Cestovný pas

Aktualizované 19.03.2024
Publikované 08.12.2022

Žiadosť o vydanie cestovného pasu Slovenskej republiky

Cestovný pas Slovenskej republiky je verejná listina, ktorou občan preukazuje svoju totožnosť, štátne občianstvo a ďalšie skutočnosti uvedené v cestovnom pase. Cestovný pas je majetkom Slovenskej republiky. Občan Slovenskej republiky má právo na vydanie cestovného pasu, ak nie sú dôvody na odopretie jeho vydania alebo jeho odňatie v zmysle zákona č. 647/2007 Z.z. o cestovných dokladoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Občan Slovenskej republiky môže byť držiteľom najviac 2 platných cestovných pasov rovnakého druhu okrem náhradného cestovného dokladu.

 

Kde možno požiadať o nový cestovný pas

  • Okresné riaditeľstvo Policajného zboru Slovenskej republiky v mieste trvalého alebo prechodného pobytu občana
  • Konzulárne oddelenie zastupiteľského úradu Slovenskej republiky v zahraničí

Na generálnom konzuláte si môžu o nový pas požiadať všetci slovenskí občania, ktorí žijú alebo sa dlhodobo zdržiavajú v konzulárnom obvode generálneho konzulátu.
Za účelom podania žiadosti je nutné mať vopred dohodnutý termín - telefonicky alebo emailom na cg.sydney@mzv.sk.


Kto podáva žiadosť

Občan starší ako 15 rokov, ktorému má byť cestovný doklad vydaný, musí byť pri podaní žiadosti osobne prítomný s výnimkou občana, ktorý tak pre bezvládnosť nemôže urobiť.
Pri podaní žiadosti o cestovný pas Slovenskej republiky sa občan podrobí snímaniu podoby tváre, odtlačkov prstov a podpisu. Od nasnímania odtlačkov prstov sú oslobodené osoby mladšie ako 12 rokov a osoby, u ktorých to fyzicky nie je možné. Podpis sa nevyžaduje, ak občan nie je spôsobilý na podpis v zmysle §5 ods 4 zákona.

Za občana mladšieho ako 15 rokov podáva žiadosť zákonný zástupca alebo iná osoba (§17 ods. 5 zákona); osobná prítomnosť pri podaní žiadosti oboch je nevyhnutná. Zákonný zástupca sa musí preukázať platným dokladom totožnosti (pas alebo občiansky preukaz).

Ak sú rodičia rozvedení, žiadosť za občana mladšieho ako 15 rokov podáva ten rodič, do ktorého výchovy bolo dieťa súdom zverené. Druhý rodič môže podať žiadosť iba s osvedčeným písomným súhlasom rodiča, ktorému bolo dieťa zverené. V takomto prípade sa vyžaduje súdne rozhodnutie o zverení do výchovy.

 

K žiadosti treba doložiť

  • platný doklad totožnosti (platný občiansky preukaz alebo doterajší platný cestovný pas)
  • slovenský sobášny list, ak došlo k zmene priezviska sobášom a priezvisko nadobudnuté sobášom sa líši od priezviska uvedeného v doklade totožnosti
  • rodný list vydaný v Slovenskej republike, ak je potrebné ho doložiť
  • ďalšie doklady, ktoré sú potrebné na vydanie cestovného pasu – napr. doklad o udelení akademického titulu alebo hodnosti, pokiaľ tento nie je zapísaný v občianskom preukaze alebo odovzdávanom cestovnom doklade a žiadateľ chce, aby mu bol zapísaný do nového cestovného pasu
  • v prípade straty resp. odcudzenia skôr vydaného pasu žiadateľ predloží potvrdenie o nahlásení tejto udalosti policajnému útvaru v štáte pobytu
  • predplatená spätná obálka na doručovanie vystaveného cestovného dokladu, pokiaľ si žiadateľ neplánuje nový doklad prevziať osobne

Ak žiadateľ nemá platný doklad totožnosti, doloží:

  • platné osvedčenie/potvrdenie o štátnom občianstve Slovenskej republiky, nie staršie ako 6 mesiacov od dátumu vystavenia
  • neplatný doklad totožnosti Slovenskej republiky.

Žiadosť občana mladšieho ako 15 rokov

Ak žiadateľ (dieťa do 15 rokov) nemá doklad totožnosti, jeho zákonný zástupca k žiadosti priloží:

  • originál slovenský rodný list dieťaťa
  • platný slovenský identifikačný doklad zákonného zástupcu (rodiča)
  • sobášny list rodičov (ak sú zosobášení)
  • ak sú rodičia rozvedení, rodič žiadajúci o vydanie cestovného pasu predloží rozhodnutie súdu o zverení dieťaťa do opatery tomuto rodičovi
  • ak zákonným zástupcom je osvojiteľ, poručník, opatrovník, tento predloží také právoplatné rozhodnutie súdu o zverení dieťaťa do opatery, v ktorom sa výslovne uvádza, že ho súd poveruje zastupovať zverenca i v občianskoprávnych veciach.

