Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Správy

Back

P. Pellegrini sa v Bielom dome stretol s prezidentom D. Trumpom

P. Pellegrini sa v Bielom dome stretol s prezidentom D. Trumpom

6.5.2019 | Aktivity ministra | Spojené štáty

 

Prezident USA D. Trump 3. mája v Bielom dome prijal predsedu vlády SR P. Pellegriniho. Za slovenskú stranu sa stretnutia zúčastnili aj minister zahraničných vecí európskych záležitostí SR M. Lajčák.

 

Hlavnými témami rokovania boli bilaterálna a aliančná spolupráca v oblasti obrany a bezpečnosti, ako aj obchodná a investičná spolupráca. P. Pellegrini tlmočil posolstvo týkajúce sa potreby zachovania silnej transatlantickej väzby medzi Európou a Amerikou, a to tak v rámci NATO, ako aj na platforme EÚ-US. Záujmy SR a USA sa podľa P. Pellegriniho v mnohých oblastiach prelínajú, prehlbovanie spolupráce je preto dôležité a vysoko aktuálne. Osobitne to platí o obrane, kde sa Spojené štáty stali strategickým partnerom v rámci modernizácie Ozbrojených síl SR.

 

Stretnutie potvrdilo vysokú partnerskú a priateľskú úroveň bilaterálnych vzťahov. Obe krajiny vnímajú priestor na ďalšie prehlbovanie spolupráce v oblastiach ako kybernetická bezpečnosť, energetika, obchod a investície. USA majú podľa P. Pellegriniho záujem diskutovať a zaujímajú sa o pohľad Slovenska na regionálne témy, ktoré sú pre Slovensko dôležité, vrátane Ukrajiny.

 

P. Pellegrini odovzdal D. Trumpovi dar v podobe baseballovej pálky vyrobenej slovenskou firmou YaYa, s vyobrazením slovenského znaku a mena baseballového trénera D. Trumpa z čias jeho pôsobenia na Newyorskej vojenskej akadémii. Tréner Theodore R. "Ted" Dobias mal slovenský pôvod, narodil sa v obci Klátová Nová Ves.

 

Stretnutie v Bielom dome sa uskutočnilo symbolicky v roku, keď si pripomíname 30. výročie pádu totality a boja za slobodu, 15. výročie nášho vstupu do NATO, a 75. výročie SNP. Podobne ako pri minuloročných okrúhlych výročiach (100 rokov od vzniku ČSR a 25 rokov samostatnej štátnosti SR), aj pri týchto zlomových udalostiach v našich dejinách zohrali USA dôležitú podpornú úlohu.

 

Predseda vlády SR Peter Pellegrini v rámci oficiálnej pracovnej návštevy vo Washingtone navštívil aj Americké múzeum holokaustu, kde si minútou ticha a zapálením sviečky v Sále spomienky uctil jeho obete. Predsedu vlády v múzeu privítala jeho riaditeľka Sara Bloomfield, a v rámci návštevy múzea sa stretol s 89-ročnou Ruth Cohen, pôvodom z československého Mukačeva, ktorá, na rozdiel od viacerých členov jej rodiny, prežila Holokaust. Absolvoval tiež stretnutie s predstaviteľmi amerických židovských organizácií ACJ (American Jewish Committee), B'nai B'rith International, Simon Wiesenthal Center a NCSEJ (National Coalition Supporting Eurasian Jewry).

 

Následne na pôde ZÚ absolvoval pracovné stretnutie s predstaviteľmi najvýznamnejších US investorov v SK - Amazon, Lockheed Martin, AT&T, U.S. Steel, Honeywell, IBM, Tachyum. Na pozadí úspešného ekonomického príbehu Slovenska PV vyzdvihol význam US firiem a investícií v SR a celkovo význam SK-US ekonomickej spolupráce. V rámci priblíženia ekonomických vyhliadok a potenciálu SK-US spolupráce zdôraznil PV atraktivitu SK podnikateľského prostredia v kontexte inovačnej agendy. Príkladom meniacej sa dynamiky vzťahov je rastúci potenciál pre spoločné investičné a výskumno-vývojové projekty aj z dôvodu technologickej vyspelosti SK firiem a ich rastúcej konkurencieschopnosti v globálnom meradle.

 

Predseda vlády SR P. Pellegrini si na Arlingtonskom národnom cintoríne v rámci oficiálnej vojenskej ceremónie uctil americké vojenské obete položením venca pri hrobe neznámeho vojaka, ktorý zahynul v bojoch počas Prvej svetovej vojny.