Schengen Visa

On this page

    Čo je Schengen

    Schengenský priestor je časť územia Európy, v ktorom môžu osoby voľne prekračovať hranice na ktoromkoľvek mieste členských štátov bez toho, aby boli podrobené hraničnej a colnej kontrole. Vnútorné hranice sú zrušené, ale pre ochranu bezpečnosti členských štátov je posilnená kontrola na vonkajších hraniciach. Cieľom spoločných pravidiel kontrol a účinného dohľadu na vonkajších hraniciach je zamedzenie nelegálneho prisťahovalectva, pašovania drog a iných protizákonných aktivít. Členské štáty Schengenu majú tiež spoločný postup pri uplatňovaní vízovej politiky.

    Členské štáty Schengenu

    Belgicko, Bulharsko, Česko, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Chorvátsko, Island, Litva, Lichtenštajnsko, Lotyšsko, Luxembursko, Maďarsko, Malta, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarska konfederácia, Švédsko, Taliansko.

    Viac o schengenskom priestore na webovej stránke Ministerstva vnútra SR

    Čo je vízum?

    Vízum je povolenie oprávňujúce cudzinca prechádzať alebo sa zdržiavať v schengenskom priestore alebo na území niektorých štátov schengenského priestoru po dobu jeho platnosti. Vízum sa udeľuje vo forme vízovej nálepky. Víza vydávajú zastupiteľské úrady v zahraničí alebo vo výnimočných prípadoch príslušný policajný útvar na hraničnom priechode. 

     

    Potrebujete vízum na vstup do Schengenu? 

    Zoznam tretích krajín, ktorých štátni príslušníci musia mať víza na vstup na územie členských štátov pri pobytoch, ktorých dĺžka nepresiahne 90 dní v rámci akéhokoľvek 180-dňového obdobia, je uvedený v nariadení (EÚ) 2018/1806. 

    Jednotlivé členské štáty môžu na základe bilaterálnych dohôd s tretími štátmi oslobodiť od vízovej povinnosti držiteľov diplomatických a služobných pasov.

    Zoznam krajín, ktorých občania nepodliehajú vízovej povinnosti pri vstupe na územie SR

    Ďalšie informácie o vízovej povinnosti a existujúcich výnimkách

    V prípade, ak dĺžka plánovaného pobytu cudzinca v SR presiahne 90 dní, je potrebné požiadať o povolenie na pobyt alebo o národné vízum podľa zákona č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

     

    Kde si môžete podať žiadosť o vízum?

    Žiadosť o schengenské vízum je potrebné podať na zastupiteľskom úrade členského štátu, ktorý je hlavným cieľom cesty. Ak cesta(y) zahŕňa(jú) viac ako jeden členský štát, štátom príslušným na prijatie žiadosti je štát, ktorý je hlavným cieľom cesty z hľadiska dĺžky a účelu pobytu. Ak nie je možné určiť hlavný cieľ cesty, je príslušným štátom ten členský štát, ktorého hranice žiadateľ pri vstupe do schengenského priestoru prekročí ako prvé. 

    Zoznam zastupiteľských úradov Slovenskej republiky

    Žiadosť o vízum na sa podáva na miestne príslušnom zastupiteľskom úrade. V prípade, ak má cudzinec povolený pobyt v tretej krajine (inej ako je krajina jeho štátnej príslušnosti), môže si podať žiadosť o vízum na zastupiteľskom úrade príslušnom pre krajinu jeho súčasného bydliska.

    Okrem podania žiadosti priamo na zastupiteľskom úrade Slovenskej republiky môže cudzinec podať žiadosť o schengenské vízum aj vo vízovom centre, ak v krajine pobytu cudzinca Slovenská republika spolupracuje pri zbere žiadostí o víza s externým poskytovateľom služieb.

    Zoznam vízových centier Slovenskej republiky v zahraničí

    Ak Slovenská republika uzatvorila s iným členským štátom dohodu o zastúpení pri vydávaní víz, môže cudzinec požiadať o schengenské vízum aj na zastupiteľskom úrade daného členského štátu v krajine pobytu žiadateľa, prípadne vo vízovom centre tohto členského štátu.

    Zastupovanie Slovenskej republiky pri udeľovaní schengenských víz

    Možnosť požiadať o vízum na zastupiteľskom úrade iného členského štátu alebo vo vízovom centre sa netýka národných víz. O národné vízum je potrebné požiadať výlučne na zastupiteľskom úrade Slovenskej republiky.