Žiadosť občana medzi 15 – 18 rokmi veku

  • originál slovenský rodný list
  • platný slovenský doklad totožnosti zákonného zástupcu (rodiča)
  • platný slovenský doklad totožnosti maloletého – pokiaľ takýmto dokladom nedisponuje, musí predložiť platné osvedčenie/potvrdenie o štátnom občianstve, nie staršie ako 6 mesiacov od dátumu vystaveni

 

Platnosť cestovného dokladu

Cestovný pas sa vydáva

  • Občanovi, ktorý dovŕšil 16 rokov– platnosť 10 rokov; Pokiaľ si občan potrebuje ponechať predchádzajúci stále platný pas, nový pas sa vystaví s platnosťou na 5 rokov.
  • Občanovi mladšiemu ako 16 rokov – platnosť 5 rokov
  • Občanovi mladšiemu ako 6 rokov – platnosť 2 roky
  • Občanovi, ktorému nie je možné nasnímať odtlačky prstov sa vydá cestovný pas s platnosťou na 1 rok.

 

Správne poplatky

Vydanie cestovného pasu osobe staršej ako 16 rokov 40 eur
Vydanie cestovného pasu osobe od 6 do 16 rokov 15 eur
Vydanie cestovného pasu osobne mladšej ako 6 rokov 10 eur
Vydanie cestovného pasu s platnosťou na 1 rok osobe staršej ako 16 rokov 30 eur
Vydanie cestovného pasu s platnosťou na 1 rok osobe mladšej ako 16 rokov 10 eur

 

Na veľvyslanectve sa vyberajú správne poplatky v miestnej mene AUD podľa platného mesačného kurzu v čase podania žiadosti v hotovosti.
 
Zastupiteľský úrad vyberie poplatok vo výške:

  • dvojnásobku príslušnej sadzby pri prvej strate, odcudzení alebo poškodení cestovného dokladu v čase jeho platnosti
  • päťnásobku príslušnej sadzby pri druhej strate, odcudzení alebo poškodení cestovného dokladu v čase jeho platnosti opakovane v priebehu 2 po sebe nasledujúcich rokov
  • desaťnásobku príslušnej sadzby pri tretej strate, odcudzení alebo poškodení cestovného dokladu v čase jeho platnosti opakovane v priebehu 2 po sebe nasledujúcich rokov

Správny poplatok za odcudzenie cestovného dokladu sa nevyberie, ak sa cestovného dokladu zmocnila násilím iná osoba a táto skutočnosť bola ohlásená príslušnému policajnému orgánu v krajine, kde sa udalosť stala.

Vydanie cestovného pasu trvá približne 2-2,5 mesiaca. Na zastupiteľských úradoch SR v zahraničí nie je možné si priplatiť za expresné vystavenie dokladu.

 

Prevzatie cestovného pasu

Cestovný doklad vyhotovený na základe žiadosti podanej na zastupiteľskom úrade sa doručí na zastupiteľský úrad, na ktorom si ho prevezme žiadateľ.

Vyhotovený cestovný doklad si občan starší ako 15 rokov prevezme osobne alebo ho prevezme jemu blízka osoba (rodič, súrodenec, manžel/ka, plnoleté dieťa). V takomto prípade nie je potrebné predloženie osvedčenej plnej moci na zastupovanie. Príbuzný sa musí preukázať platným dokladom totožnosti (občiansky preukaz alebo cestovný pas) ako aj dokladom potvrdzujúcim príbuzenský vzťah k osobe, ktorej cestovný pas preberá.


Iný občan môže cestovný doklad prevziať iba na základe osvedčenej plnej moci na zastupovanie. Táto sa nevyžaduje, ak občan starší ako 15 rokov pri podaní žiadosti o vydanie cestovného pasu splnomocní iného občana uvedením do žiadosti a podpíše pred pracovníkom zastupiteľského úradu. V prípade osvedčenia plnej moci na zastupovanie (v slovenskom jazyku) osvedčenej iným ako slovenským orgánom (napr. austrálskym/novozélandským notárom) je potrebné k notárskemu osvedčeniu zabezpečiť aj doložku vyššieho overenia tzv. apostilu.

Za občana mladšieho ako 15 rokov prevezme cestovný doklad zákonný zástupca, ktorý žiadosť podal. Táto osoba sa nemôže dať zastupovať podľa všeobecného predpisu o správnom konaní.


Neplatný cestovný pas môže byť na požiadanie držiteľovi ponechaný, ak má v ňom udelené platné vízum iného štátu alebo iný obdobný doklad potrebný na pobyt na jeho území; po uplynutí platnosti víza je občan povinný takýto cestovný pas odovzdať (§ 27 ods. 2 zákona).