1. Domov
  2. Cestovanie
  3. Info pre motoristov

Info pre motoristov

Čína

Publikované 11.06.2022

Počas pobytu v Čínskej ľudovej republike sa stretnete s podmienkami na cestách, ktoré sa výrazne líšia od podmienok v Európe. Pravidlá, predpisy a podmienky sa v Čínskej ľudovej republike značne líšia, ale všeobecným pravidlom je, že bezpečnosť premávky je nízka a jazda v Čínskej ľudovej republike môže byť nebezpečná.

Doprava je chaotická a do značnej miery neregulovaná a prednosť v jazde a iné zdvorilosti sa zvyčajne ignorujú. Počet dopravných nehôd v Čínskej ľudovej republike vrátane smrteľných nehôd patrí medzi najvyššie na svete. Autá, bicykle, motorky, nákladné autá a autobusy často považujú dopravné značky a signály za odporúčané a za nepovinné. Chodci nikdy nemajú prednosť a pri cestovaní v premávke alebo dokonca pri chôdzi v jej blízkosti by ste mali byť vždy opatrní. Detské sedačky nie sú v Čínskej ľudovej republike bežne dostupné a väčšina taxíkov a iných áut nemá bezpečnostné pásy na zadných sedadlách. Nehody motocyklov a bicyklov sú časté a často vážne. Ak sa rozhodnete jazdiť na bicykli alebo motorke, noste prilbu.

V Čínskej ľudovej republike nesmiete šoférovať s vodičským preukazom zo SR a ani s medzinárodným preukazom. Ak máte povolenie na pobyt, môžete požiadať o vodičský preukaz Čínskej ľudovej republiky, hoci predpisy na získanie preukazu sa v jednotlivých provinciách líšia. Problémy so zodpovednosťou a ťažkosti s absolvovaním vodičskej skúšky môžu spôsobiť, že bude vhodnejšie zamestnať miestneho vodiča.

Ak ste účastníkom dopravnej nehody, zachovajte pokoj; cestné hádky sa niekedy rýchlo menia na násilné. Najbezpečnejšie je zavolať políciu a počkať na ňu. Aj malé dopravné nehody sa môžu  zdramatizovať. Ak nedôjde k zraneniu a škody sú minimálne, strany sa často dohodnú priamo na mieste. Ak nedôjde k dohode a bude privolaná polícia, polícia môže sprostredkovať alebo vykonať vyšetrovanie na mieste, v rámci ktorého budú dotknuté osoby musieť prísť na policajnú stanicu podpísať vyhlásenia. Nevyriešené spory riešia súdy. V prípadoch, keď dôjde k zraneniu, bude vodič, ktorý bol označený za vinníka, často zodpovedný za náklady na zdravotnú starostlivosť zranenej osoby bez ohľadu na skutočnú zodpovednosť za nehodu. Mnoho cudzincov bolo zapletených do incidentov, pri ktorých sa zdá, že obete úmyselne spôsobili nehody a tvrdili, že boli zranení, aby dostali platbu za údajné škody a lekársku starostlivosť. Keď sa cudzinci stanú účastníkmi nehody, polícia im niekedy zadrží pasy, kým ostatné strany nebudú spokojné s odškodnením, ktoré dostanú.

Základné dopravné predpisy:
Rýchlostné limity sú nasledovné, pokiaľ nie je na značkách uvedené inak:

  • 30 km/h na mestských cestách, kde je len jeden jazdný pruh na každý smer, 40 km/h na China National Highways; (v praxi sa prísne neuplatňuje)
  • do 70 km/h na mestských cestách, kde je hlavná cesta s centrálnym vyhradením alebo dvoma žltými čiarami alebo 80 km/h na China National Highways;
  • 100 km/h na mestských rýchlostných cestách; Niektoré z nich sú označené ako 80 km/h.
  • 120 km/h na rýchlostných cestách (či už ide o štátne alebo provinčné alebo štátne diaľnice postavené podľa noriem rýchlostných ciest). Niektoré z nich sú označené ako 100 km/h alebo 110 km/h.

Tolerancia je vo všeobecnosti okolo 10 km/h. Niektoré rýchlostné cesty môžu mať toleranciu nastavenú až na 20 km/h; avšak čokoľvek o 15 km/h až 20 km/h nad stanovený rýchlostný limit je relatívne vysoké riziko.