     

     

    Aký typ víza potrebujem?

    Typ víza, ktorý potrebujete, závisí od dĺžky a účelu vašej cesty. Vízum sa udelí na jeden, dva alebo viac vstupov. O dĺžke platnosti, dobe pobytu a počtu vstupov rozhodne zastupiteľský úrad v zmysle schengenských predpisov.

    Titulok

    Airport transit visa (A)

    Letiskové tranzitné vízum (A vízum)

    Za normálnych okolností môžete počas zastávky alebo transferu medzi dvoma etapami medzinárodného letu zotrvať v medzinárodnej tranzitnej zóne na letisku bez víz. V závislosti od štátnej príslušnosti podliehajú niektoré kategórie cudzincov vízovej povinnosti, aj keď neopúšťajú medzinárodnú tranzitnú zónu letiska. Letiskové tranzitné víza oprávňujú iba na prechod cez medzinárodné tranzitné priestory letísk.

    Uniform Schengen visa (C)

    Jednotné schengenské vízum (C vízum)

    Členské štáty Schengenu udeľujú vo všeobecnosti jednotné schengenské víza platné na území všetkých schengenských štátov. Toto vízum umožňuje vstúpiť na územie schengenských krajín na pobyt alebo viac pobytov, ktorých trvanie v súhrne nepresiahne 90 dní v rámci akéhokoľvek 180-dňového obdobia, čo zahŕňa posúdenie obdobia 180 dní predchádzajúcich každému jednotlivému dňu pobytu. Maximálna dĺžka platnosti schengenského víza je 5 rokov.

    V určitých prípadoch však môže byť vydané vízum s obmedzenou územnou platnosťou platné len na území členského štátu, ktorý vízum vydal, alebo na území len niektorých členských štátov. Údaje o územnej platnosti víza, dobe platnosti víza, počte dní povoleného pobytu a počte povolených vstupov sú vyznačené na vízovej nálepke. 

    National (long-stay) visa (D)

    Národné vízum sa udeľuje na pobyt v Slovenskej republike v trvaní viac ako 90 dní a môže byť udelené v nasledovných prípadoch:

    • a) ak je to potrebné v súvislosti s udelením pobytu v Slovenskej republike;
    • b) ak je žiadateľ starší ako 15 rokov prijatý na jazykové vzdelávanie na jazykovej škole  v rozsahu najmenej 25 vyučovacích hodín týždenne; 
    • c) ak je to potrebné na plnenie záväzkov Slovenskej republiky vyplývajúcich z medzinárodných zmlúv;
    • d) ak je to v záujme Slovenskej republiky;
    • e) rodinnému príslušníkovi azylanta alebo cudzinca, ktorému sa poskytla doplnková ochrana. 

    Národné vízum oprávňuje držiteľa na pobyt v Slovenskej republike po dobu jeho platnosti a zároveň na pobyt v iných schengenských štátoch v trvaní najviac 90 dní v rámci akéhokoľvek 180-dňového obdobia. Maximálna dĺžka platnosti národného víza je 1 rok.

    Poznámka
    Ak plánovaný pobyt cudzinca v Slovenskej republike presiahne 90 dní a nie sú splnené podmienky pre udelenie národné víza, je potrebné požiadať o povolenie na pobyt.
     

    Bližšie informácie o národných vízach a podmienkach podania žiadosti


    Aké sú podmienky pre udelenie schengenského víza?

    Vydávanie schengenských víz upravuje predovšetkým nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 810/2009, ktorým sa ustanovuje vízový kódex Spoločenstva (vízový kódex), ako aj bilaterálne dohody medzi Európskou úniou a tretími krajinami o zjednodušení vydávania víz. 

    Pre získanie aktuálnych a podrobných informácií o podmienkach podania žiadosti o schengenské vízum je potrebné kontaktovať príslušný zastupiteľský úrad. Nižšie uvedené informácie majú všeobecný charakter a nemusia obsahovať všetky požiadavky platné pre dané teritórium. Rozsah dokladov predkladaných k žiadosti o vízum sa môže v jednotlivých štátov líšiť v závislosti od miestnych podmienok a pravidiel dohodnutých v rámci miestnej schengenskej spolupráce členských štátov.

    Na rodinných príslušníkov občanov Únie sa vzťahujú osobitné podmienky pre podanie žiadosti a udelenie víza.

