľov
Pozývací list (originál) s podpisom pozývajúcej osoby overený notárom alebo pozývací list overený cudzineckou políciou.

Poznámka: Zastupiteľský úrad si vyhradzuje právo na rozhodnutie, aké dokumenty bude považovať na overenie účelu krátkodobého pobytu. Pozývací list overený cudzineckou políciou môže zastupiteľský úrad požadovať od žiadateľa o udelenie schengenského víza akejkoľvek štátnej príslušnosti.
Kópia občianskeho preukazu (alebo povolenia na pobyt) pozývajúcej osoby.

Pracovná cesta
Pozývací list (originál) od obchodného partnera v Slovenskej republike s určením povahy obchodného stretnutia s notársky overeným podpisom.
Referenčný list od zamestnávateľa v Spojených štátoch amerických alebo pozývací list (originál) od živnostníka alebo obchodnej spoločnosti overený notárom alebo cudzineckou políciou špecifikujúci povahu obchodného stretnutia.

Medzinárodná konferencia, seminár, workshop, kultúrne alebo športové podujatie
Oficiálny list zamestnávateľa žiadateľa o udelenie schengenského víza potvrdzujúci zamestnanie a účel krátkodobého pobytu v Slovenskej republike alebo pozývací list od organizátora  overený cudzineckou políciou.

Poznámka: Zastupiteľský úrad si vyhradzuje právo rozhodnúť aký druh dokumentu bude vyžadovať na potvrdenie účelu krátkodobého pobytu.

Ostatné účely krátkodobého pobytu
Akékoľvek dokumenty preukazujúce účel cesty a krátkodobého pobytu v Slovenskej republike.

 

6. Dôkaz o ubytovaní

Dôkaz o ubytovaní a cestovný plán na celý krátkodobý pobyt na území Schengenského priestoru:

Potvrdená rezervácia hotela (potvrdenie musí byť priamo od hotela, nie len od rezervačného portálu) s uvedením mena, adresy a telefónneho čísla hotela a rezervačného čísla

alebo

Voucher vydaný cestovnou kanceláriou potvrdzujúci zaplatenie služieb, ktoré budú poskytované na území Slovenskej republiky (dĺžka pobytu, ubytovanie, atď.). Uvedený voucher musí obsahovať údaje o vykonanej platbe, nielen rezervácii alebo čiastočnej platbe.

 

7. Dôkaz o dostatočných finančných prostriedkoch na pokrytie nákladov súvisiacich s krátkodobým pobytom

Výpis z bankového účtu za posledné tri mesiace, ktorý obsahuje meno a adresu vlastníka účtu alebo dôkaz pravidelného príjmu.

V prípade ak je účelom krátkodobého pobytu podnikanie je možné predložiť list, v ktorom bude uvedené, že všetky náklady budú pokryté vysielajúcou alebo pozývajúcou obchodnou spoločnosťou.
V prípade ak je účelom krátkodobého pobytu štúdium alebo výskum je možné predložiť list, v ktorom bude uvedené, že všetky náklady budú plne uhradené.
Poznámka: Výpis z bankového účtu môže byť stále vyžiadaný.

Ak je osoba, ktorá žiada o udelenie schengenského víza neplnoletá, potvrdenie od oboch zákonných zástupcov (ak niektorý z rodičov nebol pozbavený výkonu rodičovských práv) alebo osoby, ktorej bol neplnoletý zverený do starostlivosti, potvrdzujúce krytie všetkých nákladov s potvrdením o finančnom zabezpečení takýchto nákladov.

 

8. Potvrdenie o zabezpečení dopravy

Spiatočná letenka alebo iný podobný doklad ako aj celý cestovný plán po krajinách schengenského priestoru.

 

9. Dokumenty preukazujúce úmysel opustiť schengenský priestor

Akékoľvek dokumenty, z ktorých je zrejmý úmysel žiadateľa o schengenské vízum opustiť schengenský priestor a vrátiť sa do krajiny pobytu.

 

10. Cestovné poistenie

Potvrdenie o uzatvorení cestovného (zdravotného) poistenia uzatvoreného zväčša v krajine, v ktorej má žiadateľ o schengenské víza pobyt, o tom, že uzatvorené poistenie hradí všetky náklady, ktoré môžu vzniknúť počas krátkodobého pobytu v schengenskom priestore spojené s urgentnou lekárskou starostlivosťou a prípadnou repatriáciou (návrtom do štátu pobytu) alebo smrti.

Uzatvorené cestovné poistenie musí byť platné pre všetky členské štáty schengenského priestoru a počas celej plánovanej dĺžky krátkodobého pobytu. Minimálna hodnota krytia je 30 000 Eur.
V prípade pracovnej cesty je v niektorých prípadoch možné akceptovať zdravotné poistenie uzatvorené obchodnou spoločnosťou. Potvrdenie od vysielajúcej obchodnej spoločnosti a deklaráciu poistného krytia firemnej poistky ako aj jej platnosť na územie členských štátov Schengenského priestoru je potrebné predložiť spolu so žiadosťou o udelenie schengenského víza.

Žiadatelia o schengenské víza na viac vstupov musia predložiť potvrdenie o cestovnom zdravotnom poistení len pre prvý plánovaný krátkodobý pobyt na území schengenského priestoru a podpísať prehlásenie, v ktorom uvedú, že sú si vedomí toho, že majú povinnosť mať uzatvorené cestovné poistenie na každý ďalší krátkodobý pobyt v krajinách schengenského priestoru.

