Aktuálne správy

返回

Štátny tajomník F. Ružička otvoril Slovenské bezpečnostné fórum 2019

Štátny tajomník F. Ružička otvoril Slovenské bezpečnostné fórum 2019

7.10.2019 | Aktivity štátnych tajomníkov | SR a EÚ | Slovensko a NATO

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky František Ružička v pondelok (7. októbra 2019) otvoril 13. ročník Slovenského bezpečnostného fóra 2019 (SBF).

 

Euroatlantické centrum a Univerzitná knižnica v Bratislave (Depozitná knižnica NATO) pripravili druhú najväčšiu bezpečnostnú konferenciu v Slovenskej republike pod záštitou ministra zahraničných vecí a európskych záležitosti Slovenskej republiky Miroslava Lajčáka.

 

„Toto významné podujatie jednoznačne prispieva k širšej a substantívnejšej diskusii o našej bezpečnosti. Nežijeme v jednoduchej dobe. Kľúčové je, aby sa do diskusie zapájali experti, aby ju uchopili médiá a venovali sa jej politici,“ uviedol štátny tajomník.

 

F. Ružička pripomenul: „Zažívame krízu multilateralizmu, posilňuje sa unilateralizmus a nacionalizmus. Spochybňované sú multilaterálne právne rámce v odzbrojovaní, ale aj v obchode. Nastupujú nové technológie, ktoré prinášajú nevídané možnosti, ale aj nepredvídateľné nástrahy. Kybernetické útoky sú dnes bežnou súčasťou bezpečnostného prostredia. Hybridné taktiky sú kľúčovým prvkom konfliktov. Aj tradičné partnerstvá preto musia reagovať na nové výzvy a situácie.“ Štátny tajomník v tejto súvislosti zdôraznil, že takéto trendy poukazujú na nárast dôležitosti spojenectiev. Existencia a dodržiavanie pravidiel prinášajú pre krajiny ako Slovensko stabilitu a bezpečnostné záruky.

 

SBF sa venovalo najmä proeurópskemu a proatlantickému ukotveniu zahraničnej politiky Slovenskej republiky, kybernetickej bezpečnosti, ako aj nášmu pohľadu na Ukrajinu. Účastníci si zároveň pripomenuli 15. výročie vstupu SR do Európskej únie a NATO a 30 rokov po Nežnej revolúcii.

 

Konferencia SBF sa tradične uskutočňuje  na pôde Univerzitnej knižnice v Bratislave a každoročne hostí viac ako 150 predstaviteľov štátnej správy, diplomatického zboru, akademickej i mimovládnej sféry a taktiež novinárov.