1. 主页
  2. Podpora podnikania
  3. Dovoz agrokomodít do Číny

Updated 31.10.2023
Published 02.12.2022

Vstup agrokomodít na územie Číny sa riadi príslušnou národnou legislatívou Čínskej ľudovej republiky (Zákon Čínskej ľudovej republiky o bezpečnosti potravín, Vykonávacie predpisy Zákona Čínskej ľudovej republiky o bezpečnosti potravín, Zákon Čínskej ľudovej republiky o kontrole dovážaných a vyvážaných komodít, Vykonávacie predpisy zákona Čínskej ľudovej republiky o kontrole dovážaných a vyvážaných komodít, Zákon Čínskej ľudovej republiky o vstupnej a výstupnej karanténe zvierat a rastlín a vykonávacie predpisy k zákonu Čínskej ľudovej republiky o vstupnej a výstupnej karanténe zvierat a rastlín, Vyhláška GACC č. 248, Vyhláška GACC č. 249, ai.).

Ide o komplikovaný súbor pravidiel, podliehajúci neustálym zmenám. Preto výrobcovia a vývozcovia SR potrebujú mať v Číne kvalitného profesionálneho miestneho dovozu, schopného sledovať všetky zmeny pre špecifickú komoditu a usmerňovať slovenskú firmu.

Fytosanitárne a colné podmienky pre vstup agrokomodít na územie Číny riadi, implementuje a kontroluje Generálna administratíva colnej správy ČĽR (GACC) v spolupráci s Ministerstvom pôdohospodárstva a regionálneho rozvoja ČĽR (MARA).

Základné informácie v anglickom jazyku

Pre dovoz agrokomodít do Číny platia rozdielne podmienky vstupu podľa toho, či ide o vysokorizikové, alebo nízkorizikové potraviny. Generálna administratíva colnej správa ČĽR (GACC) v apríli 2021 vydala dve vyhlášky (Vyhláška č. 248 a vyhláška č. 249) a doposiaľ už takmer 100 vykonávacích predpisov v čínskom jazyku, ktoré od 1. 1. 2022 komplexne zmenili podmienky dovozu agrokomodít do Číny.

Podľa nich sa za vysokorizikové považuje 18 druhov komodít: mäso a mäsové výrobky, produkty akvakultúry, mliečne výrobky a mlieko, vtáčie hniezda a produkty vtáčích hniezd, črievka, produkty včelárstva, vajcia a vaječné produkty, jedlé oleje a tuky, plnené cestoviny a pečivo, obilniny, mlynské obilné výrobky a slad, čerstvá a sušená zelenina a sušené fazuľa, koreniny, orechy a semená, sušené ovocie, nepražené kávové bôby a kakaové bôby, potraviny pre špeciálnu výživu a funkčné potraviny.

Okrem toho sa všetci výrobcovia a vývozcovia potravín a nápojov do Číny musia úspešne zaregistrovať v systéme GACC „CIFER“.

Viac informácií je možné nájsť na stránke GACC „Single Window“ a na webovej stránke Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Pekingu, ktorý k téme vydal viacero usmernení, výkladov a realizoval webinár alebo na stránke EU SME Centrum Peking.

Pre vysokorizikové agrokomodity je potrebné, aby krajiny alebo regióny, ktoré majú záujem o vývoz potravín do Číny, prešli posúdením a preskúmaním čínskym systémom riadenia bezpečnosti potravín. Po vylúčení rizika výskytu infekčných ochorení zvierat, alebo rastlín v danej krajine, je potrebné uzavrieť bilaterálne protokoly na národnej úrovni. Uvedený proces trvá niekoľko rokov a vyžaduje zainteresovanosť štátnych inštitúcií Štátna veterinárna a potravinová správa SR a Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a firiem. Dotazníky na vyhodnotenie rizika vyžadujú okrem iného aj uvedenie národnej a európskej legislatívy a musia sa predložiť v anglickom a v čínskom jazyku. Ide o technicky a finančne náročný proces. Po úspešnom ukončení hodnotenia rizika na území krajiny so záujmom o export agrokomodity do Číny, musia úspešne prejsť procesom certifikácie aj prevádzky so záujmom o export, vrátane vypracovania bilingválnych dotazníkov (anglický a čínsky jazyk) a kontroly GACC (v súčasnosti video inšpekciou).

Podmienky pre export mäsa a mäsových výrobkov zo SR do Číny

Pre export mäsa z voľne žijúcich zvierat, vrátane diviny (vysoká zver, diviačia zver, zajac, bažanty), echidna ai., platia rovnaké pravidlá ako pre mäso a mäsové výrobky. Okrem toho sa na uvedené komodity vzťahuje aj Zákon o ochrane voľne žijúcich živočíchov v ČĽR, revidovaný po prepuknutí ochorenia Covid-19, ktorý reguluje alebo zakazuje konzumáciu voľne žijúcich živočíchov.

