1. Domov
  2. Home

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Kodani

Kodaň - miestny čas:

Booking appointment

It is necessary to book an appointment to visit the consular section. 

Nasledujúci sviatok je
7. apríl
Veľkonočný piatok
Veľvyslanectvo je zatvorené

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ingrid Brocková prijala vo štvrtok, 15. decembra 2022, nového dánskeho veľvyslanca Christiana Grønbech-Jensena a tiež Richarda Sadleira, veľvyslanca Austrálie.

20.09.2022

V rámci Národného štipendijného programu Slovenskej republiky na podporu mobilít bola zverejnená nová výzva na predkladanie žiadostí o štipendium na študijné, výskumné, umelecké a prednáškové  pobyty v letnom semestri akademického roka 2022/2023.

Od 29. marca 2022 sú zrušené všetky opatrenia prijaté v súvislosti s COVID-19, ktoré upravovali vstup do Dánska (nie je potrebné sa preukázať pri vstupe do Dánska dokladom o očkovaní alebo prekonaní COVID-19, neplatí povinnosť podrobiť sa testovaniu na COVID-19 a karanténe, nevyžaduje sa ani registrácia pred vstupom)...


Study in Slovakia
The National Scholarship Programme of the Slovak Republic supports study/research/teaching/artistic mobility of international students, PhD students, university teachers, researchers and artists at higher education institutions and research organisations. 
BACKGROUND COLOR:
#003078
FONT COLOR:
#FFFFFF
LINK COLOR:
#FFFFFF

The Schengen area is a part of the territory of Europe in which people may travel freely without any border checks at internal borders of Schengen Member States. Citizens from some non-EU countries are required to have a visa when travelling to the Schengen area.

Slovakia is a special country. Even in such a small area, you’ll find everything from natural treasures and historical monuments to rich folk culture and modern entertainment in the busy city streets. Enjoy the beauty and unique atmosphere that Slovakia has to offer.

A qualified, productive and cost-effective labour force, unique geographical location in the heart of Europe, macroeconomic stability and membership in the Eurozone are just some of the factors that enable the successful implementation of investment projects in Slovakia.