    Bližšie informácie o tom, kto je pre účely zákona a pre účely vydania víza považovaný za rodinného príslušníka občana Únie, a aké sú podmienky pre prijatie žiadosti a udelenie víza

     

    Kedy mám požiadať o schengenské vízum a aké sú lehoty pre rozhodnutie o žiadosti?

    Žiadosť o schengenské vízum by ste mali podať čo najskôr, nie však skôr ako 6 mesiacov pred plánovanou cestou a spravidla najneskôr 15 kalendárnych dní pred plánovanou cestou.

    Lehota pre rozhodnutie o žiadosti o schengenské vízum je totiž 15 kalendárnych dní odo dňa prijatia žiadosti. Vo výnimočných prípadoch, ak sa vyžaduje predloženie dodatočných dokladov alebo je potrebné ďalšie preskúmanie žiadosti, môže byť lehota predĺžená. Nesmie však presiahnuť 45 kalendárnych dní. 

    Rodinným príslušníkom občanov štátov, s ktorými Európska únia uzatvorila  dohody o zjednodušení postupu pri vydávaní víz je lehota na rozhodnutie o žiadosti skrátená na  najviac 10 kalendárnych dní odo dňa prijatia žiadosti o vízum.

    Rodinným príslušníkov občanov Únie sa víza udelia čo najskôr a na základe zrýchleného postupu, najneskôr do 10 kalendárnych dní odo dňa prijatia žiadosti o vízum.

     

    Bilaterálne dohody medzi Európskou úniou o zjednodušení postupu pri vydávaní víz

    Albánsko*, ArménskoAzerbajdžanBielorusko (uplatňovanie čiastočne pozastavené od 12.11.2021), Bosna a Hercegovina*, Čierna Hora*, Gruzínsko*, KapverdySeverné Macedónsko*, Moldavsko*, Rusko (uplatňovanie pozastavené od 12.9.2022), Srbsko*, Ukrajina*

    *Vízová povinnosť sa nevzťahuje na držiteľov biometrických pasov.

    V prípade žiadosti o vízum občanov vyššie uvedených štátov môže byť doba spracovania žiadosti o vízum vo výnimočných prípadoch predĺžená najviac na 30 dní. 

    Žiadateľ nesie zodpovednosť za včasné podanie žiadosti o vízum. Zastupiteľské úrady spracúvajú žiadosti v čo najkratšej lehote. Pri podaní žiadosti je však potrebné mať na zreteli, že žiadosť o schengenské vízum môže podliehať predchádzajúcej konzultácii s ústrednými orgánmi iných členských štátov. Konzultačná lehota pre poskytnutie odpovede členským štátom je sedem kalendárnych dní. 

    Tretie krajiny, v prípade ktorých sa na ich štátnych príslušníkov alebo na určité kategórie týchto štátnych príslušníkov vzťahuje povinnosť predchádzajúcej konzultácie

    Aké doklady je potrebné predložiť k žiadosti o schengenské vízum?

    Vo všeobecnosti žiadateľ pri podávaní žiadosti

    1

    The application must be filled-in properly and signed by the applicant; in case the applicant is under 18 or a person lacking legal capacity, the application shall be signed by a parent or guardian who is required to attach a copy of the document identifying him/her as the applicant’s legal guardian..

    Further information will be provided by the diplomatic mission.

    2

    Predloží platný cestovný doklad, platný po dobu najmenej troch mesiacov po skončení platnosti požadovaného víza a predpokladanom dátume odchodu zo schengenského priestoru, ktorý obsahuje najmenej dve prázdne stránky a bol vydaný nie viac ako pred desiatimi rokmi. 

    3

    Predloží farebnú fotografiu tváre pasového formátu (1ks), zodpovedajúcu požiadavkám ICAO, na svetlom pozadí.

    4

    V prípade potreby umožní odobratie svojich odtlačkov prstov

    Odtlačky prstov desiatich prstov žiadateľa sa snímajú raz za 59 mesiacov, s výnimkou nižšie uvedených prípadov.

    Aj keď žiadateľ v minulosti odtlačky odovzdal, jeho žiadateľa sa musia zosnímať opakovane v prípade:

    • pochybností o totožnosti žiadateľa; 
    • ak nie je možné odtlačky získať z predchádzajúcej žiadosti o vízum nachádzajúcej sa vo vízovom informačnom systéme;
    • ak nízka kvalita v minulosti zosnímaných odtlačkov prstov uložených vo vízovom informačnom systéme neumožňuje ich použitie v novej žiadosti.

