Back

Šéfovia diplomacií V4 kondolovali kórejskej partnerke

Šéfovia diplomacií V4 kondolovali kórejskej partnerke

7.6.2019 | Aktivity ministra | Slovensko a V4

Stretnutím ministrov zahraničných vecí Vyšehradskej štvorky s kórejskou  ministerkou zahraničných vecí Kang Kyung-wha sa zavŕšila séria podujatí, ktoré sa v Bratislave konali v rámci slovenského predsedníctva tejto regionálnej skupiny. „V úvode stretnutia som kórejskej partnerke v mene Vyšehradskej skupiny vyjadril úprimnú sústrasť v súvislosti s nedávnou tragédiou na budapeštianskom úseku Dunaja, kde sa obeťami stali práve kórejskí turisti,“ uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a úradujúci predseda Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe Miroslav Lajčák. Minister zahraničných vecí a obchod Péter Szijjártó v tejto súvislosti ocenil spoluprácu s príslušnými slovenskými orgánmi, ktoré v sobotu 8. júna znížia prietok na Vodnom diele Gabčíkovo. Maďarsko požiadalo o zníženie pre to, aby mohli pokračovať v prácach po nehode výletnej lode v Budapešti.

 

Šéfovia diplomacií Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska na podujatí zhodnotili aktuálny stav spolupráce V4 s Kóreou a venovali sa možnostiam, ako ďalej tieto vzťahy prehĺbiť. „Okrem ekonomiky, obchodu, investícií, vedy a techniky, rozvojovej pomoci, kultúry a vzdelávania sa nové možnosti črtajú na poli obrany či kybernetickej bezpečnosti,“ zdôraznil šéf slovenskej diplomacie.

 

Ministri zahraničných vecí si zároveň vymenili názory na globálne a regionálne témy, vrátane vývoja na kórejskom polostrove, vzťahov EÚ-Kórejská republika či vývoja v EÚ v kontexte Brexitu a po voľbách do Európskeho parlamentu.

 

Ministerské stretnutie s Kóreou predstavovalo posledné podujatie, ktoré organizuje slovenské predsedníctvo V4. Minister M. Lajčák sa v tejto súvislosti poďakoval ostatným štátom V4 za súčinnosť a pomoc. Predsedníckou krajinou sa stane Česká republika.

 

Po skončení ministerského stretnutia sa uskutočnilo bilaterálne stretnutie s kórejskou ministerkou. Na stretnutí minister M. Lajčák zdôraznil záujem rozvíjať vzájomné vzťahy, nielen v oblasti ekonomiky a obchodu, ale v ďalších oblastiach spoločného záujmu, predovšetkým na poli investícií s vyššou pridanou hodnotou, vedecko-technickej spolupráce, inovácií, akademickej spolupráce, kultúry, vzdelávania ale aj rozvojovej pomoci. Jedným z výsledkov stretnutia bola dohoda o programe pracovnej dovolenky. „Som presvedčený, že pre mladých ľudí, bez ohľadu na to, či sú zo Slovenska alebo z Kórejskej republiky, ide o skvelú príležitosť ako nielen spoznať naše krajiny, ale predovšetkým získať neoceniteľné skúsenosti, ktoré môžu následne využiť v praxi,“ poznamenal šéf slovenskej diplomacie.

 

Svoju partnerku taktiež informoval o priebehu a aktivitách realizovaných v rámci predsedníctva SR v OBSE a OECD.

 

Kórejská ministerka zahraničných vecí počas návštevy Slovenska vystúpila aj na konferencii GLOBSEC 2019.

 

Fotografie na stiahnutie sú k dispozícii na https://www.flickr.com/photos/mzvsr/albums/72157708972247931


​​

 
 

 

Kalendár podujatí

banner_konzularne_info
  • Verejnosti je dostupný prehľadný kalendár všetkých aktivít slovenského predsedníctva vo V4

 

 
 

O predsedníctve

Banner podujatia
  • Zámery predsedníctva SR vo V4
  • Tri kľúčové princípy predsedníctva
  • Medzinárodno-politický kontext predsedníctva
  • Programové východiská predsedníctva

 

 

​​

Program a priority

Banner podujatia

Slovenská republika bude vykonávať svoje piate predsedníctvo vo Vyšehradskej skupine (V4) od júla 2018 do júna 2019 v období kľúčových udalostí v európskom priestore. Slovensko preberie predsedníctvo vo V4 v čase prebiehajúcich rokovaní o budúcom Viacročnom finančnom rámci. Na túto diskusiu plynule nadviaže príprava novej Strategickej agendy pre EÚ na roky 2019 – 2024...

 

 
 

Dokumenty na stiahnute

 

pdf Program slovenského predsedníctva vo V4  (pdf; 393.90 KB)

pdf Program slovenského predsedníctva vo V4 v anglickom jazyku  (pdf; 571.58 KB)

 

 

 

Dátum poslednej aktualizácie: 9.7.2018 Dátum vytvorenia: 27.6.2014