Cestovný pas

Obsah
    Aktualizované 19.03.2024
    Publikované 31.08.2022

    Druhy cestovných dokladov, podmienky ich vydávania, odnímania a odoberania, práva a povinnosti slovenských občanov a iných osôb, podmienky prekračovania štátnej hranice Slovenskej republiky občanmi a sankcie za porušenie upravuje Zákon č. 647/2007 Z. z. o cestovných dokladoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

     

    Kto môže požiadať o pas

    Žiadosť o cestovný pas môžu podávať občania Slovenskej republiky, ktorí sa dlhodobo zdržiavajú alebo žijú na území Thajska, Kambodže, Laosu a Mjanmarska.

     

    Kde môžete požiadať o pas

    O cestovný pas môžete požiadať

    • ktorékoľvek okresné riaditeľstvo Policajného zboru SR, oddelenie dokladov -  je to najrýchlejší spôsob, ak sa zdržiavate v krajine susediacej so Slovenskom. Pozrite si informácie Ministerstva vnútra SR;
    • konzulárny úsek zastupiteľského úradu SR (slovenské veľvyslanectvo alebo generálny konzulát).

     

    Rezervujte si termín

    Na podanie žiadosti o vydanie cestovného pasu si vopred rezervujte termín e-mailom.

    Osobná účasť pri podaní žiadosti o cestovný pas je nevyhnutná.

     

    Aké dokumenty budete potrebovať

    Keď žiadate o cestovný pas, musíte byť schopní preukázať svoju totožnosť a slovenské občianstvo. V čase podania žiadosti musíte predložiť platný doklad totožnosti SR, ktorý slúži aj ako doklad o štátnom občianstve (občiansky preukaz SR alebo platný cestovný pas SR). Vodičský preukaz nie je doklad totožnosti.

    Ak takýto doklad nemáte, alebo je neplatný, musíte doložiť platné osvedčenie o štátnom občianstve Slovenskej republiky.

    Za občana mladšieho ako 15 rokov podáva žiadosť zákonný zástupca; osobná prítomnosť obidvoch osôb (zákonný zástupca i samotný maloletý) pri podaní žiadosti je nevyhnutná.

    Zákonný zástupca sa musí preukázať platným dokladom totožnosti (pas alebo občiansky preukaz) a predložiť slovenský rodný list dieťaťa. Ak bol vydaný slovenský rodný list, je predpoklad, že zápis o narodení dieťaťa sa nachádza v príslušných informačných systémoch. V takom prípade nemusíte rodný list predkladať.

    Ak je zákonným zástupcom osvojiteľ, poručník, opatrovník, je potrebné predložiť také právoplatné rozhodnutie súdu o zverení dieťaťa do opatery, v ktorom sa výslovne uvádza, že ho súd poveruje zastupovať zverenca i v občianskoprávnych veciach.

    Občan starší ako 15 rokov a mladší ako 18 rokov môže o vydanie cestovného pasu požiadať aj bez prítomnosti zákonného zástupcu, avšak k žiadosti je povinný pripojiť písomný súhlas zákonného zástupcu s jeho osvedčeným podpisom. Osvedčenie podpisu sa nevyžaduje, ak táto osoba vyjadrí svoj súhlas a žiadosť podpíše pred zastupiteľským úradom.

    Ak sú rodičia rozvedení a nebolo vydané právoplatné rozhodnutie súdu vo veciach týkajúcich sa cestovného pasu (podanie žiadosti o vydanie cestovného pasu, prevzatie vyhotoveného cestovného pasu), prípadne nebolo vydané právoplatné rozhodnutie súdu o pozbavení výkonu rodičovských práv alebo obmedzení výkonu rodičovských práv, môže vybavovať tieto záležitosti ktorýkoľvek z rodičov, pričom súhlas druhého rodiča sa ;nevyžaduje.

     

    Zápis dieťaťa do pasu

    Zápis dieťaťa do cestovného pasu sa od 27. 6. 2012 nevykonáva. Každý občan Slovenskej republiky je pri cestovaní do zahraničia bez ohľadu na vek povinný mať svoj vlastný cestovný doklad.