    Od povinnosti podrobiť sa zosnímaniu odtlačkov prstov rúk sú oslobodené nasledovné kategórie osôb:

    a) deti mladšie ako 12 rokov; 

    b) osoby, ktorým je fyzicky nemožné odobrať odtlačky prstov; 

    c) hlavy štátov alebo predsedovia vlád a členovia národných vlád sprevádzaní manželkami alebo manželmi, a členovia ich oficiálnej delegácie, ak sú na oficiálny účel pozvaní vládou členského štátu alebo medzinárodnými organizáciami.

    5

    Sprievodné doklady predkladané k žiadosti o jednotné schengenské vízum zahŕňajú:

    1. doklady preukazujúce účel cesty

    K žiadosti možno predložiť napr. jeden alebo viacero z nižšie uvedených dokumentov (nižšie uvedený zoznam má indikatívny charakter):

     

    Organizovaná/individuálna turistika

    • voucher vydaný cestovnou kanceláriou s potvrdením o poskytnutých službách;
    • potvrdenie o ubytovaní vydané ubytovacím zariadením;
    • potvrdenie o poskytnutí ubytovania vystavené súkromnou osobou poskytujúcou ubytovanie vo vlastnej nehnuteľnosti s úradne overeným podpisom;

     

    Návšteva na základe pozvania

     

    Medzinárodné konferencie, semináre, sympózia, kultúrne a športové podujatia

    • pozvanie vydané organizátorom podujatia;
    • oficiálny list vysielajúcej organizácie žiadajúcej o udelenie víz pre jej zamestnanca;
    • vstupenka na kultúrne alebo športové podujatie;

     

    Iné účely

    • potvrdenie zdravotníckeho zariadenia o plánovanej liečbe alebo lekárskom zákroku; 
    • potvrdenie vzdelávacej inštitúcie o prijatí na štúdium, jazykový kurz alebo iný druh vzdelávania, ktorého dĺžka nepresiahne 90 dní;
    • písomná žiadosť národného združenia dopravcov danej krajiny zabezpečujúceho cestnú dopravu s uvedením účelu, trvania a frekvencie ciest;
    • iný doklad potvrdzujúci účel pobytu.

     

    V prípade, ak je žiadateľ o vízum občanom krajiny s ktorou EÚ uzatvorila dohodu o zjednodušení postupu pri vydávaní víz, sú podrobnosti o dokladoch o účele cesty predkladaných niektorými kategóriami žiadateľov o víza upravené v predmetných dohodách.

     

    2. dokumenty týkajúce sa zabezpečenia ubytovania

    napríklad:

    • voucher vydaný cestovnou kanceláriou potvrdzujúci ubytovanie a služby;
    • potvrdenie o ubytovaní vydané ubytovacím zariadením;
    • pozvanie, v ktorom pozývateľ potvrdí poskytnutie ubytovania žiadateľovi;
    • potvrdenie o poskytnutí ubytovania vystavené súkromnou osobou (vlastníkom nehnuteľnosti); 
    • iné doklady potvrdzujúce ubytovanie alebo skutočnosť, že žiadateľ má dostatočné prostriedky na jeho úhradu;

     

    3. dokumenty týkajúce sa finančného zabezpečenia

    napríklad: 

    • výpis z bankového účtu s uvedením transakcií za obdobie minimálne posledné 3 mesiace;
    • dokument potvrdzujúci pravidelný príjem (plat, dôchodok) za obdobie minimálne posledné 3 mesiace (napr. potvrdenie zamestnávateľa, sociálnej poisťovne, pracovná zmluva atď.);
    • potvrdenie o finančnom sponzorstve treťou osobou (napr. pozvanie overené príslušným oddelením cudzineckej polície Úradu hraničnej a cudzineckej polície Policajného zboru, ktoré potvrdzuje záväzok pozývajúcej osoby, že uhradí všetky náklady spojené s pobytom a vycestovaním pozývaného štátneho príslušníka);
    • cestovné šeky; 
    • pozvanie overené cudzineckou políciou SR, sponzorský list a jeden z vyššie uvedených dokladov vydaných na meno sponzora).
    • iné doklady, ktoré zaručujú dostupné finančné prostriedky v konvertibilnej mene. 

