Štátny tajomník I. Korčok v Ankare: „EÚ a Turecko sa navzájom potrebujú“

Aktualizované 20.06.2022 -
Vypublikované  17.02.2016
Štátny tajomník I. Korčok a 
turecký minister pre záležitosti EÚ a hlavný vyjednávač V. Bozkir.
Štátny tajomník I. Korčok a turecký minister pre záležitosti EÚ a hlavný vyjednávač V. Bozkir.
Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a splnomocnenec vlády pre predsedníctvo SR v Rade EÚ Ivan Korčok absolvoval v stredu (17. februára) v Ankare bilaterálne konzultácie s tureckými partnermi. 
 
Stretnutiu s ministrom pre záležitosti EÚ a hlavným vyjednávačom Volkanom Bozkirom dominovala téma migrácie a napredovanie Turecka v prístupovom procese do EÚ. Obaja partneri privítali novú dynamiku vzťahov medzi EÚ a Tureckom, ktorá je umocnená aj súčasným vývojom migračnej krízy. V tomto smere je kľúčovou implementácia Akčného plánu EÚ-Turecko, ktorý by mal okrem iného prispieť k zníženiu počtu ilegálnych prechodov z Turecka do EÚ. 
 
I. Korčok konštatoval, že dôsledné vykonávanie tohto plánu sa môže odraziť v pokroku vo vzťahoch Turecka a EÚ, vrátane vízovej liberalizácie, otvárania nových prístupových kapitol či modernizácie Colnej únie. Zároveň potvrdil, že slovenské predsedníctvo v Rade EÚ bude procesu rozširovania EÚ venovať osobitnú pozornosť, keďže táto téma dlhodobo patrí k prioritám našej diplomacie. 
 
Partneri sa zhodli, že v dôsledku neutíchajúceho násilia v Sýrii je Turecko naďalej vystavené veľkým migračným tlakom. Pomoc zo strany EÚ prichádza v podobe novozaloženého Utečeneckého fondu pre Turecko, prostredníctvom ktorého EÚ sumou 3 miliardy eur počas najbližších dvoch rokov podporí projekty pre zlepšenie infraštruktúry a životných podmienok utečencov nachádzajúcich sa na území Turecka. 
 
I. Korčok sa stretol aj so štátnym tajomníkom Ministerstva zahraničných vecí  Turecka Feridunom Sinirlioglum, s ktorým prediskutoval bilaterálne vzťahy, blížiace sa predsedníctvo SR v Rade EÚ a najmä aktuálny vývoj v oblasti migrácie. Partneri potvrdili pozitívnu klímu našich vzájomných vzťahov, ktoré majú potenciál rozvoja najmä v obchodnej oblasti. K ich zintenzívneniu môže prispieť aj naše blížiace sa predsedníctvo v Rade EÚ. Pri migrácii partneri zhodne konštatovali, že pre riešenie súčasnej krízy musia EÚ a Turecko spolupracovať, avšak zároveň platí, že situácia sa nezlepší, pokiaľ nedôjde k zastaveniu násilia v Sýrii. Spoločným úsilím medzinárodného spoločenstva by preto malo byť riešenie príčin migrácie, najmä ukončenie násilných konfliktov v regióne.
Aktualizované 20.06.2022 -
Vypublikované  17.02.2016