Austrália

Vlajka Austrálie

Austrália

Canberra - miestny čas:

Ilustračná fotografia Shutterstock


Upozornenie pred cestou


Cestovanie

Upozornenia pred cestou
Podmienky vstupu
Aktualizované 22.12.2022
Publikované 11.05.2022

Pobyt

Pri krátkodobých pobytoch do 3 mesiacov za účelom turistiky, návštevy príbuzných, obchodnej cesty sa vyžaduje eVisitor vízum (subclass 651). Umožňuje viacnásobný vstup do Austrálie v rámci jeho 12 mesačnej platnosti odo dňa udelenia. Vybavuje sa elektronicky, nie je spoplatnené. Je možné oň požiadať len mimo Austráliu. Jeho držiteľ nemôže v Austrálii pracovať.

Pri návštevách dlhších ako 3 mesiace si požiadajte o turistické vízum subclass 600, ktoré umožňuje pobyt v Austrálii v dĺžke do 12 mesiacov v rámci 18mesačnej periódy. Dĺžku povoleného pobytu počas platnosti víza ako aj počet vstupov však rozhodujú austrálske imigračné orgány po posúdení vašej žiadosti. Toto vízum je spoplatnené. Jeho držiteľ nemôže v Austrálii pracovať ani dlhodobo študovať.

Za účelom vstupu do Austrálie z iných dôvodov ako turistických pobytov a návštev môžete využiť aj ďalšie druhy víz podľa vašich okolností.

 

Tranzit

Tranzit cez Austráliu nesmie prekročiť 72 hodín. Pokiaľ je kratší ako 8 hodín, pricestujete do Austrálie lietadlom, preukážete sa pokračujúcou letenkou do cieľovej krajiny, nepotrebujete za účelom tranzitu cez Austráliu žiadne vízum pod podmienkou, že neopustíte tranzitný letecký terminál.

Pri prestupe nad 8 hodín je však nutné vopred si požiadať o tranzitné vízum subclass 771. Udeľuje sa na max. dobu 72 hodín a je bez poplatku.

Vzhľadom k tomu, že proces vybavenia tranzitného víza je relatívne komplikovaný (na vybavenie tohoto víza je potrebné odovzdať biometrické údaje, čo je možné urobiť pre Slovákov najbližšie v Berlíne v Nemecku) a proces vydania víz je nepomerne zdĺhavý, odporúčame zvážiť možnosť tranzitu na štandardné eVisitor vízum (subclass 651), o ktoré je možné požiadať online a proces ich udelenia trvá priemerne do troch dní.

COVID-19
Aktualizované 18.09.2022
Publikované 15.06.2022

Podmienky vstupu do Austrálie

Od 9. septembra nie sú v platnosti žiadne obmedzenia pre cestujúcich pri vstupe na územie Austrálie v súvislosti s COVID-19.

Cestujúci nie sú povinní preukazovať sa potvrdením o očkovaní ani o testovaní na COVID-19. Neočkované osoby nemusia žiadať o výnimku na vstup na územie Austrálie.

Nosenie respirátorov a rúšok nie je povinné, je však odporúčané.

Uvedené informácie zverejnilo Ministerstva vnútra Austrálie.

Je dôležité mať na pamäti, že letecké spoločnosti, prevádzkovatelia plavidiel a iné krajiny môžu mať špecifické požiadavky, ktoré musia cestujúci dodržiavať.​

 

Oficiálne zdroje informácií o COVID-19 v jednotlivých štátoch Austrálie v anglickom jazyku

Vláda štátu Nový Južný Wales (NSW)

Ministerstvo zdravotníctva štátu Victoria

Vláda štátu Západná Austrália

Vláda štátu Južná Austrália

Vláda Severného Teritória

Vláda Teritória hlavného mesta

Vláda štátu Queensland

Vláda štátu Tasmánia

 

Podmienky návratu do SR

Informácie o postupe pri návrate do SR

Miestne špecifiká
Publikované 11.05.2022

Austráliu tvorí viac než 7000 pláži a pri ich návšteve je potrebné dodržiavať niekoľko zásad. Pri plávaní sa odporúča zdržiavať sa medzi červenými a žltými zástavami. Niektoré oblasti dosahujú silné prúdy, tzv. current rips, ktoré môžu byť nebezpečné aj pre skúsených plavcov. Na pláži sa treba riadiť značkami/zástavami, prípadne požiadať o vysvetlenie plavčíka. 