     

    Aké dokumenty nebude veľvyslanectvo vyžadovať

    V súvislosti so znižovaním administratívnej záťaže, veľvyslanectvo nebude od Vás vyžadovať dokumenty, ktorých obsah je možné dohľadať v informačných systémoch verejnej správy (napr. rodný, sobášny alebo úmrtný list) za predpokladu, že tieto údaje sú zapísané v týchto zdrojoch.

     

    Poplatky

    Vydanie cestovného pasu osobe staršej ako 16 rokov 40 eur, od 1. 4. 2024 je poplatok 60 eur
    Vydanie cestovného pasu osobe od 6 do 16 rokov 15 eur, od 1. 4. 2024 je poplatok 22 eur
    Vydanie cestovného pasu osobe mladšej ako 6 rokov 10 eur, od 1. 4. 2024 je poplatok 14 eur
    Vydanie cestovného pasu s platnosťou na 1 rok osobe staršej ako 16 rokov 30 eur, od 1. 4. 2024 je poplatok 45 eur
    Vydanie cestovného pasu s platnosťou na 1 rok osobe mladšej ako 16 rokov 10 eur, od 1. 4. 2024 je poplatok 14 eur

    Veľvyslanectvo vyberie poplatok vo výške:

    • dvojnásobku príslušnej sadzby pri prvej strate, odcudzení alebo poškodení cestovného dokladu v dobe jeho platnosti,
    • päťnásobku príslušnej sadzby pri druhej strate, odcudzení alebo poškodení cestovného dokladu v dobe jeho platnosti opakovane v priebehu dvoch po sebe nasledujúcich rokov,
    • desaťnásobku príslušnej sadzby pri tretej strate, odcudzení alebo poškodení cestovného dokladu v dobe jeho platnosti opakovane v priebehu dvoch po sebe nasledujúcich rokov.

    O aktuálnej výške poplatku a spôsobe jeho úhrady  v miestnej mene THB sa informujte vopred pri rezervovaní termínu podania žiadosti.

     

    Ako dlho trvá získanie pasu?

    Všetky cestovné pasy sa vyrábajú na Slovensku. Doba doručenia cestovného pasu závisí od rýchlosti jeho doručenia zo Slovenska na príslušné veľvyslanectvo.

    Veľvyslanectvo nemá možnosť urýchliť čas vybavovania.

     

    Prevzatie pasu

    Informáciu o tom, že pas je možné vyzdvihnúť, vám zašleme na e-mailovú adresu, ktorú uvediete pri podaní žiadosti. Pri prevzatí nového cestovného pasu je potrebné odovzdať starý pas, toto neplatí, ak ide o prvý cestovný pas žiadateľa alebo pas, ktorý bol odcudzený alebo bol stratený.

    Vyhotovený cestovný doklad si občan starší ako 15 rokov prevezme osobne alebo ho prevezme jemu blízka osoba (rodič, súrodenec, manžel, manželka alebo plnoleté dieťa). V takomto prípade nie je potrebné predloženie osvedčenej plnej moci na zastupovanie. Iný občan môže cestovný doklad prevziať na základe osvedčenej plnej moci na zastupovanie (§ 18 ods. 2 zákona).

    Osvedčená plná moc na zastupovanie sa nevyžaduje, ak občan starší ako 15 rokov pri podaní žiadosti o vydanie cestovného dokladu splnomocní iného občana a túto skutočnosť uvedie do žiadosti a podpíše pred pracovníkom zastupiteľského úradu (§ 18 ods. 3 zákona).

    Za občana mladšieho ako 15 rokov alebo za občana pozbaveného spôsobilosti na právne úkony alebo ktorého spôsobilosť na právne úkony bola obmedzená, prevezme vyhotovený cestovný doklad zákonný zástupca, ktorý žiadosť podal alebo iná osoba, ktorá žiadosť podala. Táto osoba sa nemôže dať zastupovať podľa všeobecného predpisu o správnom konaní (§ 18 ods. 1 zákona).

    Cestovný doklad vyhotovený na základe žiadosti podanej na zastupiteľskom úrade sa doručí na zastupiteľský úrad, na ktorom si ho prevezme osoba, ktorá podala žiadosť.

    Zákon umožňuje zasielanie vyhotovených cestovných pasov aj poštou za predpokladu, že konzulárne oddelenie Veľvyslanectva SR v Bangkoku obdrží potvrdené prevzatie cestovného dokladu a bude uhradené poštovné.

