1. Domov
 2. Cestovanie
 3. Podmienky vstupu

Podmienky vstupu


Obsah
  Aktualizované 21.02.2024
  Publikované 06.05.2022

  Uzavreté hranice

  Štátne hranice Azerbajdžanu s Ruskou federáciou, Tureckom, Gruzínskom a Iránom po suchozemskej časti sú uzavreté až do odvolania. Jediná možnosť pre vstup do krajiny je letecky.

  V súčasnosti operujú lety: Baku - Istanbul, Baku - Ankara, Baku - Antalya, Baku - Izmir, Baku - Minsk, Baku - Moskva, Baku - Dubaj, Baku – Tbilisi, Baku – Alma-Ata, Baku – Viedeň, Baku - Berlín.

   

  Platnosť cestovných dokladov

  Cestovný pas občana Slovenskej republiky musí byť platný pri vstupe aj výstupe z krajiny. 

  Platnosť cestovného pasu musí byť minimálne o 3 mesiace dlhšia ako koniec platnosti víza. V prípade letiskového tranzitu sa e-vízum nevyžaduje. 

   

  Víza

  Pre občanov Slovenskej republiky platí pri vstupe do krajiny vízová povinnosť. O vízum možno požiadať na veľvyslanectve Azerbajdžanskej republiky vo Viedni.

  Poplatok za spracovanie žiadosti o e-vízum je 20 USD. Okrem klasických víz majú občania Slovenskej republiky možnosť získať aj tzv. elektronické vízum na dobu pobytu 30 dní. O vízum možno požiadať aj elektronicky

  Odporúčame po vydaní víza dôsledne skontrolovať údaje na vízovej nálepke, osobitne údaj o platnosti víza a počte dní povoleného pobytu. V prípade akéhokoľvek nesúladu údajov na vízovej nálepke s údajmi v pase alebo v prípade ak platnosť udeleného víza resp. počet dní povoleného pobytu nezodpovedá dĺžke plánovanej cesty, odporúčame ihneď konzultovať možnosť vydania nového víza s azerbajdžanským veľvyslanectvom. Upozorňujeme občanov SR, že cudzinec podliehajúci vízovej povinnosti, môže opustiť územie Azerbajdžanskej republiky iba s platným vízom. 

  Cudzinec musí pri výstupe z krajiny prejsť pasovou kontrolou najneskôr do polnoci v posledný deň platnosti víza resp. posledný deň povoleného pobytu. Prekročenie doby pobytu hoci aj o 1 deň pohraničná služba neakceptuje a občanovi nebude umožnené nastúpiť na let alebo prekročiť hranicu. Veľvyslanectvo SR nemá možnosť vybaviť, aby občana bez platného víza pustili do lietadla.

   

  Povinná registrácia

  Po vstupe na územie Azerbajdžanskej republiky sú občania Slovenskej republiky, ktorých pobyt presiahne 15 dní, povinní zaregistrovať sa na príslušnom oddelení migračnej služby. Túto povinnosť musia vykonať do 15 dní od svojho vstupu na územie Azerbajdžanu. Vykonať tak môžu osobne na územne príslušnom oddelení, resp. elektronicky na e-mailovej adrese odoslaním vyplneného elektronického formulára a fotokópie cestovného pasu (dátová strana a strana potvrdzujúca deň vstupu do krajiny).

  Za osoby ubytované v hoteli, resp. inom oficiálne registrovanom ubytovacom zariadení, má povinnosť vykonať uvedenú registráciu administratíva, resp. majiteľ ubytovacieho zariadenia.

  Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky odporúča všetkým cestovateľom využiť službu dobrovoľnej registrácie pred cestou do zahraničia.

   

  Cestovanie s deťmi

  Deti musia mať platný cestovný pas. V prípade, že necestujú s oboma rodičmi, odporúčame mať so sebou notárom overené splnomocnenie na cestovanie s dieťaťom.

   

  Overte si informácie

  Aktuálne podmienky vstupu do Azerbajdžanskej republiky odporúčame overiť aj na stránke azerbajdžanského veľvyslanectva vo Viedni, ktoré pokrýva vízovú agendu pre Slovenskú republiku.