     

    Požadovaná suma finančného zabezpečenia je 56 eur na osobu a deň pobytu podľa vyhlášky ministerstva vnútra č. 499/2011 o určení sumy finančných prostriedkov potrebných na pokrytie nákladov spojených s pobytom štátneho príslušníka tretej krajiny na území Slovenskej republiky. Suma je tvorená viacerými zložkami a v prípade, ak má žiadateľ o vízum pobyt na území Slovenskej republiky čiastočne uhradený, na túto skutočnosť sa prihliada.

     

    Upozornenie

    Občania tretích štátov Bangladéš, Bielorusko, Irán, Maroko, Pakistan, Vietnam - predkladajú k žiadosti policajné overené pozvanie, bez ohľadu na účel cesty.

    Informácie o výnimkách poskytne žiadateľovi zastupiteľský úrad.

     

    4. dokumenty umožňujúce posúdiť úmysel žiadateľa opustiť schengenský priestor pred skončením platnosti víza

    napríklad: 

    • predloženie rezervácie spiatočného alebo obojsmerného cestovného lístka (letenka, lístok na autobus/vlak,).
    • potvrdenie o finančných prostriedkoch v krajine pobytu;
    • potvrdenie o zamestnaní;
    • doklad o nehnuteľnom majetku;
    • doklad o integrácii v krajine pobytu.

     

    5. V prípade maloletých osôb

    • kópia rodného listu maloletého žiadateľa (predkladá sa za účelom overenia oprávnenia zákonného zástupcu podať žiadosť za maloletého žiadateľa);
    • súhlas rodičov alebo zákonných zástupcov s vycestovaním dieťaťa (ak sa vyžaduje  podľa právnych predpisov krajiny pobytu žiadateľa alebo miestnych podmienok).

     

    6. V prípade štátnych príslušníkov tretích krajín s pobytom v inej krajine ako krajina pôvodu

    • doklad preukazujúci povolený pobyt na území daného štátu (napr. povolenie na pobyt, dlhodobé vízum) (predkladá sa za účelom preverenie príslušnosti zastupiteľského úradu pre prijatie žiadosti)

     

    7. iné doklady

    Zastupiteľský úrad môže v individuálnych prípadoch pre potreby rozhodnutia o udelení víza vyžiadať od cudzinca ďalšie doklady s cieľom preveriť deklarovaný účel cesty a úmysel žiadateľa vrátiť sa späť do domovskej krajiny alebo krajiny pobytu.

    Na rodinných príslušníkov štátnych príslušníkov Únie sa vyššie uvedené požiadavky nevzťahujú. 

    Pre získanie aktuálnych a podrobných informácií o podmienkach podania žiadosti o schengenské vízum a sprievodných dokladoch je potrebné kontaktovať príslušný zastupiteľský úrad. Vyššie uvedené informácie majú všeobecný charakter a nemusia obsahovať všetky požiadavky platné pre dané teritórium. Rozsah dokladov predkladaných k žiadosti o vízum sa môže v jednotlivých štátov líšiť v závislosti od miestnych podmienok.

    6

    Poistenie musí pokrývať celú dobu pobytu alebo prvú plánovanú cestu, platné pre všetky krajiny schengenského priestoru. Musí zahŕňať všetky náklady, ktoré môžu vzniknúť v súvislosti s repatriáciou zo zdravotných dôvodov, z dôvodov naliehavého lekárskeho ošetrenia, naliehavej nemocničnej liečby alebo úmrtia žiadateľa. Požadované minimálne poistné krytie je 30 000 eur.


    Žiadosť o vízum a ochrana osobných údajov

    V žiadosti o vízum uvádzate Vaše osobné údaje, prípadne osobné údaje aj iných osôb (napríklad osoby, ktorá je pozývateľom, či osobné údaje rodinného príslušníka). Nižšie v priložených dokumentoch si môžete prečítať informácie o spracúvaní vašich osobných údajov v žiadosti o vízum ministerstvom a tiež to, ako si je možné uplatniť vaše práva v súvislosti so spracúvaním vašich osobných údajov vo vízovom informačnom systéme.

    Informácia o spracúvaní osobných údajov v žiadosti o vízum

    Práva dotknutej osoby vo Vízovom informačnom systéme


    What visa fee will I pay for the visa application?

    The visa fees are regulated by the Act No. 145/1995 Coll. On Visa Fees on Administrative Fees.