     

    Platnosť pasu

    Cestovný pas sa vydáva:

    • občanovi ktorý dovŕšil vek 16 rokov s platnosťou na 10 rokov,
    • občanovi mladšiemu ako 16 rokov s platnosťou na 5 rokov,
    • občanovi mladšiemu ako 6 rokov s platnosťou na 2 roky.

     

    Strata a odcudzenie cestovného dokladu

    Stratu a odcudzenie cestovného dokladu (cestovného pasu, občianskeho preukazu, náhradného cestovného dokladu) ale i vodičského preukazu je jeho držiteľ povinný bezodkladne nahlásiť najbližšiemu policajnému útvaru v štáte, v ktorom sa nachádza a taktiež polícii Slovenskej republiky.

    Ak nemá možnosť udalosť nahlásiť slovenskej polícii, udalosť nahlási osobne na ktoromkoľvek veľvyslanectve Slovenskej republiky.

     

    Náhradný cestovný doklad

    V prípade straty, odcudzenia, poškodenia či zničenia vášho cestovného dokladu Vám vystavíme náhradný cestovný doklad, s ktorým sa budete môcť vrátiť späť na Slovensko. 

    Cestovný doklad nenahrádza riadny cestovný doklad a nemôže byť používaný na účely ďalšieho cestovania. Tento doklad umožňuje len návrat do SR. Vystavuje sa len v prípade núdze s obmedzenou časovou platnosťou, nie v prípade vypršania platnosti riadneho dokladu.

    K vyplnenej žiadosti o cestovný doklad žiadateľ doloží iný identifikačný doklad s osobnými údajmi, potvrdzujúci, že ide o slovenského štátneho občana, potvrdenie polície o strate/odcudzení cestovného pasu, ak ku strate alebo odcudzeniu došlo, 2 fotografie pasového formátu a uhradí správny poplatok v miestnej mene vo výške 10 eur (od 1. 4. 2024 je poplatok 14 eur). Pri opakovanom vydaní náhradného cestového dokladu v priebehu šiestich po sebe nasledujúcich mesiacov ide o poplatok 20 eur (od 1. 4. 2024 je poplatok 30 eur) poplatok sa vyberá v THB podľa aktuálneho mesačného kurzu.

    Náhradný cestovný doklad sa spravidla vydáva v priebehu dňa na počkanie pre deti do 15 rokov a pre občanov, ktorí sa vedia preukázať predložením neplatného občianskeho preukazu, cestovného pasu alebo vodičského preukazu!

    Ak občan nemôže preukázať pravdivosť a úplnosť uvádzaných údajov v žiadosti (predložením neplatného občianskeho preukazu Slovenskej republiky, cestovného pasu Slovenskej republiky, vodičského preukazu Slovenskej republiky) náhradný cestovný doklad sa vystaví do 3 pracovných dní. 

    Vo výnimočnom prípade možno na návrat do SR vydať náhradný cestovný doklad aj pre občana mladšieho ako 15 rokov, narodeného v zahraničí. K žiadosti o jeho vydanie možno predložiť namiesto rodného listu vydaného osobitnou matrikou doklad o narodení dieťaťa vydaný orgánom štátu, v ktorom sa občan mladší ako 15 rokov narodil. Cudzozemský doklad o narodení dieťaťa musí byť pri podaní žiadosti o vydanie náhradného cestovného dokladu opatrený predpísanými overeniami.

    Náhradný cestovný doklad sa spolu s protokolom z polície predkladá na potvrdenie thajskému imigračnému úradu (Immigration Bureau in Bangkok, Government Center B, Chaengwattana Soi 7, Laksi, Bangkok 10210, Tel 0-2141-9889).

    Oznámenie

    Veľvyslanectvo SR v Bangkoku od júna 2023 prestalo vydávať potvrdenie o pravosti a držania dvoch platných slovenských cestovných pasov pre účelu presunu thajských víz. Thajský imigračný úrad bol v júni 2023 o tejto skutočnosti informovaný ako aj o tom, že občania SR môžu mať dva platné cestovné pasy, ktorých pravosť zabezpečujú bezpečnostné prvky. V prípade potreby na požiadanie pošleme kópiu oficiálneho listu na príslušný imigračný úrad.