Pozor si takisto treba dávať na morské živočíchy, ktoré sa môžu zdržiavať aj na pláži. Zatiaľ čo niektoré sú neškodné, iné môžu človeka napadnúť bodnutím alebo uhryznutím. Zvýšenú pozornosť sa odporúča venovať varovaniam pred žralokmi a krokodílmi, ktorí sa môžu vyskytovať v riekach, lagúnach, ale aj niektorých plážach, preto je nevyhnutné sa vždy oboznámiť a riadiť sa signálmi/symbolmi na pláži.

Austrália patrí medzi krajiny s najstriktnejšími pravidlami súvisiace s fajčením. Fajčenie je zakázané v akýchkoľvek vnútorných zariadeniach (pracovné priestory a verejné priestory), v blízkosti hromadnej dopravy, ale aj na niektorých verejných vonkajších priestoroch.

Internet je drahší v porovnaní s Európou a výrazne pomalší, v niektorých odľahlých oblastiach chýba úplne. Pri pobyte v Austrálii sa preto odporúča zabezpečiť si vlastné zariadenie s internetom, tzv. hotspot.

Austrálske bankovky sú farebné a plastické, väčšie bankovky majú vyššiu hodnotu. Všetky ceny sa zaokrúhľujú na najbližších 5 centov, nakoľko to je najmenšia hodnota mincí. Nájom nehnuteľností sa udáva vo výške nájmu na týždeň.

Pred cestou do Austrálie nie je povinné žiadne očkovanie na cudzokrajné choroby.

Kvalita pitnej vody z vodovodu je dobrá.

Núdzové telefónne číslo: 000

Colné predpisy – čo je možné doviezť a vyviezť pre osobnú spotrebu
Publikované 11.05.2022

S ohľadom na veľmi prísne karanténne a fytosanitárne zákony nie je možné do Austrálie vo zvrškoch prepravovať viaceré druhy potravín, rastliny, výrobky zo slamy, dreva a pod. Dovoz predmetov vyrobených z materiálov rastlinného a živočíšneho pôvodu je buď vylúčený, resp. podlieha prísnym karanténnym pravidlám. Neodporúča sa dovážať napr. vysávač prachu, obuv vrátane koženej musí byť nová alebo dôkladne zbavená nečistôt.

Info pre motoristov
Publikované 11.05.2022

V Austrálii sa jazdí na ľavej strane, všetci cestujúci musia byť pripútaní. Deti do 7 rokov musia byť umiestnené v detskej sedačke zodpovedajúcej veku a váhe dieťaťa. Pri jazdení skútra, motocykla, motorky či bicykla je nevyhnutné mať prilbu. Rýchlostné limity sú striktne dodržiavané a ich prekročenie je vysoko pokutované. V Austrálii nie je povolené šoférovať, pokiaľ alkohol v krvi tela prekročuje hranicu 0.05%. Takisto nie je povolené počas jazdy používať mobilné telefóny na žiadne účely (telefonát, prehliadanie webu, sms). Na cestách je potrebné byť obzvlášť ostražitý aj voči miestnym, voľne žijúcim zvieratám, ako napríklad klokany, emu, koaly či wombaty.

Pri šoférovaní v odľahlých alebo vidieckych oblastiach, kde sa podmienky na cestách výrazne líšia od tých v mestách, sa odporúča zaobstarať si automobil s pohonom štyroch kolies. Extra zásoby paliva, vody, pneumatík či iného technického vybavenia sú samozrejmosťou.
 

Bezpečnostná situácia
Publikované 11.05.2022

Austrália je považovaná za bezpečnú krajinu. Je politicky aj spoločensky stabilná. Ani v jednom zo štátov Austrálie nie je obmedzené cestovanie. Dodržiavajte bežné opatrenia a buďte primerane opatrní, aby ste sa vyhli odcudzeniu vašich vecí. Násilná kriminalita je zriedkavá. 

