Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Moskve

Moskva - miestny čas:

Ilustračná fotografia Shutterstock


Často hľadané:   COVID-19   Podmienky vstupu   Miestne špecifiká

Upozornenie pred cestou

V súvislosti s neprehľadnou a nestabilnou situáciou v Ruskej federácii a s ohľadom na zavedenie režimu protiteroristickej operácie v Moskve, Moskovskej a Voronežskej oblasti dňa 24. júna 2023 naďalej dôrazne odporúčame občanom SR, aby necestovali do Ruskej federácie.

Neprehliadnite

Strata dokladov

V prípade straty, krádeže cestovných dokladov v cudzine, vám môže veľvyslanectvo vydať náhradný cestovný doklad. Ide o doklad s územnou a časovou platnosťou, určený na návrat domov ...

BACKGROUND COLOR:
#003078
FONT COLOR:
#FFFFFF
LINK COLOR:
#FFFFFF

Oznamy

Aktuálna situácia v Rusku

 

Vážení slovenskí občania na území Ruskej federácie! 

Naše ministerstvo zahraničia v pondelok 28. februára 2022 aktualizovalo cestovné odporúčanie. 3. stupeň - neodporúča cestovať do Ruskej federácie. Občanom SR, ktorí sa nachádzajú v Rusku odporúča vyhýbať sa miestam s vysokou koncentráciou osôb, vrátane protestných zhromaždení proti vojne, ktorú Rusko rozpútalo na území Ukrajiny. 

Odporúča tiež občanom SR v krajine registrovať sa prostredníctvom aplikácie Svetobežka, ktorá uľahčí kontakt diplomatickej misie a občana v prípade mimoriadnej situácie. 

Hoci súčasná bezpečnostná situácia v Rusku nie je vyhodnocovaná ako kritická a pri dodržiavaní bezpečnostných opatrení a ostražitosti je len minimálne riziko ohrozenia života alebo zdravia, je v tejto fáze na osobnom rozhodnutí každého jednotlivca, či v tejto situácii zotrvať na území Ruska alebo sa vrátiť na Slovensko. 

  

Komplikácie vnímame v dôsledku sankcií uvalených na Rusko najmä v dvoch oblastiach: 

  • zníženej možnosti cestovania do Európy 

  • a blokovania finančných prostriedkov. 

Priame letecké spojenie do Európy je prerušené, letieť možno zatiaľ cez Istanbul, Dubaj, Káhiru, Dohu prípadne inými otvorenými koridormi. 

Autom je možný odchod cez Lotyšsko, Estónsko aj Fínsko. V prípade estónskej Narvy je možnosť prekročiť hranicu aj pešo z priľahlého ruského mesta Ivangorod (asi 150 km od Petrohradu). Cez hraničný priechod do Lotyšska je tiež možný prechod pešo. Zo Sankt Peterburgu je možné vycestovať autobusmi do Tallinu alebo Helsínk. 

Vzhľadom na nejasnú situáciu a možné obmedzenia ohľadom bezhotovostného platenia v Rusku, odporúčame mať pri sebe primeranú finančnú rezervu v hotovosti v rubľoch alebo v konvertibilnej zahraničnej mene.  

O ďalších odporúčaniach vás budeme priebežne informovať nadväzne na vývoj situácie. Vždy nás samozrejme môžete kontaktovať, najlepšie cez e-mail. 

Slovenské veľvyslanectvo v Moskve a generálny konzulát v Petrohrade 

Cestovanie

Naše služby

Všetky služby
Čo môže veľvyslanectvo urobiť
Čo konzul môže urobiť a čo nie 
Cestovný pas
Postup pre vydanie pasu krok za krokom
Strata/odcudzenie dokladov
Čo by ste mali robiť, ak stratíte alebo vám alebo ukradnú pas
Narodenie dieťaťa
Zápis narodenia do osobitnej matriky
Overovanie dokladov
Overovanie podpisu, listín, apostil
Občiansky preukaz
Podmienky a postup pri vydávaní občianskych preukazov
Správne poplatky
Prehľad poplatkov za  konzulárne služby
Výpis z registra
Požiadajte o výpis z registra trestov

Rezervácia termínu

Všetky podania, ktoré si vyžadujú osobnú prítomnosť na konzulárnom oddelení, sa uskutočňujú výlučne pridelením termínu.
Nasledujúci sviatok je
24. december
Štedrý deň
Veľvyslanectvo je zatvorené

Aktuálne

16.11.2023

Informujeme, že v súvislosti s uzatvorením Zmluvy o spolupráci pri zbere údajov a žiadostí o vízum medzi Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a spoločnosťou BLS International Services Limited, je možné od 1. 12. 2023 podávať žiadosti o schengenské vízum vo vízových centrách BLS International na týchto adresách: Kosmodamianskaya Embankment, 52c7, Moskva Liteyny Ave, 26, office 223, Sankt Peterburg

Vláda Slovenskej republiky schválila 13. novembra 2023 svoje programové vyhlásenie.

03.11.2023 Rusko

V deň Pamiatky zosnulých, 2. novembra 2023 položil slovenský veľvyslanec v Rusku Ľubomír Rehák kvety k pamätníku československých legionárov v Čeľabinsku. Predstaviteľ Pravoslávnej cirkvi českých krajín a Slovenska v Moskve archimandrit Serafim (Šemiatovský) a tajomník Čeľabinskej eparchie protojerej Igor Šestakov sa pri kenotafe pomodlili za zosnulých.


Dobrovoľná registrácia pred cestou do zahraničia

Plánujete cestu do zahraničia? Využite našu službu, prostredníctvom ktorej môžete dostávať aktuálne informácie o zvolenej krajine. V prípade vzniku krízovej situácie registrácia umožní lepšiu organizáciu pomoci slovenským občanom v zahraničí.


Ponúkame program krátkodobých študentských stáží ako možnosť pre študentov oboznámiť sa s činnosťou ministerstva a zastupiteľských úradov v zahraničí.

Vyhlásenia a stanoviská, kontakty a užitočné odkazy. Odpovede na najčastejšie klamlivé tvrdenia o súčasnej situácii na Ukrajine. 

Predstavujeme magazín Art.Ex zameraný na prezentáciu slovenského umenia v zahraničí a kultúrnu diplomaciu. Art.Ex prináša správy o úspešných umeleckých projektoch, ktoré ministerstvo organizuje v zahraničí.