 

11. Súhlas pre neplnoleté osoby cestujúce bez sprievodu rodičov

Osoby mladšie ako 18 rokov, ktoré cestujú bez rodičov alebo len s jedným rodičom musia k žiadosti o udelenie schengenského víza predložiť písomný súhlas rodičov/rodiča (alebo zákonného zástupcu). Overenie podpisu/podpisov je vyžadované.
V prípade ak rodičovské práva vykonáva iba jeden z rodičov alebo je dieťa zverené do starostlivosti inej osoby je potrebné predložiť dokument, ktorý takúto skutočnosť potvrdzuje (rodný list, úmrtný list, právoplatné rozhodnutie súdu, atď.).

 

12. Administratívny poplatok spojený s podaním žiadosti o udelenie schengenského víza

Správne poplatky

Za podanie žiadosti o udelenie schengenského víza sa vyberá správny poplatok vo výške 60 eur/35 eur pri deťoch medzi 6-12 rokom života. Administratívne poplatky za podanie žiadosti o udelenie víza sa vyberajú v USD a menia sa podľa aktuálne platného výmenného kurzu. Administratívny poplatok je potrebné uhradiť v hotovosti. Platba kartou alebo šekom nie je možná. Ak bude žiadosť o udelenie schengenského víza zamietnutá, správny poplatok sa nevracia.

Správny poplatok pri podaní žiadosti o udelenie schengenského víza štátnym občanom Albánska, Bosny a Hercegoviny, Gruzínska, Severného Macedónska, Moldavska, Čiernej Hory, Srbska, Ruskej federácie a Ukrajiny je 35 eur.

 

Od zaplatenia správneho poplatku pri podaní žiadosti o udelenie schengenského víza sú oslobodení:

  • manžel/manželka a deti štátneho občana členského štátu Európskej únie. V uvedenom prípade je potrebné predložiť sobášny list preložený do anglického jazyka a platný cestovný doklad vydaný členským štátom Európskej únie. V prípade detí je potrebné predložiť rodný list
  • študenti, študenti postgraduálneho štúdia a sprevádzajúci učitelia, ktorých účelom krátkodobého pobytu je štúdium
  • výskumní pracovníci podľa čl. 3 ods. 2 smernice Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/801, ktorí cestujú na účely uskutočňovania vedeckého výskumu alebo účasti na vedeckom seminári alebo vedeckej konferencii,
  • zástupcovia neziskových organizácií mladší ako 25 rokov, ktorých účelom krátkodobého pobytu je účasť na seminári, konferencii, kultúrnom alebo športovom podujatí.

 

13. Predplatená obálka s uvedenou adresou

V prípade ak žiadateľ o udelenie schengenského víza žiada zaslať cestovný doklad na uvedenú adresu.
Zastupiteľský úrad Slovenskej republiky nezodpovedá za prípadné škody alebo stratu počas prepravy.

 

Zamietnutie žiadosti o udelenie schengenského víza, odvolanie schengenského víza a zrušenie schengenského víza

Zamietnutie žiadosti o udelenie schengenského víza sa oznamuje na príslušnom formulári v slovenskom jazyku a na príslušnom formulári v anglickom jazyku.

Schengenské vízum bude odvolané ak sa zistí, že podmienky na udelenie schengenského víza neboli v čase rozhodovania o žiadosti o udelenie schengenského víza splnené, najmä ak existuje dôvodné podozrenie, že schengenské víza boli získané podvodom.

Schengenské vízum bude zrušené ak sa zistí, že osoba, ktorej boli schengenské víza udelené prestala spĺňať podmienky na udelenie schengenského víza.

 

Odvolanie proti rozhodnutiu o zamietnutí žiadosti o udelenie schengenského víza, odvolaní schengenského víza a zrušení schengenského víza

Osoba, ktorá podala žiadosť o udelenie schengenského víza a osoba, ktorej bolo schengenské vízum odvolané alebo zrušené môže proti tomuto rozhodnutiu podať odvolanie na orgáne, ktorý rozhodnutie vydal v lehote do 15 dní odo dňa doručenia rozhodnutia. Správny poplatok za podanie odvolania je 30 eur (splatný v USD podľa aktuálneho výmenného kurzu). Správny poplatok sa nevracia bez ohľadu na výsledok konania.

Ak odvolanie podáva právny zástupca, pripojí k odvolaniu plnomocenstvo v štátnom jazyku alebo v českom jazyku.

Písomné rozhodnutie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky sa doručuje spravidla do 60 dní odo dňa podania odvolania.

Rodinný príslušník štátneho občana SR s pobytom v inom členskom štáte EÚe, štátneho občana členského štátu EÚ a štátneho občana Švajčiarska, Nórska, Islandu a Lichtenštajnska

Rodinný príslušník štátneho občana Slovenskej republiky s pobytom v inom členskom štáte Európskej únie, štátneho občana členského štátu Európskej únie a štátneho občana Švajčiarska, Nórska, Islandu a Lichtenštajnska nepotrebuje na vstup do schengenského priestoru schengenské víza ak je držiteľom pobytového preukazu rodinného príslušníka občana Európskej únie alebo povolenia na pobyt vydaného podľa Nariadenia (EU) 2016/399 Európskeho parlamentu a Rady z 9. marca 2016 (Kódex schengenských hraníc). Požiadavka na vydanie cestovného pasu najviac pred 10 rokmi sa neuplatňuje.