Najväčšie ohrozenie života môžu spôsobiť extrémne výkyvy počasia, každoročné obdobie sucha spojené s masívnymi požiarmi (bushfires) a obdobie záplav. Sledujte a rešpektujte nariadenia a opatrenia vydané miestnymi núdzovými zložkami. 
 

Turistické a iné užitočné informácie

Doprava

Publikované 11.05.2022

Vzhľadom na obrovské vzdialenosti sa v Austrálii často využíva letecká doprava. V mnohých častiach je na prepravu medzi jednotlivými obývanými miestami nevyhnutnosťou vlastné auto. V porovnaní s Európou je slabo rozvinutá železničná doprava ako aj diaľková autobusová doprava.
 
Pri premiestňovaní sa pomocou mestskej autobusovej dopravy, autobus zastaví na zastávke na znamenie cestujúceho, napríklad zamávaním. Pri vystupovaní sa vodičovi zvykne poďakovať. Cestovné lístky nie je vždy možné zakúpiť u šoféra, zistite si miestne pravidlá pred používaním MHD.
 

Zdravotná  starostlivosť

Klimatické podmienky

Publikované 11.05.2022

Austrália je krajina extrémnych výkyvov počasia. Zatiaľ čo niektoré oblasti môžu byť zasiahnuté silným dažďom a záplavami, v inej časti krajiny môžu hroziť rozsiahle požiare. Pred cestovaním je preto nevyhnuté cestu starostlivo naplánovať a skontrolovať aktuálnu situáciu na cestách prostredníctvom miestnych kontaktov a stránok.

Silné austrálske slnko je nebezpečné a preto sa odporúča vždy používať opaľovacie krémy či spreje s vysokým ochranným SPF faktorom, mať pri sebe dostatok tekutín, pokrývku hlavy a slnečné okuliare. Pri návštevách v prírode, parkoch či lesoch netreba zabudnúť na repelent proti hmyzu a komárom.

Štátne sviatky
Nasledovný sviatok v krajine Austrália je
13. jún
Narodeniny kráľovnej
DÁTUM DEŇ SVIATOK
1. január nedeľa Nový rok
26. január štvrtok Deň Austrálie
7. apríl piatok Veľkonočný piatok
10. apríl pondelok Veľkonočný pondelok
25. apríl utorok Deň vojnových veteránov
13. jún utorok Narodeniny kráľovnej
3. október utorok Deň práce
25. december pondelok Vianoce
26. december utorok Vianočný sviatok

Dobrovoľná registrácia pred cestou do zahraničia

Plánujete cestu do zahraničia? Využite našu službu, prostredníctvom ktorej môžete dostávať aktuálne informácie o zvolenej krajine. V prípade vzniku krízovej situácie registrácia umožní lepšiu organizáciu pomoci slovenským občanom v zahraničí.

Mobilná aplikácia Svetobežka

Aplikácia vám pomôže v núdzových situáciach v krajine, keď vás okradnú, havarujete alebo stratíte doklady. Nájdete v nej koho kontaktovať, kde hľadať pomoc, dobrovoľnú registráciu online a hlásenie stavu núdze. Upozorní vás tiež, na čo nezabudnúť pred cestou do vybranej krajiny.Správy

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ingrid Brocková prijala vo štvrtok, 15. decembra 2022, nového dánskeho veľvyslanca Christiana Grønbech-Jensena a tiež Richarda Sadleira, veľvyslanca Austrálie.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok dnes (18. mája 2022) v Bratislave udelil Zlatú plaketu ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR sirovi Frankovi Lowymu, úspešnému austrálskemu podnikateľovi a známemu filantropovi slovenského pôvodu.

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ingrid Brocková v pondelok (2. novembra 2020) telefonovala s veľvyslancom Austrálskeho zväzu so sídlom vo Viedni Richardom Traversom Sadleirom. Hlavnou témou rozhovoru bola kandidatúra bývalého ministra financií Austrálie Mathiasa Cormanna na pozíciu nového generálneho tajomníka Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).