    Visa type Fee charged
    Schengen visa application 80 eur
    Schengen Visa application for Turkish citizens younger than 18 years old 0 eur
    Schengen visa application of a child younger than 6 years of age 0 eur
    Schengen visa application of a child of age 6 to 12 years 40 eur
    Schengen visa application of a national of the third country, which has concluded a visa facilitation agreement with the European Union* 35 eur
    Schengen visa application of a national of the national of Ukraine or Belarus, if the visa is to be issued in an accelerated procedure 70 eur
    National (long-stay) visa granted in connection with the performance of commitments of the Slovak Republic under international treaties or for the benefit of the Slovak Republic 35 eur
    National (long-stay) visa granted in connection with a residence permit application to be submitted in the Slovak Republic 60 eur
    National (long-stay) visa issued to the holder of the residence permit in the Slovak Republic 10 eur

     

    The fee is not affected by number of entries or length of validity of the requested visa. The fees are paid in a freely convertible currency or in a local currency of the location where the application has been lodged, using the reference exchange rate specified and announced by the European Central Bank or the Slovak National Bank on the day preceding the first calendar day of the months in which the fee is collected. Further information on the currency and acceptable forms of payment are provided by the diplomatic mission.

    The fee is not refundable in case of the visa refusal.

    Service fee charged by the visa centre

    When lodging the application at the visa centre the applicant is required to pay not only the administrative (consular) fee but also an additional service fee charged by the visa centre for the provided services. The service fee depends on the location and is regulated by the agreement concluded between the Ministry of Foreign and European Affairs of the Slovak Republic and the external service provider. Further information on the service fee will be provided by the diplomatic mission.

     

    Visa fee exemptions 

    Certain categories of applicants are exempt from the requirement to pay the visa fee.

    No administrative fee is charged for a visa application filed by the third country national who is the family member of an EU or EEA national and exercises his/her right of free movement.

     

    Frequently asked questions

    Do I need an appointment to submit my visa application?

    Zastupiteľské úrady alebo vízové centrá môžu vyžadovať, aby si žiadateľ rezervoval termín pre podanie žiadosti. Bližšie informácie poskytne žiadateľovi príslušný zastupiteľský úrad.

    Do I need to file my visa application in person?

    Žiadosť o vízum sa podáva osobne na zastupiteľskom úrade alebo vo vízovom centre. Za maloleté osoby podáva žiadosť o vízum zákonný zástupca. Uvedené nemá vplyv na potrebu osobnej prítomnosti maloletého žiadateľa pri podaní žiadosti, najmä v prípade ak sa na neho vzťahuje povinnosť odovzdať odtlačky prstov. 

    V určitých prípadoch môžete byť oslobodený od osobnej prítomnosti pri podávaní žiadosti o vízum. Bližšie informácie vám poskytne príslušný zastupiteľský úrad.

    Žiadosť o vízum môže podať za žiadateľa aj profesijné, kultúrne, športové alebo vzdelávacie združenie alebo inštitúcia v mene svojich členov, alebo akreditovaný sprostredkovateľský subjekt. Informáciu o sprostredkovateľských subjektoch akreditovaných pri zastupiteľskom úrade vám poskytne príslušný zastupiteľský úrad.

    Can I apply for the visa at the Slovak diplomatic mission, even if I intend to visit other Schengen countries?

    Pre prijatie žiadosti o vízum je vždy príslušný zastupiteľský úrad toho členského štátu, ktorý je hlavným cieľom vášho pobytu.

    Ak plánujete navštíviť súčasne viaceré schengenské štáty, alebo ak počas obdobia dvoch mesiacov plánujete uskutočniť viacero samostatných návštev, zastupiteľský úrad Slovenskej republiky je príslušný spracovať vašu žiadosť o vízum v prípade, ak je Slovensko hlavným cieľom vášho pobytu alebo strávite na jeho území najdlhší čas. Ak nie je možné určiť hlavný cieľ pobytu, je zastupiteľský úrad Slovenskej republiky príslušný prijať vašu žiadosť, ak je Slovensko krajinou vášho prvého vstupu so schengenského priestoru.

    Can I apply for a Schengen visa, if I have already spent some time in the Schengen area in the last 180 days?

    Schengenské vízum vám umožňuje vstúpiť na územie schengenských krajín na pobyt alebo viac pobytov, ktorých trvanie nepresiahne 90 dní v rámci akéhokoľvek 180-dňového obdobia, čo zahŕňa posúdenie obdobia 180 dní predchádzajúcich každému jednotlivému dňu pobytu.