V prípade záujmu slovenského podnikateľa o export mäsa a mäsových výrobkov zo Slovenska do Číny, je potrebné osloviť príslušné štátne inštitúcie v SR, ktorými sú Štátna veterinárna a potravinová správa SR a Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Na základe predloženia žiadosti krajiny (SR) prostredníctvom Veľvyslanectva SR v Číne poskytne Generálna administratíva colnej správy dotazník a určí ďalší proces podľa typu komodity. Rýchlosť spracovania žiadosti na GACC závisí od kvality poskytnutých informácií žiadateľom a od predpokladaného exportného objemu, ktorý je potrebné uviesť.

Súvisiace odkazy

Zmena podmienok dovozu nápojov a potravín do Číny

Od 1. januára 2022 nadobudnú účinnosť dve vyhlášky Generálnej administratívy colnej správa ČĽR (GACC) Decree No. 248 a Decree No. 249, ktoré zásadne menia podmienky exportu potravín a nápojov dovážaných do Číny.
 
Preklad vyhlášky č. 249 do angličtiny
PDF 361.1 kB, 22-12-2, 106 stiahnutí
Stiahnuť
Preklad vyhlášky č. 248 do angličtiny
PDF 42.9 kB, 22-12-2, 99 stiahnutí
Stiahnuť

Všetci výrobcovia, spracovatelia a miesta uskladnenia (nízke teploty) potravín a nápojov s exportom do Číny sú povinní zaregistrovať sa v GACC elektronickom systéme CIFER.

Pre tovar expedovaný do Číny od 1. januára 2022 musia mať produkty pridelené  registračné číslo GACC (vyžadované v colnej deklarácii). Súčasne je potrebné na vnútornom a vonkajšom obale potravín a nápojov uviesť registračné číslo národnej autority, alebo registračné číslo GACC.

Ďalšou výraznou zmenou je rozšírenie zoznamu tzv. high risk products zo 4 druhov o ďalších 14 kategórií, spolu 18 druhov vysokorizikových produktov. Ich registráciu do systému CIFER môže vykonať v prípade Slovenskej republiky len Štátna veterinárna a potravinová správa SR a Úrad verejného zdravotníctva SR.

Štátna veterinárna a potravinová správa SR a Úrad verejného zdravotníctva SR vytvorí firme účet v systéme CIFER. Firma vloží požadované údaje do systému, národná autorita overí pravosť údajov a odošle žiadosť o registráciu do GACC.

Viac informácií nájdete v prezentáciách slovenského veľvyslanectva v Pekingu zverejnených spolu s ďalšími kľúčovými dokumentami na stránke veľvyslanectva v časti Aktuality.

Please allow cookies. Setting cookies

Dokumenty k zmenám podmienok od 1. decembra 2021

hscodes_cifer (Chinese from GACC CIFER)
PDF 5.7 MB, 22-12-2, 126 stiahnutí
Stiahnuť
Odpovede na otázky o nových predpisoch v anglickom jazyku
PDF 685.0 kB, 22-12-2, 118 stiahnutí
Stiahnuť
Reakcia GACC na otazky EU DEL v čínskom jazyku
PDF 4.0 MB, 22-12-2, 106 stiahnutí
Stiahnuť
Webinár a manuál vypracovaný slovenským veľvyslanectvom v Pekingu z informácií dostupných k 13. decembru 2021.
PDF 2.0 MB, 22-12-2, 100 stiahnutí
Stiahnuť
HS-codes GACC registration (EN google translation)
PDF 605.1 kB, 22-12-2, 155 stiahnutí
Stiahnuť
Prezentácia - Application System for Registration and Management of Overseas Manufacturers of Imported Foods
PDF 3.1 MB, 22-12-2, 579 stiahnutí
Stiahnuť
CIFER OPERATING MANUAL in Chinese language
PDF 2.8 MB, 22-12-2, 92 stiahnutí
Stiahnuť
Reakcia GACC na EU DEL otázky v čínskom jazyku
PDF 4.4 MB, 22-12-2, 130 stiahnutí
Stiahnuť
Reakcia GACC na EU DEL otázky v anglickom jazyku
PDF 517.0 kB, 22-12-2, 119 stiahnutí
Stiahnuť
Zmena podmienok dovozu potravín a nápojov do Číny od 1. 1. 2020 - webinár slovenského veľvyslanectva
PDF 2.5 MB, 22-12-2, 106 stiahnutí
Stiahnuť