Austrália

Základné informácie

Zaužívaný anglický názov Australia
Oficiálny názov Austrálsky zväz
Oficiálny anglický názov Commonwealth of Australia
Zaužívaný názov Austrália
Miestny názov krajiny Australia
Svetadiel Austrália a Oceánia
Hlavné mesto Canberra
Anglický názov hlavného mesta Canberra
Miestny názov hlavného mesta Canberra
Názov meny Austrálsky dolár
Medzinárodná skratka meny AUD
Telefónna predvoľba +61
Úradné jazyky anglický
Časové pásmo +0830
Internetová doména .au
Medzinárodná poznávacia značka AU
Zem. dĺžka hl. mesta 149.10127
Zem. šírka hl. mesta -35.2975
Vznik štátu 1.1.1901

Predseda vlády Scott Morrison
Webová stránka ministerstva

Department of Foreign Affairs and Trade

Nadviazanie diplomatických stykov so Slovenskou republikou 1.1.1993

Zastupiteľské úrady

Generálny konzulát Slovenskej republiky v Sydney

Lvl 15, 179 Elizabeth Street, NSW 2000, Sydney
Telefón
+61 2 9180 5151
Núdzová linka
+61481715741

Uvedené mobilné telefónne číslo neslúži na objednávanie sa na termíny pre vybavovanie konzulárnych záležitostí, ani pre účel podávania informácií.

Je to pohotovostná telefónna linka, ktorá je k dispozícii len pre prípady núdze, nahlásenia straty alebo krádeže dokladov, úmrtia a pod. Pre objednávanie sa na termíny a upresňovanie informácií prosím použite e-mailovú adresu generálneho konzulátu. Pevná linka sekretariátu generálneho konzulátu bude zverejnená čoskoro.

Honorárne konzuláty

Bilaterálne vzťahy

Aktualizované 11.05.2022
Publikované 11.05.2022
   
  Vzťahy medzi Slovenskou republikou a Austrálskym zväzom sú veľmi dobré a priateľské, založené na zdieľaní demokratických hodnôt a vzájomnej spolupráci v oblastiach spoločných záujmov.

Info a príležitosti pre podnikateľov

Ekonomické správy
Ekonomické informácie o teritóriu
Austrália - ekonomické informácie o teritóriu
PDF 1.7 MB, 3.5.2023, 205 stiahnutí
Stiahnuť
Obstarávanie a tendre
Austrália - ekonomické informácie o teritóriu
PDF 1.7 MB, 3.5.2023, 205 stiahnutí
Stiahnuť
Veľtrhy a výstavy
Austrália - ekonomické informácie o teritóriu
PDF 1.7 MB, 3.5.2023, 205 stiahnutí
Stiahnuť
Podujatia veľvyslanectva
Ekonomický diplomat

Medzinárodné zmluvy

Kultúra a krajania

V nedeľu 5. júla zorganizoval krajanský Spolok sv. Cyrila a Metoda zo Sydney oslavy štátneho sviatku - príchodu vierozvestcov sv. Cyrila a sv. Metoda na Veľkú Moravu. Slávnosti, za prítomnosti slovenského biskupa Mons. Jozefa Haľku, sa v Sydney zúčastnilo asi 200 krajanov slovenského pôvodu.

Slovenské veľvyslanectvo v Austrálii sa zúčastnilo na Multikultúrnom festivale v Canberre, kde prezentovalo Slovensko ako ekonomicky úspešnú a turisticky atraktívnu členskú krajinu Európskej únie.

Slovenská republika sa po prvý raz od vstupu do EÚ zúčastňuje na Filmovom festivale Európskej únie, ktorý sa koná od 9. februára do 8. marca v Austrálii.

V dňoch 16.- 18. mája 2011 uskutočnila veľvyslankyňa SR v Austrálii Eva Ponomarenková s manželom oficiálnu návštevu štátu Tasmánia.

V dňoch 4. a 5. októbra 2010 Velvyslankyňa SR v Austrálii Eva Ponomarenková absolvovala na pozvanie vlády oficiálnu návštevu zväzového štátu Nového Južného Walesu....


Back To Top