Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Správy

Back

State Secretary Parízek: Working Visit to USA Achieves its Purpose

L. Parízek: pracovná cesta v USA splnila svoj účel

5.6.2018 | Aktivity štátnych tajomníkov

Posledné dva dni (4. a 5. jún) pracovnej cesty štátneho tajomníka MZVaEZ SR a osobitného predstaviteľa ministra pre slovenské predsedníctvo v OBSE Lukáša Parízka v USA boli venované bilaterálnym rokovaniam vo Washingtone D.C. na ministerstvách zahraničných vecí a obrany.

 

S riaditeľom Agentúry pre spoluprácu v oblasti obrany a bezpečnosti Charlesom Hooperom prediskutoval aktuálne otázky modernizácie Ozbrojených síl SR a so seniorným poradcom a zástupcom námestníčky MZV USA pre politicko-vojenské záležitosti Leem Litzenbergerom prerokovali možnosti spolupráce v bezpečnostnej oblasti, a to aj s ohľadom na aktuálny vývoj vo svete. Partneri sa zhodli, že súčasný vývoj nielen v Európe potvrdzuje nutnosť zvýšenej koordinácie a spolupráce v oblasti bezpečnosti a obrany. Spoločne sa zasadili za ďalšiu intenzifikáciu komunikácie na expertnej úrovni.

 

Štátneho tajomníka L. Parízka následne prijal námestník Ministerstva zahraničných vecí USA pre Európu a Euráziu Wess Mitchell, s ktorým prerokovali prípravu budúcoročného slovenského predsedníctva v OBSE. „Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe by sa mala vrátiť k podstate svojej hlavnej misie zadefinovanej pri jej vzniku,“ podčiarkol L. Parízek. „Sme pripravení presadzovať tie nástroje OBSE počas nášho predsedníctva v roku 2019, s ktorými dokážeme vo vnútri organizácie nájsť spoločné riešenia a snažiť sa obnoviť stratenú dôveru medzi partnermi,“ uviedol osobitný predstaviteľ ministra pre slovenské predsedníctvo v OBSE.

 

Na záver pracovnej cesty sa štátny tajomník stretol s úradujúcou námestníčkou Ministerstva obrany USA pre bezpečnostnú stratégiu Katie Wheelbargerovou v Pentagone (v budove MO USA), kde prediskutovali hlavné aspekty modernizácie Ozbrojených síl SR. „Plnenie spojeneckých záväzkov je v prvom rade príspevkom k našej národnej bezpečnosti,“ uviedol L. Parízek a dodal: „Modernizácia našich ozbrojených síl má byť v línii slovenských záujmov v oblasti bezpečnosti a obrany.“

L. Parízek s námestníčkou Ministerstva obrany USA pre bezpečnostnú stratégiu Katie Wheelbargerovou. L. Parízek s námestníčkou Ministerstva obrany USA pre bezpečnostnú stratégiu Katie Wheelbargerovou. L. Parízek so seniorným poradcom a zástupcom námestníčky MZV USA pre poiticko-vojenské záležitosti Lee-m Litzenbergerom. L. Parízek so seniorným poradcom a zástupcom námestníčky MZV USA pre poiticko-vojenské záležitosti Lee-m Litzenbergerom.
L. Parízek s riaditeľom Agentúry pre spoluprácu v oblasti obrany a bezpečnosti Charlesom Hooperom. L. Parízek s riaditeľom Agentúry pre spoluprácu v oblasti obrany a bezpečnosti Charlesom Hooperom.