Minister Wlachovský v Prahe: Otázka nestojí tak, či je Európa pripravená čeliť hrozbe z východu, ale či si môžeme dovoliť luxus nebrániť sa proti nej

Aktualizované 13.02.2024 -
Vypublikované  16.10.2023

 Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Wlachovský vystúpil 16. októbra 2023 v Prahe na konferencii Forum 2000. Prestížne medzinárodné podujatie nadväzuje na odkaz bývalého česko-slovenského a neskôr českého prezidenta Václava Havla podporou hodnôt demokracie a rešpektovania ľudských práv, napomáhaním rozvoja občianskej spoločnosti a podnecovaním náboženskej, kultúrnej či etnickej tolerancie. ​​

V diskusnom paneli o dopadoch ruskej agresie proti Ukrajine a budúcnosti Európy šéf slovenskej diplomacie upozornil, že rezignovať na všestrannú podporu nášho východného suseda by znamenalo rezignovať na základné princípy Charty OSN a medzinárodného poriadku, ako sme ho poznali pred februárom 2022.

„Otázka nestojí tak, či je Európa pripravená čeliť hrozbe z východu, ale či si môžeme dovoliť luxus nebrániť sa proti nej. Cena za nečinnosť by bola vskutku privysoká. Pomoc Ukrajine pri obrane jej územnej celistvosti a štátnosti preto musí zostať našou strategickou prioritou. Na únavu nie je čas, vytrvalosť je v tejto súvislosti mimoriadne dôležitá. V našich zemepisných šírkach už máme skúsenosti so sovietskym imperializmom, osobitne z roku 1968, keď sme sa v Československu stali obeťou invázie vojsk Varšavskej zmluvy,“ vyhlásil minister M. Wlachovský.

Zároveň dodal, že agresia režimu v Moskve zdevastovala bezpečnostnú architektúru v Európe, no štáty Európskej únie (EÚ) zareagovali jednotne a rozhodne.

„Uvedomili sme si, že v týchto turbulentných časoch potrebuje Únia ešte viac spolupráce, a to aj v oblasti bezpečnosti. Posilňovanie našej obrany a odolnosti však musí ísť ruka v ruke s posilňovaním transatlantického partnerstva, ktoré je pre nás naďalej nevyhnutné,” uviedol minister.

Počas pracovnej návštevy Prahy absolvoval M. Wlachovský aj bilaterálne rokovanie s ministrom zahraničných vecí Českej republiky Janom Lipavským. Partneri diskutovali o situácii na Blízkom východe v kontexte útokov Hamasu na Izrael, migračnej situácii, regionálnej spolupráci vo formátoch V4 a S3, ako aj o povolebnom vývoji na Slovensku a v Poľsku. Ako skonštatovali, vzájomné vzťahy oboch štátov boli v posledných mesiacoch dosiaľ najlepšie a najintenzívnejšie od rozdelenia Československa, pričom vyjadrili nádej, že to tak zostane naďalej. Osobitne vyzdvihli dynamiku spolupráce v oblasti strategickej komunikácie a boja proti dezinformáciám.

Aktualizované 13.02.2024 -
Vypublikované  16.10.2023