    Ak ste v predchádzajúcom období 180 dní navštívili schengenský priestor a chcete zistiť, koľko dní môžete v schengenskom priestore stráviť pri nasledujúcej plánovanej ceste, schengenská kalkulačka vám pomôže preveriť si legálnosť vašich minulých ako aj budúcich pobytov v schengenskom priestore a vypočíta, koľko dní môžete ešte v schengenskom priestore stráviť pri nasledujúcej návšteve, alebo kedy môžete opätovne vstúpiť do schengenského priestoru po tom, čo ste tam strávili 90 dní.

    Do I get the admissibility stamp in my passport when applying for the Schengen visa?

    Do dňa úplného sprevádzkovania vízového informačného systému vo všetkých regiónoch označovali pri prijatí žiadosti zastupiteľské úrady pasy tzv. pečiatkou prípustnosti. Pečiatka uvádzala názov schengenského štátu, ktorý spracúval žiadosť o vízum, dátum prijatia žiadosti, názov úradu a typ požadovaného víza.  Pečiatka nemá právne účinky a v prípade udelenia víza sa prekryla vízovou nálepkou. Diplomatické a služobné pasy sa pečiatkou neoznačovali. V súčasnosti zastupiteľské úrady Slovenskej republiky pečiatkou prípustnosti pasy neoznačujú.

    Is my Schengen visa application subject to the prior consultations of Member States?

    Podľa článku 22 vízového kódexu môže členský štát požadovať, aby sa ústredné orgány iných členských štátov obrátili na jeho ústredné orgány pri posudzovaní žiadostí o víza podaných štátnymi príslušníkmi určitých tretích krajín alebo určitými kategóriami týchto štátnych príslušníkov. Takéto konzultácie sa nevyžadujú pri žiadostiach o letiskové tranzitné víza. 

    Zoznam tretích krajín a určitých kategórií osôb, ktorých sa týka predchádzajúca konzultácia

    Zaradenie tretej krajiny do zoznamu znamená, že aspoň jeden z členských štátov túto predchádzajúcu konzultáciu požaduje.

    Third countries whose nationals or specific categories of such third country nationals who are subject to prior consultation
    PDF 122.4 kB, 4.2.2023, 103 stiahnutí
    Stiahnuť

    What happens if my visa application has been refused?

    V prípade zamietnutia žiadosti o vízum, ako aj v prípade zrušenia alebo odvolania udeleného víza, žiadateľ dostane štandardný formulár pre oznámenie a odôvodnenie zamietnutia víza s poučením o ďalšom možnom postupe.

    May I file an appeal if my application has been refused?

    Ak bola vaša žiadosť o vízum zamietnutá, máte právo podať voči rozhodnutiu o zamietnutí víza odvolanie. Informácie o možnostiach odvolania sa voči rozhodnutiu o neudelení víza sú súčasťou štandardného formulára pre oznámenie a odôvodnenie zamietnutia víza.

    Dotknutá osoba môže proti rozhodnutiu o zamietnutí, zrušení alebo odvolaní víza podať odvolanie podľa vnútroštátneho práva Slovenskej republiky (zákon č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov) na zastupiteľskom úrade Slovenskej republiky, ktorý rozhodnutie vydal, a to v lehote 15 dní odo dňa prevzatia tohto rozhodnutia, ak ide o rodinného príslušníka občana Únie, v lehote 30 dní od prevzatia tohto rozhodnutia. Odvolanie musí obsahovať údaje o tom, kto ho podáva, v čom vidí nesprávnosť rozhodnutia a jeho rozpor s právnymi predpismi. Odvolanie sa podáva v slovenskom jazyku, v opačnom prípade musí byť priložený úradný preklad do slovenského jazyka.

    Dotknutá osoba je povinná zaplatiť pri podaní odvolania na zastupiteľskom úrade Slovenskej republiky správny poplatok podľa položky 240 písm. e) sadzobníka zákona č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch v znení neskorších predpisov vo výške 80 EUR (v prepočte na príslušnú menu). V prípade, že správny poplatok nebude uhradený, zastupiteľský úrad Slovenskej republiky konanie zastaví podľa § 9 citovaného zákona. Zastupiteľský úrad uhradený poplatok vráti, ak sa odvolaniu vyhovie.

    Na konanie o odvolaní proti rozhodnutiu o zamietnutí, zrušení alebo odvolaní víza, ktoré vydal zastupiteľský úrad sa nevzťahuje všeobecný predpis o správnom konaní, to neplatí ak ide o rodinného príslušníka občana Únie. Rozhodnutie o zamietnutí, zrušení alebo odvolaní víza je preskúmateľné súdom.

