1. Domov
  2. Home

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Sarajeve

Sarajevo - miestny čas:

Small Grants

The Embassy of the Slovak Republic in Sarajevo Announces  a Call for Proposals for Small Grants
for 2023 In Bosnia and Herzegovina
​​​​​​​
BACKGROUND COLOR:
#003078
FONT COLOR:
#FFFFFF
LINK COLOR:
#FFFFFF

Booking appointment

It is necessary to book an appointment to visit the consular section. 

Nasledujúci sviatok je
1. máj
Sviatok práce
Veľvyslanectvo je zatvorené


07.04.2024

Prehľad dôležitých lehôt a informácií pred voľbami do Európskeho parlamentu

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár víta rozhodnutie lídrov členských štátov Európskej únie o otvorení prístupových rokovaní s Bosnou a Hercegovinou o vstupe do EÚ. Zdôraznil, že ide o významný krok pre posilnenie stability, ekonomickej prosperity a európskej perspektívy pre krajiny západného Balkánu. Rozšírenie Únie o Bosnu a Hercegovinu je rovnako v záujme Slovenska a SR sa dlhodobo zasadzuje o jej integráciu do EÚ.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok zastupoval Slovensko na rokovaní lídrov európskych diplomacií aj dnes (20. februára 2024). V Bruseli sa zúčastnil na zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti Európskej únie.


Study in Slovakia
The National Scholarship Programme of the Slovak Republic supports study/research/teaching/artistic mobility of international students, PhD students, university teachers, researchers and artists at higher education institutions and research organisations. 
BACKGROUND COLOR:
#003078
FONT COLOR:
#FFFFFF
LINK COLOR:
#FFFFFF

The Schengen area is a part of the territory of Europe in which people may travel freely without any border checks at internal borders of Schengen Member States. Citizens from some non-EU countries are required to have a visa when travelling to the Schengen area.

Slovakia is a special country. Even in such a small area, you’ll find everything from natural treasures and historical monuments to rich folk culture and modern entertainment in the busy city streets. Enjoy the beauty and unique atmosphere that Slovakia has to offer.

A qualified, productive and cost-effective labour force, unique geographical location in the heart of Europe, macroeconomic stability and membership in the Eurozone are just some of the factors that enable the successful implementation of investment projects in Slovakia.