Miesta na meranie rýchlosti sú označené znakmi „雷达测速区“ (zóna kontroly rýchlosti radaru) alebo „超速摄像“ (kamera na detekciu rýchlosti).
 
Sankcie za prekročenie povolenej rýchlosti sú nasledovné:

  • až 200 juanov za rýchlosti nad 10 km/h, ale pod 50% rýchlostného limitu. Príklad: pri jazde rýchlosťou 100 km/h v zóne 80 km/h.
  • až 2 000 juanov a možnú stratu licencie pri prekročení rýchlosti nad 50 % rýchlostného limitu. Príklad: ak jazdíte rýchlosťou 190 km/h po rýchlostnej ceste 120 km/h.
  • Prekročenie rýchlosti je bežné v mestách a na vidieku, čo prispieva k už tak nebezpečnému prostrediu pri jazde. Určité presadzovanie možno nájsť na systémoch rýchlostných ciest. 

Ceny
95 oktánový benzín stojí 1,260 Euro/l
 

HongKong

Publikované 11.06.2022

V Hong Kongu sa šoféruje vľavo. Počas dňa sú časté dopravné zápchy. Každý rok sa v Hongkongu stane približne 14 000 dopravných nehôd, na ktorých sa podieľa viac ako 18 000 vodičov, cestujúcich a chodcov. Rýchlostné limity sú 50 kilometrov za hodinu v mestských oblastiach, 80 km/h na diaľniciach a 110 km/h na rýchlostných cestách, pokiaľ nie je označené inak. Používanie bezpečnostných pásov vo vozidlách, ak sú nimi vybavené, je povinné na predných aj zadných sedadlách. Maximálny trest za smrť spôsobenú nebezpečnou jazdou môže byť pokuta vo výške 50 000 HK, odňatie slobody na päť rokov a zákaz šoférovania na minimálne dva roky. Ak ste ako vodič účastníkom dopravnej nehody, musíte sa podrobiť skúške na alkohol. Ak sa zistí, že prekročíte predpísaný limit alkoholu v krvi, môžete čeliť trestnému stíhaniu podľa hongkonských zákonov. Používanie mobilných telefónov v ruke počas šoférovania je v Hongkongu prísne zakázané. Ak tento zákon porušíte, môže vám byť uložená maximálna pokuta 2 000 HK (260 USD). Hongkonské zákony vyžadujú, aby všetky registrované vozidlá mali platné poistenie zodpovednosti za škodu.

Mongolsko

Publikované 11.06.2022

Každý zahraničný vodič jazdiaci v Mongolsku si musí zabezpečiť medzinárodný vodičský preukaz zodpovedajúci vozidlu, ktoré hodlá použiť.  Medzinárodný vodičský preukaz je ďalšou požiadavkou spolu s osvedčením o evidencii vozidla a vaším pôvodným vodičským preukazom. 

Šoférovanie v Ulanbátare môže byť mimoriadne náročné kvôli zle udržiavaným uliciam, rozbitým semaforom, zlému pouličnému osvetleniu, nedostatku dopravných značiek a nedisciplinovaným chodcom. Vedomosti a zručnosti vodičov nedržia krok s dramatickým rastom počtu áut v uliciach v posledných rokoch. Mimo hlavného mesta je málo spevnených ciest a žiadne pouličné osvetlenie a jazda mimo Ulanbátaru po zotmení nie je bezpečná.
V Ulanbátare je veľa taxíkov s taximetrom. Existuje niekoľko autopožičovní, ale normy bezpečnosti a údržby sú otázne. Verejná doprava v hlavnom meste je rozšírená, lacná a vo všeobecnosti spoľahlivá, no zároveň je extrémne preplnená, takže môže dochádzať k vreckovým krádežiam.

Základné dopravné predpisy:
Pre všetky typy vozidiel je povolená rýchlosť v obytnej zóne 20 km/h. V zastavaných oblastiach môžete jazdiť rýchlosťou 60 km/h, mimo zastavaných oblastí 80 km/h a na diaľniciach ísť rýchlosťou až 100 km/h. 
 
Pohonné hmoty: Benzín  0.916 Euro/l