    Is my Schengen visa valid only in Slovakia?

    Územná platnosť víza je uvedená vo vízovej nálepke v riadku „Platné pre/Valid for“. Vízum môže byť udelené s platnosťou pre všetky členské štáty Schengenu. V takomto prípade je na vízovej nálepke uvedené „Platí pre: Schengenské štáty“ a držiteľ takéhoto víza sa môže voľne pohybovať po celom priestore Schengenu v rámci časovej platnosti víza a stanovenej doby pobytu. Ak je územná platnosť obmedzená, vo vízovej nálepke bude vyznačené napríklad: „Platí pre: SK“ (To znamená, že vízum je platné len pre územie Slovenskej republiky.) alebo napríklad „Schengenské štáty – GR“ (to znamená, že vízum je platné pre všetky schengenské štáty okrem Grécka).

    Can I use my visa for repeated travels from/to the Schengen area?

    Krátkodobé schengenské vízum môže byť udelené na jeden alebo viac vstupov. Ak ste držiteľom víza na jeden vstup a z územia Schengenu ste vystúpili, vaše vízum už nie je platné pre opätovný vstup do Schengenu. Vízum na viac vstupov vás oprávňuje na viacnásobný vstup a výstup zo schengenského priestoru v rámci platnosti víza a doby povoleného pobytu.

    Can I use a Schengen visa issued by a Slovak diplomatic mission to enter Slovakia via an airport outside the Slovak territory?

    Áno. S platným schengenským vízom môžete vstúpiť cez ktorýkoľvek hraničný priechod, resp. letisko v rámci schengenského priestoru.

    I have a valid Schengen visa in my passport. Can I be denied entry to Slovakia?

    Udelené schengenské vízum nezaručuje žiadateľovi automatické právo na vstup do schengenského priestoru a žiadateľ sa musí podrobiť hraničnej kontrolu pri prechode vonkajšej hranice schengenského priestoru.

    Na hraničnom priechode môže byť držiteľ víza vyzvaný na predloženie dokladov potvrdzujúcich účel a podmienky plánovaného pobytu žiadateľa, dostatok finančných prostriedkov na pokrytie pobytu, na návrat domov alebo na tranzit do tretej krajiny, ktorá ho zaručene prijme, alebo že je schopný nadobudnúť takéto prostriedky zákonným spôsobom.  

    V určitých prípadoch môže byť výsledkom týchto kontrol, že držiteľovi víza je zamietnutý vstup na Slovensko alebo schengenského priestoru.

     
    Upozornenie
    Je potrebné dodržať dĺžku pobytu povolenú vízom. Zneužitie alebo dlhší pobyt môžu viesť k vášmu administratívnemu vyhosteniu alebo zákazu vstupu počas určitého obdobia.

    Schengenské vízum vám umožňuje vstúpiť na územie schengenských krajín na pobyt alebo viac pobytov, ktorých trvanie v súhrne nepresiahne 90 dní v rámci akéhokoľvek 180-dňového obdobia, čo zahŕňa posúdenie obdobia 180 dní predchádzajúcich každému jednotlivému dňu pobytu. Ak ste už strávili v schengenskom priestore 90 dní v rámci aktuálneho 180-dňového obdobia, môže vám byť vstup odopretý.

    Is it possible to extend my visa in Slovakia?

    Výnimočne je možné predĺžiť krátkodobé vízum do 90 dní v rámci obdobia 180 dní. Vízum môže predĺžiť príslušný útvar Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia policajného zboru Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, ak cudzinec nemôže vycestovať z územia Slovenskej republiky z dôvodu živelnej pohromy, humanitárneho dôvodu alebo z vážneho osobného dôvodu. Ostatné prípady (turistika, návšteva rodiny a pod.) nie sú dôvodom na predĺženie víza.

    What do I have to do upon my arrival in Slovakia?

    Cudzinec, ktorému bolo udelené vízum ako aj cudzinec, ktorý pri vstupe nepodlieha vízovej povinnosti, je povinný do troch pracovných dní od vstupu hlásiť policajnému útvaru začiatok, miesto a predpokladanú dĺžku pobytu. Občan Únie alebo zvýhodnený cudzinec musí túto povinnosť splniť do desiatich pracovných dní od vstupu. Ak je cudzinec ubytovaný v hoteli alebo v inom ubytovacom zariadení, túto povinnosť preberá ubytovateľ