1. Domov
  2. Cestovanie
  3. Info pre motoristov

Info pre motoristov

Aktualizované 21.02.2024
Publikované 06.05.2022

Doklady

Pri ceste súkromným motorovým vozidlom je potrebné mať malý technický preukaz, vodičský preukaz a doklad o poistení motorového vozidla. Pre vedenie motorových vozidiel je v Azerbajdžane uznávaný slovenský vodičský preukaz.

 

Pohonné hmoty

Na mnohých čerpacích staniciach musíte pred čerpaním pracovníkovi čerpacích staníc zahlásiť, koľko litrov chcete natankovať a dopredu zaplatiť. Nemusíte pritom vystupovať z auta. Pri tankovaní plnej nádrže sa vyberá záloha vopred. Preplatok vám vrátia po načerpaní paliva.

Pohonných hmôt je dostatok, tak benzínu (aj bezolovnatého) ako aj nafty. V Azerbajdžane sa používa 95 oktánový benzín, benzín 98 oktánov je dostupný len na niektorých čerpacích staniciach.

Pohonné hmoty sú lacnejšie približne o polovicu ako v Slovenskej republike.

 

Cestná premávka

Osobitnú pozornosť venujte cestnej premávke. Šoféri v Azerbajdžane jazdia agresívne, nie vždy dávajú prednosť, nepoužívajú smerovky, veľa trúbia a občas nerešpektujú ani svetelné značenie. 

Ak sa stanete účastníkom dopravnej nehody, ste povinní počkať na príchod príslušníkov polície (čo môže trvať v závislosti od miesta nehody aj niekoľko hodín). 

Tolerancia pre vedenie motorového vozidla pod vplyvom alkoholu je 0,16 prom. v krvi, resp. 0,3 prom. v dychu.

 

Základné dopravné predpisy

  • Maximálna povolená rýchlosť v obci je 60 km/h (pokiaľ nie je uvedené inak);
  • Maximálna povolená rýchlosť mimo obce je 110 km/h (pokiaľ nie je uvedené inak);
  • V krajine platí celoročné povinné svietenie vozidiel;
  • Zimné pneumatiky nie sú povinné.

V krajine sú veľmi rozšírené stacionárne radary, ako aj meranie prostredníctvom označených policajných vozidiel a policajných stanovíšť.