1. Domov
  2. Cestovanie
  3. Podmienky vstupu

Podmienky vstupu

Čína

Aktualizované 20.10.2023
Publikované 11.06.2022

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Pekingu upozorňuje cestujúcu verejnosť, aby si dôrazne preverovali podmienky vstupu do Čínskej ľudovej republiky (ČĽR), ktoré sa môžu meniť. Je nutné venovať zvýšenú pozornosť informáciám, zverejneným na webových stránkach Veľvyslanectva ČĽR v Bratislave.

Pre vstup do krajiny neexistujú od 29. apríla 2023 prakticky žiadne protipandemické obmedzenia. Vzhľadom k možným rizikám spojenými s ochorením Covid-19 sa odporúča cestovať občanom s kompletným očkovaním.

 

Víza

Od 15. marca 2023 došlo k uvoľneniu udeľovania všetkých typov vstupných a pobytových víz do ČĽR, bližšie informácie sú dostupné na webových stránkach Veľvyslanectva ČĽR v Bratislave. Žiadosť o víza je nutné vyplniť na webstránke Ministerstva zahraničných vecí Čínskej Ľudovej republiky.

Možnosť priletieť do ČĽR s prestupom v inej krajine už nie je obmedzená. Slovenskí občania môžu požiadať o bezvízový vstup na dobu 72 hodín na tranzitných letiskách - Beijing Capital Airport, Shanghai Pudong Airport alebo Shanghai Hongqiao Airport. Je nutné splniť špecifické podmienky čínskej strany – predložiť platný cestovný doklad a platné víza do cieľovej krajiny, nadväzujúcu letenku do cieľovej tretej krajiny s odletom do 72 hodín s potvrdeným dátumom a palubný lístok. Žiadosť o 72-hodinový bezvízový tranzit musí cestujúci vopred oznámiť leteckej spoločnosti, ktorá o tejto skutočnosti informuje imigračné orgány na letisku. Príslušné orgány po overení splnenia podmienok pre bezvízový tranzit povolia žiadateľovi vstup do krajiny. Detailnejšie informácie o podmienkach 72 hodinového bezvízového tranzitu je nutné overiť na konzulárnom oddelení Veľvyslanectva ČĽR v Bratislave.

 

Ubytovanie

V prípade individuálnej cesty za účelom turizmu do teritória odporúčame pred cestou si s hotelom prípadne poskytovateľom ubytovania opakovane preveriť podmienky rezervácie. Možnosti ubytovania pre cudzincov ostávajú obmedzené, prípadne sú pre cudzincov vyhradené len určité hotely a zariadenia.

V období od júna do októbra sa v Čínskej Ľudovej republike vyskytuje obdobie dažďov, tropických búrok a tajfúnov. V prípade potreby sa informujte o aktuálnych poveternostných podmienkach a aktuálnych varovaniach pred tajfúnmi na webovej stránke čínskej meteorologickej služby. V prípade vzniku mimoriadnej situácie je nutné dodržiavať pokyny miestnych úradov a policajných a bezpečnostných zložiek.

Macao

Publikované 11.06.2022

Na slovenských občanov sa vzťahuje bezvízový vstup do Macao pre krátkodobý pobyt nezárobkového Na slovenských občanov sa vzťahuje bezvízový vstup do Macao pre krátkodobý pobyt nezárobkového charakteru v dĺžke trvania do 90 dní a minimálna platnosť pasu 6 mesiacov od vstupu do Macao.
 
Vycestovanie do Osobitnej administratívnej oblasti Macao sa považuje za opustenie územia ČĽR a na hraniciach s týmito samostatnými administratívnymi oblasťami je pasová a colná kontrola osôb. Osoby prichádzajúce z  Číny do Macao, ktoré sa plánujú vrátiť naspäť na územie pevninskej Číny, musia mať udelené vízum na minimálne dva vstupy.
 
V prípade, že turista vycestuje do Macao z územia pevninskej Číny a nemá vízum na návrat späť, musí o vízum požiadať na Konzulárnom úrade Ministerstva zahraničných vecí ČĽR v Macao. Vízum je tiež možné získať na hranici medzi Macao a mestom Zhuhai, na základe ktorého je možné zotrvať na území oblasti Zhuhai maximálne 3 dni.
 
Víza a povolenia k ďalším druhom pobytu (napr. za účelom zamestnania, štúdia, podnikania, atď.) vydáva:
 
Immigration Building of the Public Security Police Force
Travessa Um do Cais de Pac On
Taipa 
Macau 
http://www.fsm.gov.mo
 

Hong Kong

Publikované 11.06.2022

Na slovenských občanov sa vzťahuje bezvízový vstup do Hongkongu pre krátkodobý pobyt nezárobkového charakteru v dĺžke trvania do 90 dní a min. platnosť pasu 6 mesiacov od vstupu do Hongkongu. Vycestovanie do Osobitnej administratívnej oblasti Hongkong sa považuje za opustenie územia ČĽR a na hraniciach s týmito samostatnými administratívnymi oblasťami je pasová a colná kontrola osôb. Osoby prichádzajúce z  Číny do Hongkongu, ktoré sa plánujú vrátiť naspäť na územie pevninskej Číny, musia mať udelené vízum na minimálne dva vstupy.
 
V prípade, že turista vycestuje do Hongkongu z územia pevninskej Číny a nemá vízum na návrat späť, musí o vízum požiadať na Konzulárnom úrade Ministerstva zahraničných vecí ČĽR v Hongkongu prostredníctvom pobočiek turistických kancelárií China Travel Service. Vízum je tiež možné získať na hranici medzi Hongkongom a mestom Shenzhen, na základe ktorého je možné zotrvať na území ČĽR maximálne 5 dní. Víza a povolenia k ďalším druhom pobytu (napr. za účelom zamestnania, štúdia, podnikania, atď.) vydáva:

Hong Kong Immigration Department
Immigration Tower, 7 Gloucester Rd.
Wan Chai
Hong Kong
Tel: (852) 2824 6111
http://www.immd.gov.hk
 
Žiadosť o tieto druhy pobytov je možno podať :
a) osobne na Hong Kong Immigration Department
b) písomnou formou na Hong Kong Immigration Department
c) na migračnom oddelení úradu vlády OAO Hongkong v Pekingu
d) prostredníctvom miestneho sponzora (vrátane budúceho zamestnávateľa)
e) prostredníctvom ZÚ ČĽR v Bratislave.
 

Mongolsko

Publikované 11.06.2022

Podmienky vstupu sa môžu meniť podľa vývoja pandemickej situácie (tu udávané informácie sú aplikovateľné mimo pandemického obdobia):