1. Domov
  2. O nás
  3. Veľvyslanec

Veľvyslanec

mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Slovenska v Rusku

Ľubomír Rehák sa narodil v roku 1970 v Topoľčanoch. V roku 1992 absolvoval Moskovský štátny inštitút medzinárodných vzťahov (Mgr. v roku 1992, PhD. v roku 1997) a začal svoju profesionálnu dráhu na Ministerstve zahraničných vecí Slovenskej republiky v Bratislave.

Jeho prvé 5-ročné diplomatické pôsobisko bolo v Moskve, kde bol osobným tajomníkom veľvyslanca a spracúval agendu priakreditovaných krajín Strednej Ázie (1993-1998). Druhé dlhodobé vyslanie bolo na veľvyslanectve v portugalskom Lisabone vo funkcii zástupcu veľvyslanca (1999-2003). Po návrate do Bratislavy bol európskym korešpondentom – koordinátorom v oblasti spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky Európskej únie (2004-2006).

Jeho ďalší diplomatický post bol v Bielorusku, kde pôsobil ako vedúci zastupiteľského úradu SR v Minsku (2006 - 2008). V druhom polroku 2007 vykonával tiež funkciu miestneho predsedníctva Európskej únie v Bielorusku. Následne sa presunul do Bruselu ako veľvyslanec - predstaviteľ Slovenskej republiky v Politickom a bezpečnostnom výbore Európskej únie (2008 - 2010) a po návrate na Slovensko bol vymenovaný za generálneho riaditeľa Politickej sekcie – politického riaditeľa Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky (2010 - 2011).

V roku 2011 ho prezident Slovenskej republiky vymenoval za veľvyslanca v Kazachstane a Kirgizsku, svoje pôsobenie na veľvyslanectve v Astane začal v júni 2011.

V októbri 2012 bol opäť vymenovaný za generálneho riaditeľa Politickej sekcie – politického riaditeľa Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky v Bratislave.

V rokoch 2015-2020 bol veľvyslancom Slovenska v Londýne, pri kráľovskom dvore u sv. Jakuba. Od decembra 2020 je veľvyslancom Slovenska v Rusku so sídlom v Moskve.

Veľvyslanec Rehák je ženatý, manželka Dana tiež pracuje na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky SR. Majú dve dcéry – Magdalénu a Alžbetu. Hovorí po anglicky, rusky a portugalsky, dohovorí sa tiež po francúzsky, španielsky, bielorusky a poľsky.

Veľvyslanec je rytierom Posvätného vojenského Konštantiniánskeho rádu sv. Juraja (historický dynastický rád franko-neapolskej vetvy kráľovského domu Bourbonovcov Dvoch Sicílií) v triede Komandéra za zásluhy s hviezdou. Má tiež privilégium symbolického občianstva londýnskej City a je držiteľom Pamätnej plakety Stromu pokoja (mimovládna organizácia Servare et Manere, Slovensko).