V srbskom Aleksandrovci slávnostne odhalili pamätník venovaný Milanovi Rastislavovi Štefánikovi

Aktualizované 14.04.2023 -
Vypublikované  05.04.2023

Veľvyslanec Slovenskej republiky v Belehrade Fedor Rosocha spolu so štátnym tajomníkom Ministerstva kultúry Srbskej republiky Miodragom Ivanovićom a predsedom obce Aleksandrovac Mirkom Mihajlovićom pred Múzeom vinárstva a vinohradníctva v Aleksandrovci v utorok 4. apríla 2023 slávnostne odhalili pamätník venovaný Milanovi Rastislavovi Štefánikovi.

Umelecké dielo autora Zorana Blagojevića v podobe lietadla pripomína pôsobenie Milana Rastislava Štefánika, vtedajšieho pilota francúzskeho letectva na srbskom fronte, jeho dramatické núdzové pristátie s mechanikom Michaelom Bourdonom 6. novembra 1915 v Aleksandrovci a následný 140 km dlhý peší útek pred nepriateľskými vojskami do Prištiny.

„Pôsobenie Milana Rastislava Štefánika na srbskom fronte je charakterizované hrdinstvom, statočnosťou a nepoddajnosťou - hodnotami v duchu slávneho štefánikovského hesla ‚Prebijem sa, lebo sa prebiť chcem‘. Verím, že tento jedinečný pamätník je dobrým základom pre prehĺbenie spolupráce medzi Slovenskom a Srbskom a tiež medzi mestom Aleksandrovac, slovenskými mestami spätými so životom Milana Rastislava Štefánika a inštitúciami zachovávajúcimi jeho odkaz a dielo. Želám si, aby sem prilákal čo najviac návštevníkov a priblížil širokej verejnosti osobnosť jedného z najvýznamnejších Slovákov v dejinách,“ uviedol veľvyslanec Rosocha vo svojom príhovore.

Veľvyslanec Rosocha spolu so štátnym tajomníkom Ivanovićom navštívili aj zrekonštruované priestory Mestského múzea Župy, ktorého malá časť je venovaná pamiatke Milana Rastislava Štefánika.

V sprievodnom kultúrno-umeleckom programe vystúpili krajania z Komorného zboru Zvony, Komorného zboru Nádeje, žiaci ZŠ Jána Kollára zo Selenče a žiaci Gymnázia Jána Kollára z Báčskeho Petrovca, ktorí pod vedením Dr. Juraja Súdiho zahrali aj Štefánikovu obľúbenú pieseň Keby som bol vtáčkom.

Iniciátormi vzniku pamätníka boli Mestské múzeum Župy a Veľvyslanectvo SR v Belehrade. Na jeho realizácii sa finančne podieľali Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, Ministerstvo kultúry Srbskej republiky a mesto Aleksandrovac.
 

Aktualizované 14.04.2023 -
Vypublikované  05.04.2023