Úmrtie v zahraničí

Dovoľujeme si vás požiadať, aby ste venovali pozornosť časti Všeobecné informácie​​​​​​.

Aktualizované 12.12.2023
Publikované 26.01.2023

Konzulárnu ochranu v prípade úmrtia štátneho občana Slovenskej republiky v zahraničí poskytuje spravidla zastupiteľský úrad, v ktorého konzulárnom obvode k úmrtiu došlo.

Ak občan vycestoval do zahraničia na základe zmluvy o obstaraní zájazdu s cestovnou kanceláriou alebo bol v zahraničí na pracovnej ceste, zastupiteľský úrad poskytne súčinnosť zástupcovi cestovnej kancelárie alebo zástupcovi zamestnávateľa zosnulého štátneho občana Slovenskej republiky v nevyhnutnom rozsahu. Zastupiteľský úrad poskytne súčinnosť v nevyhnutnom rozsahu aj v prípade, ak bol zosnulý štátny občan Slovenskej republiky sprevádzaný blízkou osobou staršou ako 18 rokov.

Zastupiteľský úrad pri poskytovaní konzulárnej ochrany v prípade úmrtia, na základe oznámenia o úmrtí štátneho občana Slovenskej republiky, zisťuje o zosnulom štátnom občanovi Slovenskej republiky najmä

  • meno a priezvisko,
  • dátum a miesto narodenia,
  • rodné číslo a rodinný stav,
  • adresu pobytu v Slovenskej republike,
  • názov a adresu vysielajúcej organizácie v Slovenskej republike, ak išlo o pracovnú cestu,
  • adresu pobytu v zahraničí,
  • číslo cestovného dokladu (cestovného pasu, občianskeho preukazu),
  • dátum a miesto úmrtia,
  • príčinu úmrtia uvedenú v oznámení doručenom na zastupiteľský úrad od orgánu prijímajúceho štátu,
  • orgán prijímajúceho štátu, ktorý udalosť vyšetruje (policajný útvar, adresa, telefónne číslo),
  • miesto uloženia ľudských pozostatkov (názov a adresa inštitúcie, telefónne číslo),
  • dátum prevzatia informácie a údaje o osobe (meno a priezvisko, príbuzenský vzťah k zosnulému) alebo o organizácii, od ktorej bola informácia prevzatá.

 

Zastupiteľský úrad zašle vyplnené tlačivo oznámenia o úmrtí štátneho občana Slovenskej republiky Ústrednému operačnému stredisku Prezídia policajného zboru, ak štátneho občana Slovenskej republiky v zahraničí nesprevádzala blízka osoba staršia ako 18 rokov alebo nebol v zahraničí na základe zmluvy o obstaraní zájazdu s cestovnou kanceláriou.

Zastupiteľský úrad poskytne na žiadosť pozostalého, obstarávateľa pohrebu alebo orgánu prijímajúceho štátu nevyhnutnú súčinnosť pri prevoze ľudských pozostatkov na územie Slovenskej republiky alebo pri vysporiadaní úmrtia.

Náklady spojené s prepravou ľudských pozostatkov v rakve, spopolnením a prepravou v urne alebo pohrebom v prijímajúcom štáte hradí obstarávateľ pohrebu.

Ak niet pozostalého alebo pozostalý odmietne zabezpečiť prepravu ľudských pozostatkov na územie Slovenskej republiky, zastupiteľský úrad overí možnosť pochovania alebo spopolnenia ľudských pozostatkov v mieste úmrtia. V tomto prípade je zastupiteľský úrad povinný vyžiadať si od pozostalého písomný súhlas s úradne osvedčeným podpisom pozostalého s pohrebom zosnulého v zahraničí alebo s jeho spopolnením a uložením urny alebo rozprášením popola. Ak sa zastupiteľskému úradu nepodarí zabezpečiť súhlas, oznámi túto skutočnosť príslušnému orgánu prijímajúceho štátu v mieste úmrtia občana.

 

Postup pri preprave spopolnených pozostatkov zosnulého

Vo všeobecnosti platí, že telesné pozostatky vo forme ľudského popola by sa mali prepravovať v tesne uzavretom kontajneri, pokiaľ ide o leteckú prepravu, spravidla v urne, ako súčasť príručnej batožiny a na plnú zodpovednosť cestujúceho. Cestujúci je povinný pri kúpe letenky informovať svojho leteckého dopravcu o preprave ľudských pozostatkov na palube lietadla už v čase rezervácie/kúpy letenky.

Rovnako je cestujúci pri registrácii na let a pri detekčnej kontrole na letisku povinný na požiadanie predložiť svojmu leteckému dopravcovi a personálu úmrtný list a kremačný list. V prípade potreby by oba dokumenty mali byť legalizované príslušným austrálskym štátnym orgánom (apostil).