Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah
subor.jpg

Stále zastúpenie SR pri EÚ Brusel

Avenue de Cortenbergh 107, 1000, Brussels, Belgicko
Mapka polohy
Tel.: +32 27436811
Fax: +32 27436888, +32 27436889
Mobil: +32 475531754 (pohotovostný mobil)
Email: eu.brussels@mzv.sk

Oznamy

Kontakt pre médiá: renata.goldirova@mzv.sk

AKTUALITY

 • 25.07.2016
  V dňoch 24. a 25. júla 2016 sa uskutočnilo neformálne zasadnutie ministrov a štátnych tajomníkov pre európske záležitosti členských štátov Európskej únie.
 • 20.07.2016
  Bratislava (20. júla) – O slovenskom predsedníctve v Rade EÚ a výzvach, ktoré stoja pred Európskou úniou, diskutoval minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák na osobitných stretnutiach s predstaviteľmi expertnej komunity mimovládneho sektora SR a následne s veľvyslancami členských krajín EÚ. Na oboch stretnutiach zhodnotil minister M. Lajčák doterajší priebeh slovenského predsedníctva z hľadiska pripravenosti a kapacít a pripomenul aj prvé dva konkrétne úspechy, ktoré sa podarilo dosiahnuť od začiatku júla: otvorenie dvoch kľúčových kapitol v prístupovom procese EÚ so Srbskom a dohodu členských štátov o budúcoročnom rozpočte. Slovenské predsedníctvo v Rade EÚ zároveň intenzívne pracuje na príprave najvýraznejšieho podujatia SK PRES – neformálnej schôdzke premiérov a prezidentov 27 členských štátov v Bratislave 16. septembra, kde majú lídri diskutovať o budúcnosti EÚ po odchode Británie.
 • 18.07.2016
  Brusel (18. júla) – Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák sa v pondelok v Bruseli zúčastnil na pravidelnom každomesačnom zasadnutí ministrov zahraničných vecí členských štátov EÚ – Rade EÚ pre zahraničné záležitosti (FAC). „Bola to výnimočná Rada z viacerých hľadísk,“ konštatoval po jej skončení v pondelok neskoro večer minister M. Lajčák. „Išlo o prvú schôdzku ministrov zahraničných vecí počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ, konala sa vo výnimočnom čase – po teroristickom útoku v Nice a pokuse o prevrat v Turecku. Obe udalosti sa dostali aj na program diskusií,“ uviedol minister M. Lajčák. Okrem toho išlo o veľmi dlhé a tematicky rôznorodé zasadnutie FAC , ktoré sa začalo pracovnými raňajkami s americkým ministrom zahraničných vecí Johnom Kerrym a skončilo sa večerou s ministrami krajín Rady pre spoluprácu krajín Zálivu (GCC). Pre slovenské predsedníctvo bolo dôležité aj konanie Medzivládnej konferencie EÚ-Srbsko na okraji Rady pre zahraničné záležitosti. Konferenciu z pozície predsedníckej krajiny Rady EÚ otvoril a viedol minister M. Lajčák.
 • 18.07.2016
  Brusel (18. júla) – Na okraji zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné záležitosti sa konalo 3. zasadnutie medzivládnej konferencie medzi EÚ a Srbskom s cieľom otvoriť dve dôležité rokovacie kapitoly: č. 23 o súdnictve a základných právach a č. 24 o spravodlivosti, slobode a bezpečnosti. Delegáciu EÚ viedol v mene slovenského predsedníctva v Rade EÚ minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. Európsku komisiu zastupoval komisár pre európsku susedskú politiku a prístupových rokovaní Johannes Hahn. Srbskú delegáciu viedol premiér Aleksandar Vučić spolu s prvým podpredsedom vlády a ministrom zahraničných vecí Ivicom Dačićom a ministerkou bez kresla zodpovednou za európsku integráciu Jadrankou Joksimovićovou.
Viac