1. Domov
  2. Cestovanie
  3. Bezpečnostná situácia

Bezpečnostná situácia

Egypt

Aktualizované 04.05.2022
Publikované 02.05.2022

Výnimočný stav vyhlásený v roku 2017 bol 25. októbra 2021 zrušený. Bezpečnostná situácia je v súčasnej dobe pomerne stabilizovaná. Egypt však naďalej patrí medzi krajiny s možným bezpečnostným rizikom. Egyptské úrady vynakladajú značné úsilie na zabezpečenie ochrany zdravia a majetku vlastných občanov ako aj turistov. Zvýšená opatrnosť sa odporúča v niektorých kritických regiónoch. Hlavné turistické destinácie Egypta ako oblasť južného Sinajského polostrova aj pobrežie Červeného mora sú považované za stabilizované. Turistom sa odporúča dodržiavať pokyny cestovnej kancelárie. Samozrejmosťou by mala byť bežná opatrnosť a dohľad nad osobnými vecami. 

Odporúčame štandardnú ostražitosť a nasledovanie pokynov miestnych orgánov. Pri plánovaní cesty do Egypta je vhodné sledovať aktuálne dianie v krajine a zodpovedne zvážiť možné riziko. Odporúčania na cestovanie a aktuálne informácie o krajine možno nájsť na stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky.  

Jemen

Publikované 23.06.2022

Neodporúčame žiadne cesty do Jemenu vrátane ostrova Sokotra. Cudzincom neustále hrozí nebezpečenstvo z dôvodu prebiehajúceho občianskeho a medzinárodného konfliktu. Politická situácia je neistá a pretrváva hrozba ďalšej eskalácie násilia a neporiadku. Vzhľadom na súčasnú politickú, bezpečnostnú situáciu existuje obmedzená vládna kontrola nad časťami krajiny s dominanciou hnutia Houthi alebo Al-Káidy v niektorých oblastiach. Pred akoukoľvek cestou v rámci krajiny by ste sa mali poradiť o bezpečnosti s miestnymi úradmi a/alebo kompetentnými bezpečnostnými expertmi. Pred cestou by ste si mali skontrolovať svoje trasy. Neinzerujte svoje cestovateľské ani iné plány prostredníctvom sociálnych médií.  

Libya

Aktualizované 04.05.2022
Publikované 02.05.2022

Politická a bezpečnostná situácia v Líbyi je maximálne nestabilná a nepredvídateľná. Vzhľadom na prebiehajúce boje a riziko únosov či teroristických útokov v celej krajine zostáva situácia naďalej mimoriadne nebezpečná. Existujú správy o zvýšenej vojenskej aktivite v oblastiach okolo Tripolisu a v samotnom meste. Cestovanie v rámci krajiny je mimoriadne nebezpečné. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR odporúča slovenským občanom okamžite opustiť krajinu.

Omán

Aktualizované 04.05.2022
Publikované 03.05.2022

Odhliadnuc od potenciálnych teroristických útokov, hroziacich v každej krajine sveta, možno považovať Omán z turistického a obchodného hľadiska za bezpečnú krajinu

Sudán

Aktualizované 09.04.2024
Publikované 03.05.2022

Ozbrojený konflikt prebieha v celom Sudáne a zahŕňa ťažké boje medzi rôznymi politickými a bezpečnostnými skupinami.

Situácia je násilná, nestabilná a mimoriadne nepredvídateľná, najmä v hlavnom meste Chartúm.

K prerušeniu dodávok elektrickej energie a komunikácie vrátane internetového a mobilného spojenia môže dôjsť kedykoľvek.

Na hraniciach medzi Čadom a Sudánom a v oblastiach hraničiacich s Južným Sudánom (vrátane spornej oblasti Abyei) pokračuje násilie.

Ozbrojené opozičné skupiny sú aktívne v štáte Stredný Darfúr a v častiach štátov Modrý Níl a Južný Kordofán.

Medzinárodné letisko v Chartúme a sudánska hranica s Čadom sú v súčasnosti uzavreté.

Tunisko

Aktualizované 04.05.2022
Publikované 03.05.2022

V Tunisku stále platí výnimočný stav vyhlásený 24. novembra 2015, teraz predĺžený do konca roka 2022. 

Všeobecne sa neodporúča cestovať do oblastí okolo hraníc s Alžírskom a Líbyou, do horských oblastí guvernátov Kasserine a Kef, v ktorých pravidelne prebiehajú vojenské antiteroristické akcie. Ďalej neodporúčame cestovať do oblasti miest Siliana, Kairouan a Kasserine, do púštnej zóny južne od línie Bir Rijm Maatoug - Borj Bourguiba - Ben Guerdan a do horskej oblasti na severozápade Tuniska. 

Pohyb v pohraničných a púštnych oblastiach je formálne zakázaný. V prípade cestnej kontroly sa vždy riaďte odporúčaním miestnych bezpečnostných síl. Podobne ako v iných krajinách aj v Tunisku existuje bežná kriminalita preto pripomíname potrebu dodržiavať bežné preventívne opatrenia. Najmä v oblastiach s malým počtom výskytu cudzincov odporúčame vyvarovať sa prejavov, konaní a oblečenia, ktoré by mohli v konzervatívnom a islamskom prostredí provokovať. 

Tunisku sa teraz nevyhýbajú ani prípady zneužitia kreditných kariet (nedovolené kopírovanie, nedovolená manipulácia a následný výber hotovosti pri kartách uložených v hoteli a pod.). V obehu sa v poslednej dobe vo zvýšenej miere vyskytujú falšované bankovky.